Deweloper elektrowni fotowoltaicznych z GPW nadal na minusie

Deweloper elektrowni fotowoltaicznych z GPW nadal na minusie
Photon Energy

Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych spółka Photon Energy w ostatnim kwartale 2021 roku wyraźnie zwiększyła przychody w porównaniu do wyniku sprzed roku. Nie pomogło to jednak w wypracowaniu zysku. Photon zwiększa aktywność na polskim rynku  nie tylko w zakresie rozwoju nowych projektów elektrowni PV, ale także w zakresie obrotu energią poprzez firmę Lerta.

W czwartym kwartale 2021 roku Photon Energy osiągnął 11,7 mln euro przychodów (54,1 mln zł) wobec 5,1 mln euro przychodów (22,9 mln zł) wypracowanych przed rokiem. Spółka odnotowała rekordowe przychody w całym 2021 r. w wysokości 36,5 mln euro, co oznaczało wzrost o 28,7 proc. w porównaniu do 2020 r.

EBITDA firmy wyniosła 1,03 mln euro (4,7 mln zł) wobec ujemnego wyniku rzędu 1,02 mln euro (4,6 mln zł) w analogicznym okresie zeszłego roku.

REKLAMA

Mimo wyższych przychodów w czwartym kwartale 2021 roku Photon Energy ponownie odnotował stratę, która wyniosła 871 tys. euro (-4,02 mln zł). Była jednak niższa od straty odnotowanej w analogicznym okresie zeszłego roku (-4,3 mln euro).

W całym 2021 roku spółka odnotowała stratę netto w wysokości -6,313 mln euro w porównaniu do straty -8,693 mln euro w 2020 r.

W ubiegłym roku Photon Energy zwiększył swoją aktywność deweloperską m.in. w Polsce. Z najnowszego raportu firmy dowiadujemy się, że na konie 2021 roku zwiększyła ona swój portfel projektów realizowanych w naszym kraju, a także w Rumunii do 490 MW, co oznaczało wzrost w ciągu roku o niemal 200 MW.

Wyłącznie w naszym kraju spółka miała rozwijać na koniec ubiegłego roku projekty o mocy niemal 170 MW, co czyni nasz rynek trzeci pod względem aktywności Photona po Australii (300 MW) i Rumunii (225,5 MW). Mniej projektów Photon rozwijał natomiast na Węgrzech (95 MW). Projekty realizowane w naszym kraju znajdują się na razie we wstępnej fazie przygotowań.

Photon Energy zajmuje się ponadto świadczeniem usług utrzymania elektrowni fotowoltaicznych. Portfel elektrowni PV, którymi opiekował się Photon, na koniec 2021 r. wynosił niemal 250 MW, przy czym w naszym kraju było to na razie niecałe 3 MW.

Firma rozwijała także działalność poprzez polską firmę Lerta, której stała się udziałowcem i która zajmuje się handlem energią oraz świadczeniem usług DSR w ramach koncepcji wirtualnej elektrowni.

REKLAMA

Lerta posiada koncesje na sprzedaż energii w Polsce, a także w Rumunii, na Węgrzech i w Czechach, a w naszym kraju uzyskała ponadto kontrakty na rynku mocy obejmujące moce ponad 50 MW.

W ostatnim kwartale zeszłego roku na Węgrzech spółka oddała do eksploatacji elektrownię o mocy 1,4 MWp, która jest pierwszą europejską instalacją Photon Energy, z której energia sprzedawana jest na ryzyku rynkowym.

W czwartym kwartale 2021 r. spółka rozpoczęłą rozwój pierwszego projektu wykorzystującego rozwiązanie RayGen łączące technologię „concentrated solar”, fotowoltaikę i magazynowanie energii z wykorzystaniem wody. Projekt jest realizowany w Australii i zakłada osiągnięcie mocy zainstalowanej 300 MWp oraz zdolności magazynowania energii na poziomie 3,6 GWh.

W ostatnich miesiącach zeszłego roku Photon wykonał ponadto kolejne kroki w celu zabezpieczenia finansowania na inwestycje w farmy fotowoltaiczne.

Spółka w całości uplasowała pierwszą emisję zielonych obligacji o wartości 55 mln euro, przyciągając nowych inwestorów instytucjonalnych, w tym Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który dołączył jako inwestor długoterminowy.

W listopadzie uplasowana została trzecia seria obligacji denominowanych w euro o wartości 55 mln euro. Po raz pierwszy obligacje te, zostały zakwalifikowane jako „zielone” zgodnie z zasadami Green Bond Principles 2021 Międzynarodowego Stowarzyszenia Rynku Kapitałowego (ICMA).

– W nadchodzącym 2022 roku widzimy dla nas wiele możliwości rozwoju. Obok zwiększającego się portfela naszych elektrowni fotowoltaicznych o skali przemysłowej, bardzo ciekawym trendem, który będzie wspierał wszystkie nasze linie biznesowe, jest znaczne zainteresowanie klientów biznesowych projektami typu „behind-the-meter”. Dodatkowo, dla niektórych klientów komercyjnych będziemy również dostarczać rozwiązania oferowane przez Photon Water, aby zaspokoić ich zapotrzebowanie na wodę. To doskonale wpisuje się w naszą strategię łączenia oferty energii odnawialnej i czystej wody – komentuje Georg Hotar, CEO Photon Energy Group.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.