Najlepszy falownik hybrydowy do instalacji z magazynem energii

Najlepszy falownik hybrydowy do instalacji z magazynem energii
Memodo

Kolejne zmiany na światowym i krajowym rynku energetycznym wymuszają na branży fotowoltaicznej ciągłą transformację. Aktualnym trendem są niewątpliwie bardziej samowystarczalne instalacje PV z magazynami energii. Do ich montażu niezbędny jest odpowiedni falownik hybrydowy kompatybilny z akumulatorem. Podpowiadamy, czym się różni falownik hybrydowy od zwykłego oraz na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Przedstawiamy także propozycje systemów magazynowania energii, które znajdują się w ofercie czołowego dystrybutora fotowoltaiki, firmy Memodo.

Większość kluczowych producentów komponentów PV ma w swojej ofercie wybór falowników hybrydowych z szerokim zakresem napięć. Z uwagi na zróżnicowaną politykę dotacyjną na instalacje PV, w niektórych krajach jest to obecnie jeden z najbardziej pożądanych produktów wśród użytkowników fotowoltaiki. Najlepszym przykładem jest nasz południowy sąsiad, Czechy, gdzie ogromną popularnością cieszą się asymetryczne falowniki hybrydowe.

Falownik hybrydowy funkcje

REKLAMA

Podobnie jak klasyczny falownik stringowy, również falownik hybrydowy realizuje podstawowe zadanie przetwornicy prądu stałego (DC) na prąd przemienny (AC). W porównaniu do pozostałych falowników, daje jednak znacznie więcej możliwości. Przede wszystkim pełni funkcję inteligentnej „ładowarki” akumulatora. Jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie w przypadku instalacji PV, która ma umożliwić magazynowanie nadwyżki wyprodukowanej energii. Nie wymaga bowiem instalacji dodatkowego falownika akumulatorowego.

Zastosowanie falownika hybrydowego wraz z kompatybilnym akumulatorem o odpowiedniej pojemności, zwiększa znacząco autokonsumpcję uzyskanej ze słońca energii (nawet do około 95%). Jest to szczególnie istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę wchodzący od 1 kwietnia br. mniej korzystny system rozliczeń, tzw. net-billing. Ponadto instalacja hybrydowa coraz częściej pełni również funkcję ochronną. Dzięki połączeniu elementów dwóch rozwiązań – wyspowego (off-grid) i sieciowego (on-grid), zapewnia niezależność pracy systemu, również w przypadku awarii sieci energetycznej.

 

Instalacja hybrydowa

Na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie każdego falownika należy sprawdzić jego podstawowe parametry, w tym m.in.: moc, liczba faz, długość gwarancji, tolerancja temperatur czy układ MPPT. W przypadku falowników hybrydowych warto też zwrócić uwagę na dodatkowe właściwości:

  • kompatybilność z wybranym akumulatorem;
  • awaryjny tryb zasilania lub back-up;
  • pass-through, czyli jednoczesne zasilanie urządzeń i ładowania akumulatorów;
  • możliwość montażu na zewnątrz;
  • inteligentny tryb pracy i możliwość monitorowania przez aplikację.

Który falownik hybrydowy wybrać w 2022 roku?

Na polskim rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych propozycji falowników. Szczególnie bogata oferta znajduje się na stronie międzynarodowego dystrybutora fotowoltaiki i systemów magazynowania – memodo.pl. Są to sprawdzone rozwiązania czołowych producentów, takich jak SolarEdge, Sungrow, RCT czy od niedawna obecnej także na polskim rynku firmy Sunways. W doborze odpowiedniego falownika i baterii może pomóc przegląd systemów magazynowania energii. Warto jednak pamiętać, że z uwagi na globalne problemy związane z dostępnością produktów, należy rezerwować swoje zakupy z odpowiednim wyprzedzeniem. Poniżej propozycje sprawdzonych systemów magazynowania energii.

Falowniki Sunways + akumulatory Pylontech

REKLAMA

Sunways oferuje szereg rozwiązań hybrydowych do magazynowania energii. Jednym z nich są trójfazowe falowniki Sunways Hybrid STH-8KTL-HT kompatybilne z bateriami Pylontech. W ofercie Memodo są aktualnie trzy wersje: 8kW, 10kW i 12kW. Modele te posiadają 2 trackery MPP 200-850 V, funkcję back-up oraz 5-letnią gwarancję. Do najważniejszych zalet falowników Sunways należą:

  • Możliwość 2-krotnego przeciążenia wyjścia rezerwowego 60S;
  • Przejście w tryb off-grid w mniej niż 10ms;
  • Równoległe połączenie do 10 jednostek bez konieczności stosowania dodatkowego sprzętu;
  • wydajność 98,2%;
  • Szeroki zakres napięcia akumulatora 135-750 V;
  • Obsługę niezbalansowanego wejścia i wyjścia sieciowego w zakresie od 0~110%;
  • Łatwy montaż, szybkie uruchomienie, intuicyjna obsługa.

Falownik Sunways + akumulator Pylontech

Falowniki Sungrow + akumulatory BYD

Sungrow to znany i ceniony producent komponentów PV. W swoim portfolio posiada szeroki zakres falowników spełniających wymogi każdego projektu. W sklepie internetowym Memodo dostępne są cztery wersje falowników hybrydowych Sungrow o mocy od 5 kW do 10 kW w zestawie z akumulatorami Pylontech, BYD lub Sungrow. Urządzenia są konfigurowane za pośrednictwem aplikacji iSolarCloud i przesyłają dane poprzez zintegrowany interfejs WiFi lub Ethernet do bezpłatnego portalu iSolarCloud. Producent oferuje aż 10-letnią gwarancję na produkt. Najważniejsze zalety produktu:

  • 30 A – maksymalny prąd ładowania/rozładowania;
  • Obsługa w pełni asymetrycznych obciążeń 3 fazowych w trybie rezerwowym;
  • Czas przełączania na zasilanie awaryjne poniżej 20 ms;
  • Ładowanie akumulatora energią ze źródła PV nawet podczas braku dostępu do sieci;
  • 10 lat gwarancji na falownik i akumulator.

Falownik Sungrow + akumulator BYD 

Podsumowanie

  • Instalacja hybrydowa to obecnie najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, które umożliwia magazynowanie nadwyżki wyprodukowanej energii.
  • W przypadku wyboru falownika hybrydowego, należy zwrócić uwagę na dodatkowe właściwości, takie jak: kompatybilność z wybranym akumulatorem, awaryjny tryb zasilania czy pass-through.
  • Na rynku istnieje szeroki wybór falowników, obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się zestawy magazynowania energii: Sunways i Pylontech oraz Sungrow i BYD.

Bądź na bieżąco!

Zainteresował Cię ten temat? Subskrybuj Newsletter Memodo i bądź na bieżąco ze wszystkimi nowościami ze świata fotowoltaiki.


 

artykuł sponsorowany