Na Śląsku powstanie jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce
Na składowisku odpadów paleniskowych w Mysłowicach powstanie ogromna farma fotowoltaiczna o docelowej mocy niemal 100 MW. To jedna z największych inwestycji, które są obecnie realizowane na polskim rynku fotowoltaicznym – ale nie największa.
Farma fotowoltaiczna w Mysłowicach zostanie zrealizowana przez spółkę Tauron Wytwarzanie w dwóch etapach. W pierwszym etapie do eksploatacji zostanie oddana do użytku część elektrowni o mocy 37 MW, natomiast drugi etap przewiduje budowę instalacji o mocy około 60 MW.
Prace na terenie inwestycji rozpoczną się jeszcze w pierwszym kwartale 2022 roku. W Mysłowicach zostanie zainstalowanych 94 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 16 ha, co odpowiada 22 boiskom do piłki nożnej.
Tauron zakłada, że w ciągu roku instalacja zrealizowana w pierwszym etapie wyprodukuje 39 GWh energii, co odpowiada rocznym potrzebom 16 tys. gospodarstw domowych, przy jednoczesnym ograniczeniu emisji CO2 o prawie 30 tys. ton. Pierwsza energia elektryczna z farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach ma popłynąć w 2023 roku.
Na realizację pierwszego etapu inwestycji Tauron otrzyma 82,5 mln zł nieoprocentowanej pożyczki z możliwością umorzenia do 24 mln zł.
Umowa o unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 została zawarta z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Pod koniec 2020 r. Tauron oddał do eksploatacji w Jaworznie swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną o mocy 5 MW. Jest to pierwsza farma, która powstała w ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do Grupy. Tauron podkreśla, że ta instalacja w ciągu pierwszych 10 miesięcy pracy, na dwa miesiące przed zakładanym terminem, przekroczyła próg rocznej produktywności.
Ostatnio Tauron zakończył budowę elektrowni fotowoltaicznej Choszczno II o mocy 8 MW, która znajduje się w województwie zachodniopomorskim. Od niespełna roku energię elektryczną produkuje też instalacja Choszczno I o łącznej mocy 6 MW.
Tauron dysponuje dziś trzema przemysłowymi elektrowniami słonecznymi, których moc wynosi 19 MW. Inwestycje w fotowoltaikę wpisują się w aktualny cel Taurona, którym jest uruchomienie do 2025 r. mocy w energetyce odnawialnej na poziomie 1,6 GW.
Największe elektrownie PV w Polsce
Jak wynika z informacji o projektach, które do tej pory upublicznili inwestorzy działający na polskim rynku fotowoltaicznym, farma fotowoltaiczna w Mysłowicach powinna być drugim pod względem zainstalowanej mocy tego rodzaju obiektem w Polsce.
Obecnie największa jest farma fotowoltaiczna uruchomiona w ubiegłym roku w wielkopolskiej gminie Brudzew przez ZE PAK. Jej moc wynosi 70 MW. Druga największa instalacja fotowoltaiczna w kraju została uruchomiona wcześniej w lubuskiej gminie Witnica przez firmę BayWa. W tym przypadku zainstalowano panele o mocy około 65 MW.
W tym roku pracę powinna rozpocząć znacznie większa elektrownia fotowoltaiczna, którą budują firmy Respect Energy i Goldbeck Solar. Inwestycja jest prowadzona w Zwartowie na Pomorzu na powierzchni aż 300 hektarów. W tym przypadku jest mowa o uruchomieniu instalacji o mocy umożliwiającej produkcję nawet 290 GWh energii elektrycznej rocznie.
Na mniej zaawansowanych etapach jest realizacja innych projektów, które w przypadku sfinalizowania powinny osiągnąć moc porównywalną lub większą od mocy elektrowni Taurona.
Kilka tygodni temu o otrzymaniu pozwolenia na budowę elektrowni fotowoltaicznej o łącznej mocy 100 MW poinformowała Polska Grupa Energetyczna.
Ogromna farma fotowoltaiczna PGE zostanie uruchomiona do końca 2023 r. na terenie gminy Grębów w powiecie tarnobrzeskim na Podkarpaciu.
Na mniej zaawansowanych etapach przygotowania są jeszcze większe projekty, dla których udało się już zabezpieczyć warunki przyłączenia. To między innymi projekt elektrowni PV o mocy 230 MW, który jest realizowany w pobliżu Polkowic, a dla którego warunki przyłączenia do sieci przesyłowej kilka miesięcy temu wydały Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.