Analizy przestrzenne GIS do poszukiwania działek pod farmy fotowoltaiczne

Analizy przestrzenne GIS do poszukiwania działek pod farmy fotowoltaiczne
OnGeo

Możliwość sprawnego weryfikowania informacji i wyświetlania ich wyników w jednym miejscu mają kluczowe znaczenie dla procesu decyzyjnego. Przed przystąpieniem do procedury inwestycyjnej należy każdorazowo przeanalizować potencjalny obszar, aby wyeliminować tereny, które nie spełniają określonych wymagań. Dysponując narzędziami, które umożliwiają analizę nawet bardzo rozbudowanej bazy danych można wyszukać działki ewidencyjne, które spełniają założone kryteria. Tego typu analizy są niezwykle przydatne do weryfikowania działek pod budowę farm PV.

Kryteria jakie musi spełnić działka pod budowę farmy PV

Budowa farmy fotowoltaicznej nowoczesnym rozwiązaniem technologicznym stającym się alternatywą dla tradycyjnego pozyskiwania energii. I dobrze! W dobie grożącej nam katastrofy klimatycznej każde działanie na rzecz transformacji energetycznej naszego kraju jest nie tylko opłacalne, ale również niesie ze sobą niewspółmiernie korzyści dla przyszłych pokoleń. 

REKLAMA

Aby inwestycja była efektywna, a produkcja energii utrzymywała się na wysokim poziomie, wymagane są odpowiednie warunki dla terenu, na którym zostanie wybudowana farma PV. Oczywiście ostateczna ocena atrakcyjności gruntu pod budowę farmy należy do inwestora, jednak istnieje kilka wspólnych uwarunkowań gruntowych i prawnych jakie muszą być spełnione dla takiej nieruchomości, a są to:

  • IV lub niższa klasa ziemi lub nieużytki rolne,
  • powierzchnia działki ponad 2 ha i szerokość minimum 50 m,
  • teren płaski lub nachylony głównie w stronę południową,
  • teren z dala od zabudowań, zadrzewień i lasów,
  • maksymalna odległość od linii energetycznej: 200 – 500 m,
  • dostęp do drogi publicznej (najlepiej aby nie graniczyła z pasem drogowym).

Fakultatywnie:

  • położenie poza obszarami ochrony przyrody,
  • brak mpzp, lub jeśli teren znajduje się na obszarze objętym mpzp – przeznaczenie terenu pod budowę farm PV.

Weryfikacja działek pod inwestycje fotowoltaiczne

Ograniczenia w wyborze działki pod farmę PV wynikają przede wszystkim z uwarunkowań geograficznych i przeznaczenia terenu określonego w dokumentach planistycznych. Ilość gruntów które odpowiadają ścisłym kryteriom jest ograniczona, dlatego weryfikacja działek już na wczesnym etapie poszukiwania potencjalnych lokalizacji farmy PV jest kluczowa dla całego procesu inwestycyjnego. Praca związana z poszukiwaniem idealnej lokalizacji jest niestety trudna i pracochłonna.

Polecamy wpis: Wybór działki pod farmę fotowoltaiczną — potencjał solarny

Odnalezienie pasującej parceli wiąże się z żmudnym przeglądaniem geoportali, które nie zawsze chcą współpracować z użytkownikiem. Osoby specjalizujące się w poszukiwaniach działek pod farmy fotowoltaiczne wykorzystują w swojej pracy różne narzędzia geoinformatyczne, które znacznie usprawniają całą procedurę. Niestety opracowanie bazy danych, która zawierałaby wszystkie niezbędne kryteria konkretnej działki pod omawianą inwestycje wymaga doświadczenia i dużego zaplecza ekspertów z różnych dziedzin. Takim właśnie dedykowanym zbiorem informacji geograficznych dysponuje zespół OnGeo, który może pochwalić się największą w Polsce bazą danych przestrzennych dostępną online. OnGeo wykorzystuje zaawansowane technologicznie i logistycznie narzędzia geoinformatyczne, które pozwalają na przeprowadzenie precyzyjnych analiz przestrzennych.

Jakie dane zawiera baza OnGeo?

OnGeo specjalizuje się w dostarczaniu wielu danych przestrzennych dla działek spełniających konkretne założenia i kryteria. Firma OnGeo może pochwalić się sporym doświadczeniem w wykonywaniu analiz na potrzeby poszukiwania działek pod farmy PV.

Dane te mogą być przekazywane w różnych formatach zgodnie z życzeniem klienta: geoinformatycznych – shapefile, geoJSON, w arkuszu kalkulacyjnym .xlsx (Excel) oraz jako projekt w Google Maps.

Informacje przestrzenne dostarczane z OnGeo można podzielić na kilka kategorii:

1. Położenie

2. Geometria

3. Zagrożenia:

  • tereny zalewowe,
  • osuwiska,
  • obszary zagrożone stagnacją wody.

4. Pokrycie terenu

5. Ukształtowanie terenu

6. Ograniczenia formalno-prawne:

  • mpzp,
  • obszary chronione,
  • klasa gleby.

7. Infrastruktura:

  • sieć energetyczna,
  • infrastruktura drogowa.

Aby najlepiej wskazać możliwości pozyskiwania danych przestrzennych na podstawie bazy OnGeo, omówimy przykładową analizę wyselekcjonowanych działek na obszarze gminy Rymanów w województwie podkarpackim.

Sprawdź lokalizację gminy w Geoportalu OnGeo

Położenie działek

Każda działka w bazie danych OnGeo ma przypisane informacje o położeniu na tle podziału administracyjnego i geodezyjnego. Przede wszystkim podany jest pełny numer ewidencyjny działki, nazwa obrębu i jednostki ewidencyjnej (id działki). Pozwala to na bardzo szybkie zlokalizowanie nieruchomości np. na geoportalu lub w innych bazach danych przestrzennych. Przy lokalizacji względem podziału administracyjnego kraju podano: gminę, powiat oraz województwo.

Tabela trybutów – podział geodezyjny i administracyjny. Źródło: baza OnGeo

Geometria działek

W tabeli atrybutów zapisano geometrię działki jako współrzędne geograficzne punktów załamań granicy działki. Podano również powierzchnię działki oraz współczynnik kształtu. Współczynnik ten określa proporcjonalność wymiarów nieruchomości i jest określany w przedziale wartości 0 – 10 – im większa wartość, tym bardziej proporcjonalny jest kształt działki.
Tabela atrybutów zawiera również informacje o powierzchni działek wyrażoną w hektarach. Ostatnie dwie kolumny dotyczą długości oraz szerokości działki.

Zagrożenia

W kategorii zagrożenia możemy znaleźć informacje o terenach osuwiskowych i zalewowych. Jeśli analizowana nieruchomość znajduje się na takim obszarze, w tabeli atrybutów pod analizowaną cechą pojawi się wartość „1”.

Baza OnGeo zawiera również informację o obszarach wymagających odwodnienia ze względu na specyficzne ukształtowanie terenu oraz występowania na nim lokalnych zastoisk i wyrobisk zbierających wodę powierzchniową.

Chcesz wiedzieć więcej, przejdź do artykułu: Obszary zagrożone stagnacją wody – sprawdź w Raporcie o terenie

W przypadku, gdy działka znajduje się na terenie okresowo podmokłym, w odpowiadającej kolumnie w tabeli atrybutów pojawi się wartość „1”.

Pokrycie terenu

OnGeo posiada dane o klasyfikacji pokrycia terenu działki. Wraz z informacją o rodzaju pokrycia terenu wskazano procentowy udział danego rodzaju pokrycia w powierzchni całkowitej działki. Wartość procentowa wskazana jest w nawiasie.

Tabela trybutów – pokrycie terenu. Źródło: baza OnGeo

Ukształtowanie terenu

REKLAMA

W bazie danych przestrzennych zawarte są informacje o spadkach terenu oraz o ekspozycji stoków względem stron świata dla każdej działki.

Spadki terenowe zostały podzielone na sześć przedziałów, a każdy z nich został wzbogacony o procentowy udział w całkowitej powierzchni terenu działki.

Ekspozycja stoków pomaga w jak najbardziej efektywnym ulokowaniu paneli słonecznych na działce. Ustawienie paneli na południe zapewni im dostęp do największej ilości promieni słonecznych. Informacja o ekspozycji jest więc kluczowa dla całego procesu inwestycyjnego. Podziału ekspozycji stoku działki dokonano na 8 klas:

  • południe (S)
  • południowy wschód (S-E)
  • wschód (E)
  • północny wschód (N-E)
  • północ (N)
  • północny zachód (N-W)
  • zachód (W)
  • południowy zachód (S-W)

Ograniczenia formalno-prawne

Jedną z najistotniejszych cech nieruchomości są jej ograniczenia formalne i prawne. W przypadku tak dużej inwestycji jaką jest budowa farmy fotowoltaicznej ograniczenia mogą uniemożliwić lub utrudnić planowaną inwestycję. Oczywiście najbardziej pożądana działka pod budowę farmy PV znajduje się na terenie nieobjętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i na obszarze wolnym od form ochrony przyrody. Szczególnie istotne jest również sklasyfikowanie gleby wybranej działki/działek pod kątem jej żyzności. Wbrew pozorom, im niższa klasa gleby tym lepiej dla inwestora.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Informacje o MPZP w bazie OnGeo są przedstawione w trzech kolumnach. Pierwsza określa czy mpzp w ogóle istnieje. Jeżeli tak – w kolumnie odpowiadającej pojawia się wartość „1”. Druga kolumna zawiera nazwę uchwały obejmującej daną działkę, a trzecia – zawiera link do tej uchwały zawartej na stronie samorządowej.

Tabela atrybutów – informacje o MPZP. Źródło: baza OnGeo

Formy ochrony przyrody

Podobnie jak w przypadku mpzp, baza danych OnGeo weryfikuje informacje o położeniu działek na obszarach chronionych w trzech kolumnach. Pierwsza jest uzupełniona wartością „1”, jeżeli działka znajduje się na terenie objętym jakąś formą ochrony przyrody. Druga – zawiera nazwę, a trzecia – link do strony Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody, na której można pobrać akty prawne o utworzeniu, ustanowieniu lub wyznaczeniu danego obszaru chronionego.

Tabela atrybutów – obszary chronione. Źródło: baza OnGeo

Klasa gleby

OnGeo posiada również autorską analizę żyzności gleb, która klasyfikuje grunt według trzech głównych kategorii – gleby bardzo żyzne, średnio żyzne i słabo żyzne. Informacja o klasie żyzności jest szczególnie istotna dla inwestycji jaką jest budowa farmy PV. Działka której gleba zostanie sklasyfikowana jako bardzo i średnio żyzna najprawdopodobniej nie będzie mogła być przeznaczona pod to przedsięwzięcie.

Infrastruktura

Na podstawie ostatniej kategorii danych możliwa jest weryfikacja wybranego terenu pod kątem uzbrojenia w sieć energetyczną oraz dostępu do drogi publicznej.

Sieć energetyczna

Pierwsza kolumna z tematu sieci dotyczy napowietrznych linii energetycznych. Jeśli linia energetyczna niskiego, średniego, wysokiego i najwyższego napięcia znajduje się nad działką, w tabeli atrybutów pojawia się wartość „1”.

Druga kolumna dotyczy linii przebiegających na terenach wokół danej działki w obszarze do 200 m od wyselekcjonowanej działki. Jeżeli w pobliżu działki przebiega napowietrzna linia energetyczna w kolumnie pojawi się wartość „1”.

Infrastruktura drogowa

W kolumnie dotyczącej infrastruktury drogowej podano informacje o drogach znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie wybranej działki (również tych w granicach działki). Informacja o dostępie od drogi publicznej została wzbogacona o rodzaj nawierzchni.

Tabela atrybutów – infrastruktura drogowa. Źródło: baza OnGeo

Baza danych na mapie

Bazę danych OnGeo można wykorzystać do wstępnej, wizualnej oceny działek i wyboru tych, które w pierwszej kolejności mogą być obiektem zainteresowania inwestora.

Dzięki zastosowaniu darmowego oprogramowania GIS, bazę danych przestrzennych można wizualizować i analizować na wiele sposobów. Przedstawienie na mapie przebiegu linii energetycznych to tylko część możliwości.

Wizualizacja linii energetycznych za pomocą oprogramowania GIS. Źródło: baza OnGeo

Bazę danych OnGeo można również przedstawić na mapach Google. Do tego celu nie ma konieczności używania oprogramowania GIS. Niestety w tym przypadku mamy ograniczone możliwości jeśli chodzi o dalsze analizy przestrzenne. Nie mniej jednak warto przynajmniej rzucić okiem na wizualizację posiadanej bazy działek.

Wizualizacja linii energetycznych za przy użyciu map Google. Źródło: baza OnGeo, mapy Google

A co w przypadku kiedy posiadam własną bazę danych działek?

Jeśli użytkownik posiada już swój zbiór danych przestrzennych, zespół OnGeo proponuje uzupełnienie niekompletnej bazy o nowe informacje. Wystarczy przesłać listę numerów działek oraz informację o jakie dane należy wzbogacić bazę, a gotowy zestaw będzie dostępny już po paru godzinach.

Raport o Terenie jako uzupełnienie bazy danych działek

W przypadku gdy inwestor chciałby sprawdzić potencjał inwestycyjny działki w kilka minut, zespół OnGeo dysponuje narzędziem online zwanym Raportem o Terenie. Raport ten pozwala nie tylko na szybkie dostarczenie informacji o działce w postaci map, ale również odniesienie informacji w stosunku do otoczenia. Raport o działce daje możliwość dodatkowej diagnozy nieruchomości, dzięki możliwości sprawdzenia między innymi: wydanych pozwoleń na budowę w okolicy, planowanych dróg lub uzbrojenia terenu.

Dowiedz się więcej z artykułu: Informacje o nieruchomościach Sprawdź co zawiera Raport o Terenie

 

artykuł sponsorowany