Moduł fotowoltaiczny trafił do muzeum. Ma 40 lat

Moduł fotowoltaiczny trafił do muzeum. Ma 40 lat
Museon-Omniversum / PV Magazine

Do muzeum nauki w Hadze trafił moduł fotowoltaiczny, który został wyprodukowany w 1982 roku. Jakie ma parametry?

Historia fotowoltaiki liczy już ponad pół wieku. Przemysł fotowoltaiczny zaczął prężnie rozwijać się dopiero około 20 lat temu, jednak moduły fotowoltaiczne produkowano już dużo wcześniej, a pierwsze instalacje fotowoltaiczne w Europie powstały już w latach 80. XX wieku. 

Do muzeum nauki w holenderskiej Hadze trafił moduł fotowoltaiczny z jednej z takich instalacji, który został wyprodukowany 40 lat temu przez niemiecką firmę AEG- Telefunken.

REKLAMA

PV Magazine informuje, że jest to jeden z 2748 modułów fotowoltaicznych, które wchodziły w skład najstarszej elektrowni PV w Holandii, której moc wynosiła 50 kW. 

Instalacja fotowoltaiczna została uruchomiona w 1983 roku przez instytut MIWB na holenderskiej wyspie Terschelling w archipelagu Wysp Zachodniofryzyjskich.

Była to wyjątkowo futurystyczna inwestycja jak na tamte czasy. Współpracowała z bateryjnym magazynem energii o pojemności 18 kWh i turbiną wiatrową o mocy 40 kW.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu Komisji Europejskiej z unijnego budżetu na lata 1979-93.

Jak podaje PV Magazine, mimo wyposażenia w baterię, ten system nie miał off-gridowego charakteru i został podłączony do sieci, aby badać wpływ, jaki odnawialne źródła energii mogą mieć na lokalny system energetyczny.

Moduł fotowoltaiczny, który trafił do haskiego Museon-Omniversum, bazuje na 20 ogniwach polikrystalicznych i posiada rozmiary 45,8 × 56,4 × 1 cm.

Takie parametry przy sprawności modułu na poziomie 9 proc. pozwoliły na osiągnięcie mocy nominalnej 18 W.  Napięcie obwodu otwartego wynosi 9V, natomiast prąd zwarciowy to 2A.

REKLAMA

Najstarsza instalacja fotowoltaiczna jeszcze działa

Obecnie nadal najstarszą, działającą instalacją fotowoltaiczną w Europie jest system znajdujący się w Lugano Szwajcarii, który jest podłączony do sieci i nieprzerwanie pracuje od 1982 roku.

Ta instalacja składała się pierwotnie z 288 krystalicznych modułów marki Arco Solar, o jednostkowej mocy zmierzonej w warunkach STC rzędu niemal 37 W. Cała instalacja posiadała początkowo moc 10,656 kWp.

W 1992 roku, po wymianie falownika z urządzenia marki Abacus o mocy 10 kW na falownik marki Ecopower o mocy 15 kW, zredukowano liczbę modułów do 252, a całkowita moc instalacji zmniejszyła się do 9,324 kWp.

Ostatnie badanie wydajności modułów wchodzących w skład najstarszej, on-gridowej instalacji fotowoltaicznej w Europie naukowcy z instytutu SUPSI przeprowadzili w roku 2017.

W przypadku 58 proc. modułów stwierdzono moc wynoszącą więcej niż 80 proc. mocy początkowej. Zaobserwowano przy tym różne efekty degradacji w przypadku grup modułów, w których wykorzystano trzy rodzaje folii PVB od różnych dostawców.

W przypadku modułów z pierwszym rodzajem folii PVB stwierdzono średnią degradację wynoszącą zaledwie 0,2 proc./rok, co oznacza, że moduły z tej grupy po 35 latach zachowały przeciętnie 93 proc. mocy początkowej.

Średnia dla wszystkich modułów, w których wykorzystano folię PVB od drugiego dostawcy, wyniosła 76 proc. początkowej mocy, przy czym w przypadku „lepszej” połowy średnia wyniosła 78,3 proc., co oznaczało przeciętną degradację na poziomie 0,62 proc./rok.

Natomiast moduły, w których wykorzystano folię PVB najgorszej jakości, od trzeciego dostawcy, określono jako bezużyteczne.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.