Na to warto zwrócić uwagę, aby panele fotowoltaiczne nie odleciały z wiatrem

Na to warto zwrócić uwagę, aby panele fotowoltaiczne nie odleciały z wiatrem
Corab

Ostatnie dni boleśnie zweryfikowały jakość wykonania niektórych instalacji fotowoltaicznych. Silny wiatr zniszczył systemy fotowoltaiczne, które powinny służyć ich właścicielom przez 20-30 lat. Na co powinien zwrócić uwagę inwestor, aby jego instalacja fotowoltaiczna nie uległa zniszczeniu z powodu silniejszego wiatru?

Przed tygodniem w mediach pojawiły się zdjęcia dużej dachowej instalacji fotowoltaicznej, która została umieszczona na dachu fabryki w Białymstoku i która w czasie silnego wiatru spadła na zaparkowane w pobliżu auta.

Do podobnych, niebezpiecznych sytuacji dochodziło z powodu źle zainstalowanej fotowoltaiki także w innych lokalizacjach.

REKLAMA

Na co trzeba zwrócić uwagę, aby system fotowoltaiczny nie podzielił losu instalacji, w których panele odleciały z wiatrem? Zapytaliśmy o to eksperta formy Corab – czołowego krajowego producenta konstrukcji fotowoltaicznych.

Dominik Połoniewicz, główny konstruktor w Corab, potwierdza, że silny wiatr czy duże zwały mokrego śniegu potrafią być wyzwaniem dla zamontowanej na dachu instalacji PV. Jednocześnie podkreśla, że prawidłowo zaprojektowana i zamontowana instalacja, oparta na sprawdzonych rozwiązaniach, jest w stanie oprzeć się naprawdę potężnej wichurze.


– Jeśli użyte materiały lub montaż szwankują, to silny wiatr jest w stanie wyrwać moduły z konstrukcji, łącznie z uszkodzeniem elementów łącznych typu klemy
– mówi ekspert.

Jak wskazuje Dominik Połoniewicz, w kontekście bezpieczeństwa instalacji warto zadbać o właściwy dobór komponentów łącznych między konstrukcją modułową, a konstrukcją dachu.

– Na dachach płaskich powinno się zwrócić uwagę na balasty. Ważne, aby były odpowiednio dobrane, dostosowane do użytej konstrukcji. Tu istotny jest projekt konstrukcji, uwzględniający aerodynamikę i współczynnik tarcia. W zimie zwały mokrego śniegu mogą spowodować ugięcia belek podtrzymujących. Dochodzi do przekroczenia granicy sprężystości zastosowanego elementu. Jeśli pominąć aspekty kapryśnej aury, to z naszych obserwacji wynika, że najczęściej usterki pojawiają się w pierwszych miesiącach eksploatacji fotowoltaiki – mówi ekspert firmy Corab.

Niekorzystnie na jakość wykonania instalacji fotowoltaicznych na naszym rynku mógł wpłynąć notowany w 2020 i 2021 r. ogromny popyt na instalacje. W efekcie instalatorzy niejednokrotnie pracowali w dużym pośpiechu, a do firm instalacyjnych, które w szybkim tempie zwiększały zatrudnienie, trafiały osoby niemające wystarczającego doświadczenia. Na ten czynnik zwraca uwagę ekspert Corab.

– Jest dużo firm profesjonalnych, które się szkolą i korzystają ze wsparcia producentów, jednak w ostatnim czasie przy bardzo dynamicznym wzroście rynku PV pojawiły się firmy wywodzące się z innych, niepowiązanych z fotowoltaiką branż. Firmy te nie posiadają doświadczenia ani wyszkolenia, a do PV przyciągnął je szybki zysk. W takich przedsiębiorstwach częstymi mankamentami są brak wiedzy i doświadczenia, które pozwala odpowiednio dobrać i zamontować instalację. Często też korzystają z produktów niesprawdzonych producentów – mówi Dominik Połoniewicz.

Zaprojektuj Instalacje PV na zdjęciu

WWW.EASYSOLAR.APP

REKLAMA

Aplikacja EasySolar - projektowanie na zdjęciu

Zobacz jak z EasySolar: 

Dodatkowo rozwijaj sprzedaż z EasySolar: 


– Kiedy pojawia się problem, firma instalacyjna umywa ręce. Dlatego ważne jest, aby planując montaż instalacji fotowoltaicznej, zwrócić się do przedsiębiorstwa z doświadczeniem, posiadającego referencje i mogącego pochwalić się gwarancją oraz opieką nad klientem po zakończeniu montażu –
dodaje.

Główny Konstruktor w Corab podkreśla, że kluczowy jest już sam projekt instalacji, który musi zostać dostosowany do konkretnych parametrów budynku i powinien uwzględniać nie tylko poziom nasłonecznienia padającego na panele, ale także ilość opadów charakterystyczny dla regionu, gdzie odbędzie się montaż fotowoltaiki.

– Kolejna rzecz to klasa użytych materiałów. Powinny pochodzić od sprawdzonych wytwórców i być zakupione z oficjalnego źródła dystrybucji. Właściwa konstrukcja wsporcza nie powinna korodować czy też ulegać odkształceniom pod wpływem wiatru lub śniegu. Ekipa montażowa, która legitymuje się certyfikatami i autoryzacjami producentów, powinna zadbać o odpowiednie przytwierdzenie konstrukcji do dachu. To pozwoli uniknąć kłopotów w przyszłości. Nie zapominajmy o systematycznych przeglądach i konserwacji systemu – wylicza Dominik Połoniewicz.

Odpowiednie zabezpieczenie się inwestora to także kwestie związane z gwarancją w przypadku usterek i awarii instalacji fotowoltaicznej.

Na jakie zapisy w umowie z firmą instalacyjną warto zwrócić uwagę, aby inwestor uzyskał gwarancję szybkiej naprawy instalacji? Jakie są stosowane w tym zakresie standardy na polskim rynku PV?

– Zakres gwarancji i czas jej trwania, to podstawowe kwestie, na które klient powinien zwrócić uwagę. Renomowani producenci komponentów oferują wsparcie techniczne i szybki dostęp do podzespołów, które np. odmówią posłuszeństwa – mówi ekspert Corab.

– Firma instalacyjna powinna wyszczególnić zakres prac oraz czas reakcji zgłoszenia. Klient nie może być pozostawiony sam sobie i ma prawo liczyć na wsparcie. Z przykrością zauważamy, że umowy i standardy oferowane przez część firm urągają w tym zakresie interesom klientów – dodaje.

Inwestor powinien też zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. Aby jednak zabezpieczyć odszkodowanie na wypadek awarii instalacji, konieczne jest zadbanie o odpowiednie pochodzenie zastosowanych komponentów, ale także o formalności związane z odbiorem instalacji.

Poza kwestią użytych materiałów i ich pochodzeniem, sam montaż musi być wykonany przez instalatorów z uprawnieniami wydanymi przez Urząd Dozoru Technicznego czy Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Także odbiór instalacji i decyzja korzystaniu z niej musi być podpisana przez osobę mogącą przedstawić właściwe uprawnienia. Montaż musi uwzględniać wytyczne producenta, dzięki temu nie stracimy gwarancji. Nie warto kupować produktów niewiadomego pochodzenia, bez karty gwarancyjnej ważnej w Polsce. W wypadku nieszczęścia czy zdarzeń losowych może to utrudnić lub wręcz uniemożliwić uzyskanie odszkodowania od ubezpieczyciela. Pozornie niska cena zakupu może w chwili nieszczęścia odbić się czkawką – mówi Dominik Połoniewicz.

– Planując instalację fotowoltaiczną, nie warto kierować się wyłącznie ceną, trzeba postawić na jakość, zarówno w wymiarze zastosowanych komponentów, jak i firmy montażowej – podkreśla ekspert firmy Corba.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.