Umowa na energię z niesubsydiowanej farmy PV w Polsce

Umowa na energię z niesubsydiowanej farmy PV w Polsce
Better Energy

Duński deweloper elektrowni fotowoltaicznych Better Energy i norweska grupa energetyczna Statkraft zawarły 10-letnią umowę zakupu energii elektrycznej, która będzie podstawą do budowy jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce.

Farma fotowoltaiczna, którą wybuduje Better Energy, powstanie w Resku w województwie zachodniopomorskim i osiągnie moc 36 MW. Produkcja energii ma ruszyć w 2023 roku.

Jak podkreśla inwestor, projekt zostanie zrealizowany bez dotacji, co pokazuje, że w Polsce można już inwestować w fotowoltaikę w oparciu o parytet sieci.

REKLAMA

Niewiele rzeczy jest ważniejszych w naszej wspólnej walce ze zmianami klimatycznymi niż dodanie nowej, przystępnej cenowo i odnawialnej energii do sieci elektrycznej, co właśnie umożliwia Statkraft dzięki tej umowie. Ważne jest również, aby konsumenci energii domagali się energii odnawialnej poprzez umowy zakupu energii ze stałą ceną, które służą jako zabezpieczenie przed wyższymi cenami energii – komentuje Rasmus Lildholdt Kjær, prezes zarządu Better Energy.

Dla Statkraft nie będzie to pierwsza umowa na energię ze źródeł odnawialnych w Polsce. Będzie to jednak pierwsza umowa PPA obejmująca generację z fotowoltaiki.

Statkraft, największy europejski producent energii ze źródeł odnawialnych, zapewnia bankowalny odbiór PPA dla producentów energii odnawialnej w wielu krajach. W Polsce ta norweska spółka państwowa działa już od 2018 roku.

– Postrzegamy siebie jako długoterminowego partnera dla deweloperów odnawialnych źródeł energii, takich jak Better Energy. Umowa PPA zapewnia długoterminową stabilność cen, a tym samym wspiera finansowanie energii odnawialnej bez dotacji – dodaje Pieter Schipper z firmy Statkraft.

Będzie to już kolejna umowa PPA na polskim rynku fotowoltaicznym, która obejmie sprzedaż energii z wielkoskalowej elektrowni PV zrealizowanej bez dotacji i poza systemem wsparcia.

Wcześniej tego rodzaju umowy zostały zawarte na energię, którą produkuje zbudowana przez BayWa w lubuskiej gminie Witnica elektrownia fotowoltaiczna o mocy 65 MW.

Podobny kontrakt został zawarty na energię, którą będzie wytwarzać obecnie największa elektrownia PV w Polsce, której moc wynosi 70 MW i którą w Brudzewie w woj. wielkopolskim zbudował ZE PAK.

 

Duńczycy inwestują w polskie słońce

Better Energy zbudował już kilka parków fotowoltaicznych bez dotacji w Danii.

REKLAMA

Przed rokiem duńska firma podpisała umowę PPA na sprzedaż energii, którą kupi działająca na rynku hurtowym energii firma Centrica Energy Trading.

Umowa będzie obowiązywać przez 10 lat i zakłada dostarczanie co roku 112 GWh energii elektrycznej. Jak wylicza Better Energy, taki wolumen odpowiada rocznej konsumpcji energii generowanej przez 70 tys. duńskich gospodarstw domowych.

Kontrakt na dostawy energii dla Centrica Energy Trading miał umożliwić budowę dwóch elektrowni fotowoltaicznych.

Również w ubiegłym roku duńska firma ogłosiła zawarcie wieloletniej umowy sprzedaży energii z koncernem farmaceutycznym Lundbeck, który będzie mógł pochwalić się zaspokojeniem 100 proc. swojego zapotrzebowania energią ze źródeł odnawialnych.

Umowa z Lundbeck została zawarta na okres 7 lat i umożliwi zabezpieczenie finansowania bankowego i zrealizowanie inwestycji. Farma fotowoltaiczna, która miała powstać w wyniku tej umowy, powinna osiągnąć moc 34 MW.

Z kolei w 2019 roku duński deweloper ogłosił uruchomienie farmy fotowoltaicznej o mocy 51 MW, która powstała w Næstved. Również ta inwestycja została zrealizowana bez dotacji czy publicznych gwarancji odkupu energii. Jej realizację umożliwiło zawarcie wieloletniej umowy PPA z Google.

W celu realizacji dostaw energii dla Google duński deweloper miał wybudować farmy PV o całkowitej mocy 100 MW.

Farma fotowoltaiczna w Resku będzie trzecią tego rodzaju inwestycją zrealizowaną przez Duńczyków w naszym kraju.

Pod koniec 2019 roku Better Energy informował o planach inwestycji na duńskim i polskim rynku fotowoltaicznym w ramach joint venture z funduszem emerytalnym Industriens Pension.

Obie firmy miały przeznaczyć na wspólne projekty w sumie 1,5 mld duńskich koron. Taki kapitał miał być wkładem własnym, aby umożliwić pozyskanie kredytów.

Całkowity koszt inwestycji oszacowano na 4 mld DKK, czyli około 2,4 mld PLN.

Łączna moc elektrowni fotowoltaicznych, które miały zostać uruchomione w ramach współpracy obu podmiotów, miała wynieść ponad 1 GW, z czego około 250 MW miałoby powstać w Polsce.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.