Droższa energia w aukcji dla dachowej fotowoltaiki w Niemczech
Jedną z najważniejszych zmian, które zostały wprowadzone w ostatnich latach w niemieckim systemie wsparcia dla fotowoltaiki, było wycofanie przyznawanych z urzędu taryf gwarantowanych dla większych elektrowni fotowoltaicznych na dachach. Od ubiegłego roku tego rodzaju inwestycje, aby uzyskać pełne wsparcie dla całej wytwarzanej energii, muszą być zgłaszane do aukcji. Teraz Niemcy rozstrzygnęli drugą aukcję przeznaczoną dla dachowej fotowoltaiki.
Do ubiegłego roku inwestorzy uruchamiający w Niemczech większe dachowe elektrownie fotowoltaiczne otrzymywali przyznawaną na 20 lat taryfę gwarantowaną za energię wprowadzoną do sieci – bez konieczności konkurowania o wsparcie z innymi inwestorami.
Ten przywilej był zarezerwowany dla projektów o mocy nieprzekraczającej 750 kW. W 2021 roku granica została jednak zmniejszona do 300 kW.
W wyniku wprowadzonych w ubiegłym roku zmian w niemieckiej ustawie o OZE segment instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 300 kW został częściowo wyłączony z możliwości aplikowania o gwarantowaną stawkę za energię, jeśli inwestor nie weźmie udziału w aukcji.
W przypadku, gdy inwestorzy planujący budowę dachowych systemów PV o mocy 300-750 kW nie przystąpią do aukcji, mogą otrzymać co najwyżej 50 proc. gwarantowanego wynagrodzenia za energię wprowadzoną do sieci, a to oznacza konieczność zwiększenia poziomu autokonsumpcji do przynajmniej 50 proc.
W ubiegłym roku federalny regulator rynku energii Bundesnetzagentur przeprowadził pierwszą aukcję dla tej grupy instalacji. Średnia stawka zgłoszona przez inwestorów wyniosła 6,8 eurocentów/kWh (ok. 0,3 zł/kWh) i była wyższa od cen zgłaszanych w aukcjach dla naziemnych farm PV, w których notowane są ceny na poziomie około 5 eurocentów/kWh.
Teraz Bundesnetzagentur ogłosił wyniki drugiej tego rodzaju aukcji, która została zakończona na początku ubiegłego miesiąca i w której wyznaczono granicę wsparcia dla projektów o łącznej mocy 150 MW.
Do aukcji zgłoszono 209 ofert zakładających produkcję energii z elektrowni fotowoltaicznych o mocy 233 MW. Wyłączono 38 ofert ze względu na błędy formalne, a ostatecznie wsparciem objęto 136 projekty o całkowitej mocy 154 MW.
Ceny, które zaoferowano w zwycięskich ofertach, wyniosły od 5,7 eurocenta/kWh do 8,28 eurocenta/kWh. Średnia cena wyniosła 7,43 eurocenta/kWh, a więc była wyższa od średniej ceny z pierwszej tego rodzaju aukcji.
Jak odnotowuje niemiecki PV Magazine, ceny, które zostały zabezpieczone w tej aukcji, są w niektórych przypadkach wyższe od taryf gwarantowanych za produkcję energii w mniejszych instalacjach fotowoltaicznych, które są obecnie obejmowane systemem feed-in tariff (FiT). Inwestorzy oddający do użytku w tym miesiącu dachowe elektrownie fotowoltaiczne o mocy do 100 kW mogą liczyć na przyznawane na 20 lat taryfy w wysokości 5,19-6,83 eurocenta/kWh.
Kolejna tego rodzaju aukcja w Niemczech zostanie zakończona 1 kwietnia. Z czasem montaż dachowej fotowoltaiki na komercyjnych dachach, która jest zgłaszana do tego rodzaju aukcji, może stać się obowiązkowy w całych Niemczech. Takie są plany nowego rządu w Berlinie.
Obecnie moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wynosi już około 60 GW, z czego ok. 5,2 GW zostało zainstalowane w ubiegłym roku. Zgodnie z nową strategią energetyczną rządu do 2030 roku moc fotowoltaiki za naszą zachodnią granicą ma sięgać 200 GW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.