Którzy prosumenci skorzystają z opustów? Co ze zmianą systemu i rozbudową instalacji?

Którzy prosumenci skorzystają z opustów? Co ze zmianą systemu i rozbudową instalacji?
Maxeon

Wraz ze zbliżającym się terminem przejścia na nowy system rozliczeń prosumentów pojawia się coraz więcej zapytań o to, jakie warunki należy spełnić, aby zdążyć z wejściem do dotychczasowego systemu, który jest postrzegany jako korzystniejszy. Do tej kwestii odniosło się Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort klimatu tłumaczy też, jak zostaną potraktowani przez zakłady energetyczne prosumenci, którzy weszli do systemu opustów, a którzy po 31 marca będą chcieli rozbudować swoje instalacje.

Z początkiem kwietnia br. zamknięty zostanie obowiązujący od połowy 2016 roku system opustów, w którym mogą rozliczać się prosumenci z wprowadzanych do sieci nadwyżek energii.

W systemie opustów każda kilowatogodzina energii z prosumenckiej mikroinstalacji, która nie zostanie skonsumowana na miejscu i trafi do sieci, może pomniejszyć kolejny rachunek za energię prosumenta – uwzględniając koszt pobranej energii i dystrybucji – w stosunku 1:0,8 jeśli prosument posiada mikroinstalację o mocy do 10 kW, a także w stosunku 1:0,7 jeśli instalacja jest większa, ale nie przekracza 50 kW, co jest górną granicą mocy mikroinstalacji.

REKLAMA

Zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy o odnawialnych źródeł energii system opustów zostanie jednak wygaszony, a od 1 kwietnia 2022 r. zastąpi go system rozliczeń nadwyżek energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów, które będą rozliczane zgodnie ze średnią ceną energii z rynku hurtowego. Do połowy 2024 r. ma to być średnia cena z poprzedniego miesiąca, a później brana pod uwagę będzie bieżąca cena godzinowa.

Nowy system jest postrzegany na rynku fotowoltaicznym jako mniej opłacalny. Przyznają to nawet zwolennicy nowego rozwiązania, którzy podczas prac nad nowymi regulacjami zapewniali, że mają one zmniejszyć tempo przyrostu liczby mikroinstalacji, aby odciążyć operatorów sieci. Jak wskazywali m.in. urzędnicy Ministerstwa Klimatu, nowy system ma sprawić, że prosumenci zwrócą większą uwagę na maksymalne wykorzystanie produkowanej energii na miejscu – np. poprzez zakup magazynu energii – aby zredukować liczbę kilowatogodzin wprowadzanych do sieci, czyli z uwzględnieniem tzw. net-billingu. 

Jednocześnie ocenę opłacalności inwestycji w mikroinstalację w nowym systemie komplikuje zmienność cen energii na rynku hurtowym. Obecnie są one bardzo wysokie, co sprawia, że wejście do nowego systemu może być bardziej korzystne. Jednak w dłuższej perspektywie, a taką trzeba brać pod uwagę inwestując w domową fotowoltaikę, ceny na rynku hurtowym są trudne do oszacowania.


Do wdrożenia nowego systemu zostało niecałe 2,5 miesiąca. Prosumenci, którzy zdążą w tym czasie zgłosić przyłączenie mikroinstalacji, zachowają prawo do rozliczeń w systemie opustów w okresie 15 lat od rozpoczęcia produkcji energii. Zgłoszenie przyłączenia po tym terminie stworzy jedynie możliwość rozliczania się na nowych zasadach.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało komunikat, w którym precyzuje, co dokładnie trzeba zrobić, aby zdążyć z wejściem do systemu opustów.

MKiŚ potwierdza, że dotychczasowi prosumenci, jak również ci, którzy do 31 marca złożą kompletne i poprawne zgłoszenie do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, pozostaną w systemie opustów, z którego będą mogli korzystać przez okres kolejnych 15 lat, co wynika z art. 4d ust. 2 ustawy o OZE.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Resort klimatu podkreśla, że warunkiem uzyskania prawa do rozliczenia w systemie opustów jest dokonanie kompletnego i poprawnego zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji w terminie do 31 marca 2022 r.

Ministerstwo zaznacza, że dla nabycia tego prawa nie ma natomiast znaczenia wymiana licznika, przyłączenie mikroinstalacji, wytworzenie energii elektrycznej oraz przekazanie jej do sieci.

MKiŚ podkreśla, że są to czynności techniczne, które będą determinować moment rozpoczęcia działalności prosumenckiej, ale bez wpływu na nabycie prawa do rozliczeń w systemie opustów.

W swoim komunikacie Ministerstwo Klimatu dodaje, że nowe regulacje nie wprowadzają również dodatkowych obowiązków dla obecnych prosumentów, korzystających już z systemu opustów, związanych z przekazywaniem jakichkolwiek oświadczeń w sprawie dalszego funkcjonowania na tych zasadach.

W przypadku prosumentów, którzy uzyskają prawo do rozliczeń w systemie opustów, a którzy będą chcieli przejść na nowy system rozliczeń, konieczne będzie złożenie oświadczenia do sprzedawcy energii – zgodnie z art. 4 ust. 1b ustawy o OZE.

Ministerstwo Klimatu tłumaczy także, na jakich zasadach będą rozliczani prosumenci, którzy uruchomili lub zgłosili przyłączenie mikroinstalacji do 31 marca, a którzy po tym terminie będą chcieli ją rozbudować. W tym przypadku obowiązującym systemem rozliczeń mają pozostać opusty.

MKiŚ podkreśla, że dokonanie modyfikacji instalacji fotowoltaicznej tworzy obowiązek zgłoszenia tego faktu do operatora sieci.

Zgodnie z art. 20 ust. 2 pkt 2 ustawy o OZE prosument, którego mikroinstalacja jest podłączona do sieci dystrybucyjnej, ma obowiązek poinformować operatora o nowej mocy w terminie 14 dni od dokonanej zmiany. Niedopełnienie tego obowiązku może wiązać się z karą w wysokości 1000 zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.