Umowa PPA dla elektrowni fotowoltaicznej z magazynem energii

Umowa PPA dla elektrowni fotowoltaicznej z magazynem energii
Energy2market

To jedna z pierwszych w naszej części Europy wieloletnich umów na zakup energii z elektrowni fotowoltaicznej połączonej z magazynem energii. Jednak umowa PPA nie jest jedyną finansową podstawą do uruchomienia inwestycji, o której mowa.

Działający na niemieckim rynku fotowoltaicznym deweloper Green Energy 3000 zawarł umowę na sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznej o mocy 5,1 MW, która będzie współpracować z bateryjnym magazynem energii o mocy 1,7 MW (inwestor nie podał pojemności baterii).

Inwestycja zostanie zrealizowana w pobliżu miasta Großschirma położonego w Saksonii, w pobliżu Chemnitz.

REKLAMA

Umowa PPA na energię z tego projektu została zawarta na okres 10 lat z firmami EDF Trading oraz Energy2market należącymi do francuskiej grupy energetycznej EDF.

Pierwsza z wymienionych firm ma się zająć sprzedażą energii, natomiast druga będzie odpowiadać za optymalizację elastyczności oferowanej przez magazyn, włączając tę inwestycję do wirtualnej elektrowni.

Energy2market jest jednym z największych agregatorów źródeł wytwórczych i odbiorców energii na rynku niemieckim. Firma z Lipska ma w portfelu obecnie ponad 5,5 tys. aktywów wytwórczych o mocy 3,15 GW, magazynów energii i odbiorców, którymi zarządza w ramach wirtualnej elektrowni.

REKLAMA

W portfelu Energy2market jest między innymi należący do BMW magazyn energii, który znajduje się koło Lipska i który składa się z 700 zestawów baterii wykorzystywanych wcześniej w elektrycznych samochodach BMW i3.

Inwestycja firmy Green Energy 3000 już wcześniej posiadała zabezpieczone przychody. Deweloper uzyskał dla niej 20-letnie wsparcie, startując w pierwszej niemieckiej aukcji dla innowacyjnych projektów OZE, w przypadku których wyznacznikiem innowacyjności mogło być zastosowanie na przykład magazynu energii.

Wsparcie, które zabezpieczyli uczestnicy aukcji, będzie miało formę stałej premii wypłacanej obok cen energii uzyskanych na rynku – w przeciwieństwie do zwycięzców innych aukcji, którzy otrzymują gwarancję stałego przychodu za każdą dostarczoną kilowatogodzinę energii.  

Premie zgłoszone przez inwestorów, którzy zabezpieczyli wsparcie dla indywidualnych projektów w tamtej aukcji, wyniosły od 0,96 do 3 eurocentów/kWh, a średnia to 2,65 eurocenta /kWh. W przypadku projektów hybrydowych średnie zabezpieczone przez inwestorów premie wyniosły od 1,94 do 5,52 eurocentów/kWh, przy średniej 4,5 eurocenta/kWh.

Budowa elektrowni fotowoltaicznej z magazynem energii w Großschirma już się rozpoczęła i powinna się zakończyć we wrześniu tego roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.