Największy projekt fotowoltaiczny on site w Polsce. Zwrot w 5-7 lat
Quanta Energy zbuduje elektrownie fotowoltaiczne na dachach 10 parków logistycznych MLP Group. Łączna moc instalacji wyniesie 5,93 MWp i jak zapewnia spółka, jest to największy dotąd projekt typu on site w Polsce, w którym produkowana energia będzie wykorzystywana na miejscu przez infrastrukturę inwestora.
Inwestorem jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych spółka MLP Group, która specjalizuje się w budowie oraz zarządzaniu centrami magazynowymi.
Aby ograniczyć zużycie energii, ślad węglowy oraz uzyskać dodatkowy przychód ze sprzedaży zielonej energii, MLG Group zainwestuje w budowę instalacji fotowoltaicznych na dachach swoich magazynów. Za realizację instalacji o łącznej mocy 5,93 MW będzie odpowiadać firma Quanta Energy S.A.
Instalacje fotowoltaiczne zostaną zrealizowane w formule on site – będą przeznaczone głównie pod autokonsumpcję energii elektrycznej w obiektach inwestora.
Instalacje fotowoltaiczne powstaną w 10 centrach logistycznych. Powierzchnia wykorzystana bezpośrednio pod inwestycję wyniesie 120 tys. m2. W związku z ograniczoną nośnością dachów budynków wykorzystana zostanie specjalna, lekka konstrukcja.
Prace instalacyjne już się rozpoczęły, a cały projekt ma być gotowy w pierwszym kwartale 2023 roku.
Instalacje wybudowane na dachach magazynów MLP Group wyprodukują łącznie około 5,3 GWh energii elektrycznej rocznie. Szacowany przychód przy aktualnych cenach hurtowych energii czynnej na rok 2022 wyniesie około 4 mln zł.
Piotr Grzybczak, prezes Quanta Energy S.A., podkreśla, że wdrażanie zielonych źródeł energii w polskich firmach bardzo przyspieszyły wymogi związane z ESG, jednak poza ekologią, fotowoltaika to przede wszystkim doskonały biznes.
Jak szacuje, stopa zwrotu przy tego rodzaju inwestycjach sięga obecnie nawet 20 proc., biorąc pod uwagę ceny energii czynnej na 2022 rok, a inwestycje w fotowoltaikę w firmach zwracają się w 5-7 lat.
– Są to zupełnie inne rentowności od tych, które widzieliśmy jeszcze 3 lata temu. Ceny energii czynnej na 2022 r. w całej Europie, w tym w Polsce wzrosły o 50-100 proc. w zależności od momentu zakupu. To efekt kilku czynników, m.in. rosnących cen uprawnień do emisji CO2, które w ostatnich dniach przekraczają poziom 82 euro za tonę, bezprecedensowego wzrostu zapotrzebowania na energię w 2021 r., wzrostu cen gazu oraz wzrostu kosztu tzw. kolorów. Jednocześnie opłata mocowa wzrośnie w 2022 roku z 76,2 zł do 102,6 zł/MWh, spodziewamy się również nieznacznego wzrostu opłat dystrybucyjnych – komentuje Piotr Grzybczak.
– Elektrownie fotowoltaiczne to na dzisiaj najskuteczniejsze rozwiązanie problemu rosnącego kosztu energii – dodaje prezes Quanta Energy.
Fotowoltaika pomorze w osiągnięciu środowiskowych standardów w nowych inwestycjach MLP Group. Wszystkie nowe obiekty spółki będą poddawane procesowi certyfikacji BREEAM i DGNB pod kątem ekologii oraz funkcjonalności.
– We współpracy z Quanta Energy rozpoczynamy kompleksowy i realizowany na dużą skalę program rozwoju instalacji fotowoltaicznych na dachach naszych obiektów. Celem tych wszystkich działań jest osiągnięcie zerowej emisji CO2 już w perspektywie kilku lat. Zastosowania ekologicznych rozwiązań oczekują od nas także nasi najemcy – komentuje Radosław Krochta, prezes MLP Group S.A.
– Dla klientów branży magazynowej redukcja śladu węglowego to z jednej strony realizacja zobowiązań w zakresie coraz powszechniej deklarowanej ochrony klimatu, a po drugie to także uzyskiwane oszczędności finansowe w ramach ponoszonych kosztów eksploatacji powierzchni komercyjnych – dodaje prezes MLP Group.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.