Chiński producent paneli z największym kontraktem na fotowoltaikę BIPV
Ten projekt nie jest znaczący pod względem mocy paneli dla producenta, który w skali kwartału dostarcza moduły fotowoltaiczne o mocy kilku GW. Jednak najnowszy kontrakt, który zdobył JinkoSolar, jest warty odnotowania ze względu na niespotykaną dotąd skalę instalacji z panelami zintegrowanymi z elewacją budynku.
JinkoSolar zdobył kontrakt na dostawę paneli fotowoltaicznych o mocy 5 MW, które zostaną wykorzystane jako materiał elewacyjny przy budowie biurowca w Dubaju.
Inwestorem jest publiczna instytucja Dubai Electricity and Water Authority (DEWA). Nowy budynek stanie się jej siedzibą.
JinkoSolar zapewnia, że będzie to największa na świecie inwestycja jeśli chodzi o wykorzystanie fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (Building Integrated Photovoltaics, BIPV).
Na potrzeby tego projektu chiński producent ma dostarczyć moduły fotowoltaiczne bazujące na ogniwach typu N. Moc modułów, które zostaną zastosowane przy budowie siedziby DEWA, wyniesie od 61 W nawet do 912 W, a ich transparentność ma wynosić od 3 do 16 proc.
Łączna powierzchnia zastosowanych paneli fotowoltaicznych, które pojawią się na elewacjach i dachu biurowca, wyniesie 24 150 metrów kwadratowych.
Panele fotowoltaiczne umieszczone wyłącznie na dachu osiągną moc 3,5 MW i mają produkować rocznie 5,8 GWh energii elektrycznej.
Łączna produkcja energii z fotowoltaiki ma pokryć całkowicie zapotrzebowanie na energię biurowca.
Inwestycja wpisuje się w ogłoszoną w 2015 roku strategię, zgodnie z którą udział czystej energii w miksie energetycznym Dubaju do roku 2050 ma wzrosnąć do 75 proc.
Wcześniej, w 2030 roku, w miksie energetycznym tego emiratu kluczowym źródłem energii ma być jeszcze gaz (61 proc.), natomiast udział energii słonecznej powinien wynosić 25 proc.
Kluczową inwestycją dla transformacji energetycznej Dubaju jest ogromna elektrownia fotowoltaiczna Mohammed Bin Rashid Al Maktoum Solar Park, której moc ma wynieść docelowo 5 GW.
Inwestycja ma być gotowa do 2030 roku i według szacunków władz Dubaju powinna kosztować około 50 mld AED, czyli około 13,6 mld USD.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.