Energynat sprzedał komponenty instalacji PV o mocy 350 MW

Energynat sprzedał komponenty instalacji PV o mocy 350 MW
Energynat

Energynat, importer i dystrybutor komponentów fotowoltaicznych, w 2021 roku podtrzymał notowaną w ostatnich latach dynamikę wzrostu sprzedaży. W planach firmy na 2022 r. jest poszerzenie działalności o handel energią i budowę własnego portfela wytwórczego.   

Energynat zamyka rok 2021 z wynikiem ponad 200 mln zł skonsolidowanych przychodów, utrzymując dynamikę wzrostu powyżej 300 proc. już trzeci rok z rzędu.

W ten sposób Energynat stał się nie tylko jedną z najszybciej rozwijających się firm na krajowym rynku energetyki odnawialnej, ale jest również w czołówce wszystkich firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

– Nasze wyniki stawiają nas obecnie na 7. pozycji pośród najbardziej dynamicznie rozwijających się firm sektora MŚP w Polsce. Jesteśmy też numerem 1 na Mazowszu – zapewnia Marcin Bugajski, prezes zarządu Energynat.

Energynat jest bezpośrednim importerem i autoryzowanym dystrybutorem systemów fotowoltaicznych, w tym m.in. modułów fotowoltaicznych, inwerterów, konstrukcji montażowych i akcesoriów. W ubiegłym roku dostarczył do inwestycji fotowoltaicznych komponenty o łącznej mocy ponad 350 MW.



– W roku 2021 kolejny raz z rzędu zdobyliśmy tytuł głównego dystrybutora paneli Astronergy w Polsce. Cieszą nas też znakomite wyniki sprzedaży falowników marki Sofar Solar, lidera sprzedaży na polskim rynku, którego jesteśmy jednym z największych dystrybutorów w Europie
– mówi Marcin Bugajski.

W 2022 roku hurtownia Energynat chce poszerzyć ofertę m.in. o urządzenia dla rynku elektromobilności.

– Planujemy wprowadzenie do sprzedaży nowych produktów m.in. carportów marki EVE, systemów bateryjnych oraz ładowarek do samochodów elektrycznych – informuje Marcin Bugajski.

REKLAMA

W przyszłym roku, zdaniem zarządu spółki, z powodu zmian w rozliczeniach prosumentów, które mogą spowolnić inwestycje w segmencie domowej fotowoltaiki, krajowy rynek PV ma być napędzany głównie przez inwestycje realizowane przez przedsiębiorstwa i samorządy.

– Teraz to polski biznes i samorządy będą przede wszystkim inwestować w energię ze źródeł odnawialnych i w inteligentne rozwiązania energetyczne, szukając w nich, zresztą słusznie, remedium na rosnące ceny energii i sposobu na bycie eko. W tym segmencie widzimy największy potencjał na kolejne lata – ocenia Marcin Bugajski.

– W naszym przekonaniu odbiorcy biznesowi i samorządowi, poza technologią, potrzebują jednak szerszego spojrzenia i kompleksowej oferty. Nieodłączną częścią udanej transformacji energetycznej musi być wykorzystanie mechanizmów rynku energii, takich jak bilansowanie czy optymalizacja profili produkcji i zużycia energii – dodaje prezes Energynat.

Z tego powodu w przyszłości działalność Energynat ma nie ograniczać się tylko do sprzedaży komponentów elektrowni fotowoltaicznych. Planowane jest wejście na rynek energii jako spółka obrotu.

– W przyszłym roku Energynat stanie się koncesjonowaną spółką obrotu energią, co pozwoli nam zbudować komplementarną ofertę opartą o pewny i bezpieczny łańcuch usług – od importu, poprzez dostarczenie sprzętu, innowacyjne narzędzia analizy klienta, wykonanie instalacji oraz sprzedaż i bilansowanie energii – mówi Marcin Bugajski.

Ponadto Energynat chce budować portfel własnych elektrowni fotowoltaicznych. W planach jest rozwój projektów o mocy 40 MW. Energia z pierwszych pozyskanych już projektów o mocy 12 MW ma popłynąć do klientów już w 2022 roku.

– W pierwszym kwartale nadchodzącego roku rozpoczynamy także realizację kolejnych innowacyjnych projektów dla samorządów, opartych o rozproszone źródła wytwórcze, które będą połączone w jeden samowystarczalny system energetyczny. Tego typu projekty w najbliższych latach będą dla nas priorytetem w obszarze wykonawstwa – informuje CEO Energynat.  

Plany Energynat to również ekspansja na rynki zagraniczne. Polska firma jest już aktywna na terenie Niemiec, Rumunii czy Bułgarii, a teraz szykuje wejście na kolejne europejskie rynki.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.