Toshiba chwali się sprawnością ogniwa w niszowej technologii
Japoński koncern poinformował o osiągnięciu rekordowej sprawności ogniwa fotowoltaicznego w bardzo niszowej technologii Cu2O. Mimo, że wynik może nie robić większego wrażenia, jeśli zestawimy go z rekordami osiąganymi na ogniwach krystalicznych, to zalety nowej technologii – w tym duża transparentność – sprawiają, że może ona być świetnym rozwiązaniem w tandemie z tradycyjnym krzemem.
Toshiba opracowała ogniwo fotowoltaiczne bazujące na warstwie tlenku miedzi (Cu2O), które posiada sprawność 8,4 proc. Taki wynik wypada słabo, jeśli spojrzymy na sprawności ogniw i modułów fotowoltaicznych bazujących na najpopularniejszej technologii krzemu krystalicznego.
Jednak Japończycy przekonują, że ogniwa Cu2O mogą i tak przyczynić się do zwiększenia efektywności fotowoltaiki.
Mające czerwony kolor, ultracienkie ogniwa Cu2O ma cechować wysoki poziom transparentności, niska waga oraz elastyczność, co otwiera drogę do zastosowań związanych z fotowoltaiką zintegrowaną z budynkami czy pokryciem ogniwami samochodów elektrycznych.
Toshiba zapewnia, że pokrycie ogniwami Cu2O auta elektrycznego może zapewnić mu dodatkowy zasięg nawet do 35 kilometrów.
Jednak najważniejszym zastosowaniem ogniw Cu2O mogą być ogniwa tandemowe – łączące nową warstwę z tradycyjną warstwą krzemu krystalicznego.
Pokrycie jednowarstwowego ogniwa krzemowego o sprawności 25 proc. dodatkową warstwą Cu2O ma podnieść według Japończyków sprawność do 27,4 proc. – dzięki możliwości zaabsorbowania przez Cu2O innego spektrum światła niż absorbuje ogniwo Si.
Toshiba
Japoński koncern zaznacza, że co prawda na rynku fotowoltaicznym dostępne są już ogniwa tandemowe o sprawności bliskiej 30 proc., jednak w ich przypadku do wykonania dodatkowej warstwy nakładanej na warstwę krzemu potrzebne są drogie i trudniej dostępne związki chemiczne takie jak arsenek galu.
Produkcja ogniw Cu2O ma być natomiast znacznie tańsza, co ma otworzyć możliwości szerszego zastosowania ogniw tandemowych w komercyjnej fotowoltaice.
W obszarze fotowoltaiki japoński koncern pracuje nie tylko nad ogniwami Cu2O. Wcześniej w tym roku Toshiba poinformowała o opracowaniu ultracienkich i elastycznych paneli fotowoltaicznych wykonanych z folii polimerowej, na którą została nadrukowana warstwa perowskitowa.
Na panelu o powierzchni 703 cm2 została zmierzona sprawność rzędu 15,1 proc. Japoński koncern podał, że osiągnięcie takiego wyniku to zasługa nowej metody powlekania, której zastosowanie ma prowadzić do przyspieszenia procesu produkcji i ograniczenia jego kosztów.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.