Total postawi elektrownie PV z bateriami o pojemności 340 MWh

Total postawi elektrownie PV z bateriami o pojemności 340 MWh
Total Eren

Francuski koncern TotalEnergies zbuduje w położonej na Oceanie Spokojnym Nowej Kaledonii elektrownie fotowoltaiczne z ogromnymi magazynami energii. To konsekwencja umowy PPA zawartej na okres aż 25 lat.

TotalEnergies (ex-Total) podpisał umowę PPA z działającą w przemyśle wydobywczym firmą Prony Resources New Caledonia, której ma dostarczać zeroemisyjną energię, aby zasilić jej operacje w Nowej Kaledonii.

Aby wywiązać się z kontraktu, Total ma uruchomić elektrownie fotowoltaiczne o mocy 160 MW. Ponadto, aby zapewnić nieprzerwane dostawy energii, francuska grupa paliwowa postawi na miejscu również bateryjne magazyny energii o pojemności 340 MWh.

REKLAMA

Pierwsza elektrownia fotowoltaiczna o mocy 30 MW ma rozpocząć produkcję energii w roku 2023, a wszystkie zaplanowane inwestycje mają być gotowe dwa lata później.

Francuski koncern paliwowy od kilku lat mocno inwestuje we własne aktywa wytwórcze w energetyce odnawialnej.

REKLAMA

Firma funkcjonująca obecnie pod nazwą TotalEnergies już obecnie posiada instalacje OZE o mocy 10 GW, do roku 2025 chce zwiększyć moc źródeł odnawialnych i magazynów energii do 35 GW, natomiast na koniec obecnej dekady ma to być już 100 GW. Wówczas Francuzi chcą być wówczas w gronie pięciu największych wytwórców energii wiatrowej i słonecznej na świecie.

Ważną rolę w budowie nisko- i zeroemisyjnego portfela wytwórczego koncernu mają odegrać bateryjne magazyny energii. Przed tygodniem Total poinformował o uruchomieniu największej tego rodzaju instalacji we Francji.

Magazyn jest zlokalizowany w Dunkierce, a jego moc i pojemność wynoszą 61 MW/61 MWh. Za realizację instalacji odpowiadała francuska firma Saft, która specjalizuje się w technologiach bateryjnych i która kilka lat temu została przejęta przez Total.

Magazyn energii będzie świadczyć usługi sieciowe dzięki kontraktowi zawartemu z operatorem francuskiego systemu przesyłowego RTE. Instalacja ma między innymi zapewniać szybką odpowiedź na ponadnormatywne wahania częstotliwości sieci, odpowiadając na nie automatycznie w czasie maksymalnie 30 sekund.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.