Niemcy oszacowali koszt zielonego wodoru z fotowoltaiki
Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną, która zostanie przyznana w ramach zgłoszonego przez Niemcy, pierwszego w Unii Europejskiej programu wsparcia producentów wodoru wytwarzanego z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej. Niemieccy naukowcy ocenili, ile może kosztować wodór wytwarzany z energii produkowanej przez elektrownie fotowoltaiczne.
Bruksela zaakceptowała zgłoszony przez Niemcy program wsparcia wytwórców wodoru otrzymywanego w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
Budżet programu opracowanego przez Berlin ma sięgnąć 900 mln euro, jednak te pieniądze nie zostaną wydane w Niemczech. W ramach programu mają być wspierani producenci zielonego wodoru poza Unią Europejską. Taki wodór ma być następnie wykorzystywany na terenie UE.
Kontraktacją zielonego wodoru w ramach długoterminowych umów ma się zająć specjalnie powołana do tego celu instytucja o nazwie HINT.CO, która będzie działać jako pośrednik między wytwórcami i odbiorcami H2.
Kontrakty mają być przyznawane w wyniku konkurencyjnych aukcji – organizowanych nie tylko dla wytwórców, ale także dla odbiorców. Pierwsi mają oferować jak najniższe ceny, a drudzy jak najwyższe, aby wygrać aukcję i zdobyć kontrakt.
Taki mechanizm ma ograniczyć ceny wodoru, a co za tym idzie – również koszty pomocy publicznej.
Na ile jednak zielony wodór – otrzymywany przy pomocy odnawialnej energii elektrycznej – jest już konkurencyjnym paliwem w porównaniu do H2 otrzymywanego w tradycyjnych, wysokoemisyjnych procesach?
Wyniki najnowszego badania kosztu produkcji zielonego wodoru – tzw. LCOH (Levelized Cost of Hydrogen) – przedstawili naukowcy z politechniki w Kolonii, analizując w tym celu proces, w którym H2 jest wytwarzany w alkalicznych elektrolizerach oraz elektrolizerach typu PEM (uznano, że bardziej dojrzałą, możliwą do zastosowania w dużej skali jest ta pierwsza technologia).
Jak informuje PV Magazine, w badaniu wykorzystano elektrolizer alkaliczny o mocy 49 kW oraz elektrolizer PEM o mocy 62 kW. Zbadano jak te urządzenia będą współpracować z różnej wielkości elektrowniami fotowoltaicznymi – off-gridowymi i wyposażonymi w bateryjne magazyny energii, a także podłączonymi do sieci. Do policzenia LCOH przyjęto 20-letni okres żywotności instalacji.
Najniższy koszt produkcji wodoru miał zostać uzyskany w przypadku współpracy elektrolizera alkalicznego i systemu fotowoltaicznego podłączonego do sieci. Dla takiej konfiguracji LCOH miał wynieść 6,23 EUR/kg.
Natomiast w najdroższej opcji – z udziałem elektrolizera PEM oraz off-gridowego systemu fotowoltaicznego współpracującego z magazynem energii – LCOH miał wynieść aż 57,61 EUR/kg.
Jaki jest koszt produkcji wodoru z wykorzystaniem paliw kopalnych? Według szacunków firmy Orsted, która pracuje nad produkcją zielonego wodoru, ale głównie z wykorzystaniem energii wiatrowej, obecnie wynosi on około 1,2-1,7 EUR/kg, podczas gdy LCOH dla zielonego wodoru to na razie około 4,2-8,3 EUR/kg.
Jednak zdaniem Duńczyków, już w 2030 r. uda się zejść z kosztem produkcji wodoru z udziałem energii odnawialnej do około 2,2 EUR/kg, natomiast koszty „brudnego” wodoru wzrosną do ok. 2,5-5 EUR/kg – głównie z powodu dodatkowych opłat wynikających m.in. z emisji metanu.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.