Meyer Burger wybrał lokalizację nowej fabryki paneli
Największy europejski producent ogniw i modułów fotowoltaicznych, który swoje pierwsze fabryki uruchomił w maju w Niemczech, teraz wybrał lokalizację kolejnego zakładu mającego powstać w USA.
W maju Meyer Burger uruchomił produkcję ogniw fotowoltaicznych, a następnie rozpoczął wytwarzanie modułów w fabryce.
Ogniwa wykonane w technologiach HJT i Smartwire, wykorzystywane do produkcji modułów we Freibergu koło Drezna, będą dostarczane z zakładu w Bitterfeld-Wolfen, miejscowości położonej w pobliżu Lipska, gdzie Szwajcarzy chcą osiągnąć zdolność produkcji do 200 tys. ogniw dziennie.
Cel Meyer Burger na ten rok to zbudowanie rocznych zdolności produkcyjnych, które w przypadku ogniw i modułów mają wynieść po 400 MW, a w przyszłym roku Meyer Burger chce już posiadać linie umożliwiające produkcję w skali roku ogniw o mocy 1,4 GW i modułów o mocy 1 GW. Natomiast do roku 2026 szwajcarska firma chce osiągnąć zdolności produkcyjne na poziomie 5 GW.
We wrześniu Meyer Burger ogłosił plany uruchomienia kolejnej fabryki, która miałaby powstać w USA, aby produkować na potrzeby amerykańskiego rynku PV. Teraz producent poinformował o wybraniu konkretnej lokalizacji.
Nowa fabryka będzie zlokalizowana w miejscowości Goodyear w Arizonie. Do końca przyszłego roku mają tam zostać uruchomione linie umożliwiające produkcję do 400 MW modułów fotowoltaicznych rocznie. Zatrudnionych wówczas ma być około 250 osób.
Później fabryka ma zostać rozbudowana, aby mogły w niej powstawać w skali roku moduły o mocy 1,5 GW. Pracę przy ich produkcji ma wówczas znaleźć ponad 500 osób.
Szwajcarskiej firmy w tym roku nie omijają problemy, które uderzyły w cały globalny przemysł PV. Wcześniej w tym miesiącu Meyer Burger ogłosił, że z powodu ograniczonej podaży i rosnących kosztów komponentów potrzebnych do produkcji ogniw oraz modułów, a także na skutek absencji pracowników z powodu COVID ograniczy zakontraktowane wcześniej dostawy. Meyer Burger poinformował jednocześnie, że w przyszłym roku podniesie ceny modułów.
W ofercie tego producenta jest tradycyjny moduł o mocy 380-400 Wp i sprawności 20,7-21,7 proc., moduł typu szyba-szyba o mocy 370-390 Wp i sprawności 20-6-21,8 proc., a także moduł typu „all-black” o mocy 375-395 Wp i sprawności od 20,4 do 21,5 proc.
Rozmiary modułów oferowanych przez szwajcarską firmę wynoszą 1767 x 1041 x 35 mm, ich waga sięga 19,7 kg, a także 24,4 kg w wersji szyba-szyba.
Na swoje moduły Meyer Burger zapewnia 25-letnią gwarancję produktową i dotyczącą gwarantowanej efektywności. W przypadku modułu z tylną szybą gwarancja wynosi w obu przypadkach nawet 30 lat.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.