Chińczycy ogłosili znakomitą sprawność panelu fotowoltaicznego

Chińczycy ogłosili znakomitą sprawność panelu fotowoltaicznego
Risen Energy

Chiński przemysł fotowoltaiczny robi kolejny krok w celu zwiększenia efektywności fotowoltaiki. Jeden z producentów z Państwa Środka Risen Energy właśnie ogłosił osiągnięcie rekordowej sprawności panelu fotowoltaicznego. Zastosował w nim ogniwa, w których połączył zalety dwóch przyszłościowych technologii mogących niedługo zastąpić stosowane nadal powszechnie w branży PV ogniwa typu PERC.

Podczas odbywających się w połowie tego roku targów azjatyckiego przemysłu fotowoltaicznego SNEC 2021 chiński producent zapowiedział rozpoczęcie seryjnej produkcji pierwszego modułu o mocy sięgającej 700 W.

W module wykorzystano duże ogniwa o długości boku 210 mm, które zostały wykonane w technologiach określanych przez chińskiego producenta jako NewT@N. Rozwinięcie tego skrótu w języku angielskim to New Tunneling oxide/amorphous-Si (@) N-type technology.

REKLAMA

Nowe ogniwa miały połączyć zalety dwóch kluczowych technologii – TOPCon i HJT, które są wskazywane jako potencjalni następcy technologii PERC stosowanej nadal powszechnie w produkcji ogniw fotowoltaicznych.

Nowe wielozłączowe ogniwa (Heterojunction, HJT), w których obok tradycyjnej warstwy krzemu krystalicznego zastosowano warstwę krzemu amorficznego, miały zapewnić wyższą sprawność konwersji światła słonecznego w energię elektryczną.


W efekcie sprawność na poziomie całego panelu fotowoltaicznego miała wzrosnąć do 22,5 proc., co jest jednym z najlepszych wyników na globalnym rynku PV, jeśli chodzi o moduły dostępne w komercyjnej ofercie.

W czasie SNEC 2021 Risen Energy informował, że zastosowanie tego modułu w porównaniu z modułem o mocy 540 W – bazującym na ogniwach o długości boku 182 mm, na które stawia konkurencja – pozwoli na zredukowanie powierzchni potrzebnej do osiągnięcia takiej samej mocy o 6,6 proc., niwelując koszty dodatkowych komponentów elektrowni PV (BOS) przeciętnie o 6,6-8,9 proc.

To ma się przekładać na obniżenie średniego kosztu wytwarzania energii (Levelized Cost of Electricity, LCOE) w całym cyklu życia elektrowni fotowoltaicznych przeciętnie o około 4,8-6,1 proc.

Kilka miesięcy później, podczas odbywających się w październiku targów Intersolar Europe, Risen Energy pokazał bazujący na ogniwach NewT@N dwustronny panel fotowoltaiczny o mocy 703,6 W. Sprawność na poziomie modułu miała już sięgać 23,08 proc.

Rozmiar tego modułu wynosił 2384 x 1303 x 35 mm, a jego waga sięgała 35 kg. Jego współczynnik temperaturowy to -/+0,32 proc. Chiński producent informował wówczas, że ten moduł trafi do produkcji w drugim kwartale 2022 roku.

Teraz chiński producent robi kolejny krok w zwiększaniu sprawności swoich paneli fotowoltaicznych, a co za tym idzie – również obniżania kosztów elektrowni fotowoltaicznych i produkowanej przez nie energii.

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Risen Energy ogłosił zwiększenie mocy panelu fotowoltaicznego wykonanego na ogniwach NewT@N dokładnie do 721,016 W, co zostało potwierdzone w testach wykonanych przez TÜV Rheinland.

Podniesienie mocy modułu to zasługa kolejnej poprawy sprawności ogniw, która w stosunku do wcześniejszego rekordu wynoszącego 23,08 proc. została poprawiona zaledwie w kilka miesięcy o ponad 0,5 pkt proc. – do 23,65 proc.

Co ciekawe, nowe panele fotowoltaiczne Risen Energy o rekordowej sprawności mogą być już produkowane nie w aluminiowej ramie, co było dotychczas standardem w przemyśle fotowoltaicznym, ale w ramie wykonanej ze stali.

Chiński producent zapewnia, że moduły w stalowych ramach zachowają wysoką wytrzymałość i żywotność, a takie rozwiązanie przełoży się dodatkowo na ograniczenie śladu węglowego. Wyprodukowanie stalowych ram ma wymagać mniej energii niż w przypadku wytwarzania ram aluminiowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.