Nowe zasady przyłączania i współpracy mikroinstalacji fotowoltaicznych z siecią
W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych, warunków przyłączania oraz współpracy mikroinstalacji z systemem elektroenergetycznym. Rozporządzenie wprowadza nowe procedury jeśli chodzi o przyłączanie mikroinstalacji fotowoltaicznych do sieci – czy to w trybie zgłoszenia czy w trybie warunków przyłączenia. Nowe regulacje określają też parametry pracy, które powinna utrzymywać mikroinstalacja podłączona do sieci elektroenergetycznej.
Rozporządzenie, które zostało przygotowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, określa:
- zasady wydawania warunków przyłączania mikroinstalacji do sieci,
- zasady dokonywania zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji,
- wymagania techniczne w zakresie przyłączania mikroinstalacji do sieci oraz warunki jej współpracy z systemem elektroenergetycznym.
Jak zapewniają autorzy rozporządzenia, jego zasadniczym celem jest redukcja i uproszczenie formalności związanych z przyłączaniem mikroinstalacji, a tym samym uatrakcyjnienie procesu inwestycyjnego w zakresie tego rodzaju instalacji.
Celem rozporządzenia jest wprowadzenie ujednoliconego wzoru zgłoszenia mikroinstalacji, jak również wzoru wniosku o wydanie warunków przyłączenia – w tym składanych w formie elektronicznej jeśli składający wyraził zgodę na prowadzenie sprawy taką drogą.
Wprowadzana jest możliwość zaznaczenia opcji, że dokument, w zależności od spełnienia wymagań, będzie automatycznie traktowany odpowiednio jako zgłoszenie lub wniosek o wydanie warunków przyłączenia, co ma na celu uniknięcie sytuacji, w której składający złoży nieodpowiednie pisma, a tym samym przedłuży postępowanie, chociaż – jak czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia – zakres danych w obu przypadkach jest bardzo podobny.
Rozporządzenie wprowadza ujednolicony sposób określania łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej mikroinstalacji na potrzeby zgłoszenia albo postępowania o przyłączenie mikroinstalacji.
W przypadku gdy złożony wniosek będzie niekompletny, nieprawidłowo wypełniony lub nie zostanie złożony zgodnie ze wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia, przedsiębiorstwo energetyczne w terminie 7 dni od daty wpływu wniosku ma wezwać składającego wniosek do jego uzupełnienia lub poprawienia w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 30 dni od dnia doręczenia wezwania.
Zgodnie z nowymi regulacjami przedsiębiorstwo energetyczne nie będzie mogło żądać informacji i pism wykraczających poza zakres określony we wzorze w formularza zgłoszenia. Jednocześnie we wniosku przewidziano miejsce na złożenie dodatkowych uwag i informacji, w szczególności dotyczących okoliczności mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo funkcjonowania mikroinstalacji lub sieci.
Przepisy nowego rozporządzenia mają być stosowane do wniosków złożonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, w stosunku do których nie zostały wydane warunki przyłączenia do sieci, oraz do zgłoszeń dokonanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, w stosunku do których nie dokonano przyłączenia mikroinstalacji ani nie została wydana odmowa przyłączenia do sieci.
Przedsiębiorstwo energetyczne w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia ma wyznaczyć podmiotom ubiegającym się o przyłączenie mikroinstalacji do sieci termin na dostosowanie wniosków oraz zgłoszeń do wymagań rozporządzenia. Termin ma być nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 30 dni, licząc od dnia doręczenia wezwania.
Nowe wymagania techniczne
W załączniku do rozporządzenia zostały sformułowane wymagania techniczne w zakresie przyłączania mikroinstalacji do sieci oraz warunki jej współpracy z systemem elektroenergetycznym.
Zgodnie z nimi mikroinstalacja przyłączona do sieci ma umożliwiać w zakresie częstotliwości:
- od 49 Hz do 51 Hz pracę ciągłą z maksymalną mocą czynną osiągalną dla danych warunków środowiskowych (np. nasłonecznienie)
- od 47,5 Hz do 49 Hz oraz od 51 Hz do 51,5 Hz – pracę ciągłą w czasie co najmniej 30 minut.
Mikroinstalacja przyłączona do sieci elektroenergetycznej ma posiadać możliwość regulacji generacji mocy czynnej w następujących zakresach.
W zakresie częstotliwości wynoszącym f = (47,5÷49,5) Hz dopuszczalna redukcja mocy czynnej ze względu na obniżenie częstotliwości zawiera się pomiędzy krzywymi wyznaczonymi przez następujące zależności:
- poniżej częstotliwości 49,5 Hz dopuszczalny poziom redukcji wynosi 10% mocy maksymalnej (przy częstotliwości 50 Hz) na 1 Hz spadku częstotliwości
- poniżej częstotliwości 49 Hz dopuszczalny poziom redukcji wynosi 2% mocy maksymalnej (przy częstotliwości 50 Hz) na 1 Hz spadku częstotliwości.
Natomiast w zakresie częstotliwości wynoszącym f = (50,2÷50,5) Hz wszystkie regulowane jednostki generacji powinny redukować (przy wzroście częstotliwości) lub zwiększać (przy redukcji częstotliwości) moc czynną z szybkością 40 proc. PM na każdy 1 Hz następnego wzrostu częstotliwości, przy czym PM oznacza moc czynną wytwarzaną przez mikroinstalację w momencie przekroczenia częstotliwości sieciowej 50,2 Hz.
Ponadto mikroinstalacja powinna być zdolna do aktywacji odpowiedzi mocą czynną na zmianę częstotliwości tak szybko, jak jest to możliwe technicznie, z początkowym opóźnieniem wynoszącym nie więcej niż 2 s.
Nowe prawo wprowadza ponadto wymagania techniczne w zakresie wyposażenia mikroinstalacji w układ zabezpieczeń. Zgodnie z nimi mikroinstalacja powinna posiadać wbudowany układ składający się co najmniej z następujących zabezpieczeń.
- dwustopniowe zabezpieczenie nadnapięciowe;
- zabezpieczenie podnapięciowe;
- zabezpieczenie podczęstotliwościowe;
- zabezpieczenie nadczęstotliwościowe;
- zabezpieczenie od pracy wyspowej (LoM).
Nastawy poszczególnych zabezpieczeń mają być możliwe do zmiany w miejscu zainstalowania przetwornicy i nie powinny przekraczać granicznych wartości oraz innych parametrów ustalonych i wskazanych przez operatora sieci elektroenergetycznej, mających wpływ na pracę tej sieci.
Informacje na temat nastaw zabezpieczeń powinny być możliwe do odczytania z mikroinstalacji oraz określone w technicznej dokumentacji indywidualnej dla danej mikroinstalacji, dołączonej przez producenta lub instalatora.
Mikroinstalacje powinna być wyposażona co najmniej w port wejściowy RS485 obsługujący protokół komunikacji (np. SUNSPEC).
Tabliczka znamionowa mikroinstalacji powinna zawierać co najmniej następujące informacje:
- nazwę producenta lub znak firmowy;
- dane umożliwiające identyfikację urządzenia zgodnie z jego właściwościami, w tym typ, numer identyfikacyjny, oznaczenie serii lub partii i numer seryjny;
- moc znamionową;
- napięcie znamionowe;
- częstotliwość znamionową;
- zakres regulacji współczynnika przesunięcia fazowego podstawowych harmonicznych napięcia i prądu;
- numer seryjny;
- oznakowanie CE.
Nastawy dla uruchomienia mikroinstalacji lub rozpoczęcia wytwarzania energii elektrycznej w wyniku rozruchu lub działania w warunkach normalnych oraz dla ponownego załączenia po wyłączeniu przez układ zabezpieczeń są następujące:
- zakres częstotliwości: od 47,5 Hz do 50,1 Hz;
- zakres napięcia: od 0,85 Un do 1,1 Un;
- minimalny czas obserwacji: 60 s.;
- minimalna zwłoka czasowa: 60 s;
- maksymalny dopuszczalny gradient wzrostu generowanej mocy czynnej: 10% mocy maksymalnej mikroinstalacji na minutę.
Synchronizacja mikroinstalacji powinna być w pełni automatyczna, co oznacza, że nie będzie możliwe ręczne zamknięcie łącznika między dwoma synchronizowanymi systemami. Mikroinstalacja powinna być wyposażona w łącznik automatyczny stwarzający przerwę izolacyjną między instalacją odbiorczą a siecią OSD na okres braku napięcia w sieci OSD, z wyłączeniem mikroinstalacji przyłączanych bezpośrednio do sieci elektroenergetycznej.
Mikroinstalacja przyłączona przez przetwornicę powinna być zdolna do pracy w normalnych warunkach eksploatacji w paśmie tolerancji napięcia od 0,85 Un do 1,1 Un, z następującą mocą bierną:
- zgodnie z krzywą charakterystyki zadanej przez operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego w zakresie współczynników przesunięcia fazowego podstawowych harmonicznych napięcia i prądu od cos φ=0,9ind do cos φ =0,9poj, gdzie moc czynna wyjściowa mikroinstalacji jest równa 20 proc. znamionowej mocy czynnej lub większa;
- bez zmian mocy biernej więcej niż o 10 proc. znamionowej mocy czynnej mikroinstalacji przy mocy czynnej mniejszej niż 20 proc. znamionowej mocy czynnej.
Przewidziane w rozporządzeniu w sprawie wymagań technicznych, warunków przyłączania oraz współpracy mikroinstalacji z systemem elektroenergetycznym vacatio legis wynosi 14 dni, licząc od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw.
Treść rozporządzenia wraz z załącznikami można znaleźć na stronach Dziennika Ustaw pod tym linkiem.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.