W Chinach powstała fabryka ogniw fotowoltaicznych nowej generacji
Chiński producent Jolywood zainaugurował pracę nowej fabryki wysokowydajnych ogniw fotowoltaicznych, których sprawność w seryjnej produkcji ma wynosić blisko 25 proc. To nie pilotażowa linia produkcyjna, ale spora fabryka mająca produkować w skali roku ogniwa o mocy sięgającej 1,5 GW.
Jolywood wyrasta na jednego z liderów jeśli chodzi o rozwój technologii wysokosprawnych ogniw fotowoltaicznych typu N, do których produkcji jest wykorzystywana technologia określana jako TOPCon (Tunnel Oxide Passivated Contact).
Ta technologia to jeden z głównych kandydatów, oprócz ogniw wielozłączowych HJT czy ogniw krystalicznych z warstwą perowskitu, który może zastąpić obecnie nadal najpopularniejszą w przemyśle fotowoltaicznym technologię ogniw PERC.
Nowa fabryka Jolywood znajduje się w mieście Jiangyan. Ma zajmować powierzchnię niemal 15 tys. metrów kwadratowych, na której zostały umieszczone w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne, w których urządzenia będą się komunikować za pomocą sieci 5G, co powinno sprzyjać redukcji kosztów.
W fabryce w Jiangyan mają powstawać dwustronne ogniwa bazujące na wielkoformatowych płytkach. Jolywood informuje, że do ich produkcji wykorzysta technologię określaną jako J-TOPCon 2.0 POPAID.
Poprawa parametrów ogniw ma być możliwa dzięki zastosowaniu autorskiej technologii produkcji określanej jako POPAID (Plasma Oxidation and Plasma Assisted in-situ Doping) – zapewniającej nie tylko lepszą sprawność, ale także ograniczającej koszty dzięki skróceniu procesu produkcyjnego.
W nowej technologii ogniw określanej jako J-TOPCon 2.0 chiński producent miał zmniejszyć o trzy liczbę etapów produkcji w porównaniu do ogniw J-TOPCon 1.0, dzięki zastosowaniu POPAID.
Ta technologia miała zapewnić osiągnięcie we wrześniu tego roku wyniku sprawności ogniwa fotowoltaicznego w rozmiarach 182 mm – a więc zgodnych ze standardami promowanymi przez największych producentów modułów fotowoltaicznych na świecie – Longi Solar czy JinkoSolar – wynoszącego 25,4 proc.
Już przed rokiem Jolywood zapewniał, że opracowane przez niego ogniwa wykorzystujące technologię TOPCon osiągną w seryjnej produkcji sprawność na poziomie 24,5 proc.
Kilka tygodni temu Jolywood pochwalił się, że jego moduły fotowoltaiczne bazujące na ogniwach TOPCon zostały dostarczone do największej na świecie elektrowni PV, w której wykorzystano moduły z tego rodzaju ogniwami.
Chodzi o elektrownię fotowoltaiczną o mocy 607 MW, która powstała w Omanie. W tym 490 MW to dwustronne moduły PV dostarczone przez chińskiego producenta. Koszt całej inwestycji miał wynieść 400 mln dolarów i zrealizował ją koncern energetyczny ACWA Power. Roczna produkcja energii ma sięgnąć aż 1,3 TWh.
Moduły Jolywood mają zapewnioną 12-letnią gwarancję produktową oraz 30-letnią gwarancję uzysku energii w ramach współpracy chińskiego producenta z firmą ubezpieczeniową Munich Re.
Dwustronne moduły fotowoltaiczne, które są na razie dostępne w ofercie Jolywood, osiągają moc do 560 W (w przypadku zastosowania 144 ogniw), a ich sprawność sięga maksymalnie 21,61 proc.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.