Francuzi chcą postawić setki kilometrów fotowoltaicznych płotów
Należąca do francuskiej grupy Engie firma Compagnie Nationale du Rhône chce wykorzystać należące do niej tereny na brzegach rzeki Rodan do postawienia nietypowych elektrowni fotowoltaicznych, w których panele zostaną ustawione pionowo. Jeśli zaplanowane pilotaże okażą się sukcesem, Francuzi będą chcieli postawić fotowoltaiczne płoty o długości nawet 400 km.
Francuska firma Compagnie Nationale du Rhône (CNR) wcześniej opierała swój model biznesowy głównie na produkcji energii odnawialnej za pośrednictwem zlokalizowanych na Rodanie elektrowni wodnych. Moc wszystkich aktywów wytwórczych CNR sięga 4 GW.
Ostatnio CNR dywersyfikuje swoje aktywa wytwórcze, m.in. realizując elektrownie fotowoltaiczne w ramach systemu aukcyjnego.
W tym roku CNR oddał do użytku elektrownię fotowoltaiczną o mocy 5 MW, która powstała w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego i dla której zabezpieczono przychody dzięki skutecznemu udziałowi w aukcji przeprowadzonej przez francuskiego regulatora jeszcze w 2018 roku.
Elektrownia fotowoltaiczna znajduje się w Gervans na południu Francji i zajmuje powierzchnię 6,7 hektarów. W skali roku ma wytwarzać energię w ilości 7 GWh.
Wraz z tą inwestycją liczba elektrowni fotowoltaicznych w portfelu francuskiej firmy wzrosła do 46. Na tym jednak CNR nie poprzestaje, a do 2030 r. chce posiadać aktywa PV o mocy 1,3 GW.
CNR chce wykorzystać panele fotowoltaiczne także w mniej konwencjonalny sposób. Francuska firma planuje budowę fotowoltaicznych płotów, w których zostaną wykorzystane ustawiane pionowo dwustronne panele fotowoltaiczne.
W celu znalezienia optymalnych rozwiązań Francuzi zaplanowali trzy pilotaże, które zostaną zrealizowane wzdłuż brzegów Rodanu.
W pierwszym powstanie płot wysoki na 3,4 metra i złożony z paneli o długości 350 metrów, który będzie zlokalizowany na tamie w miejscowości Sablons. Moc tej instalacji wyniesie 104 kW, a produkcja energii ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku. Jak podkreśla CNR, dostęp do instalacji nie zostanie w żaden sposób ograniczony.
W drugim pilotażu przewidziano budowę instalacji o długości 1,5 km. Tyle ma wystarczyć do osiągnięcia zainstalowanej mocy 1 MW. Jednak w tym przypadku panele mają zostać wykorzystane jako zadaszenie ogrodzenia i zostaną ustawione pod pewnym kątem w orientacji wschód-zachód. Ta instalacja ma być gotowa w roku 2023.
Ostatni i zarazem największy pilotaż przewiduje budowę fotowoltaicznego płotu o długości od 10 do 20 km, aby uzyskać w najlepszym przypadku moc nawet 20 MW. Ta inwestycja powinna być gotowa w 2025 r.
Jak podkreśla CNE, kluczowe jest znalezienie optymalnej długości połączeń modułów, aby ograniczyć straty energii.
Pionierem w budowie instalacji fotowoltaicznych, w których wykorzystywane są dwustronne, ustawiane pionowo panele PV, jest niemiecka firma Next2Sun.
Największa zrealizowana dotąd przez Next2Sun elektrownia fotowoltaiczna powstała w ubiegłym roku na powierzchni 14 ha w pobliżu niemieckiego miasta Donaueschingen w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Jej moc wynosi 4,1 MW.
Do budowy tej farmy fotowoltaicznej wykorzystano 5,8 tys. ram dostarczonych przez Next2Sun, na których zamontowano około 11 tys. dwustronnych paneli fotowoltaicznych marki Jolywood. Wykorzystano moduły wykonane w technologiach n-type i PERT o jednostkowej mocy 380 Wp.
Zbudowana w ten sposób farma fotowoltaiczna ma produkować w skali roku przeciętnie 4,85 GWh energii elektrycznej.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.