ZE PAK z grantem na wodór z energii z fotowoltaiki

ZE PAK z grantem na wodór z energii z fotowoltaiki
ZE PAK

Komisja Europejska podpisała umowy dotyczące grantów na inwestycje w czyste technologie w energetyce w ramach Funduszu Innowacyjnego. Na liście beneficjentów jest m.in. projekt zakładający uruchomienie produkcji wodoru z wykorzystaniem energii elektrycznej wytwarzanej z elektrowni fotowoltaicznej. Instalacja ma powstać w Koninie. 

W pierwszym, prowadzonym przed rokiem naborze wniosków o dofinansowanie dla małych projektów w ramach Funduszu Innowacyjnego Komisja Europejska przyznała w sumie 30 grantów o wartości 109 mln euro. Maksymalna jednostkowa wartość porjektów nie mogła przekroczyć 7,5 mln euro.

Pierwsze trzy umowy o dofinansowanie zostały zawarte podczas szczytu klimatycznego COP26. Teraz podpisano umowy z kolejnymi beneficjentami. Wszystkie nagrodzone projekty zostaną zrealizowane w 13 państwach Unii Europejskiej.

REKLAMA

Wśród beneficjentów konkursu jest ZE PAK, który otrzyma unijny grant na projekt zakładający uruchomienie elektrolizera o mocy 5 MW wykonanego w technologii PEM (Proton Exchange Membrane). Urządzenie ma powstać w Koninie i powinno wytwarzać do 710 ton wodoru rocznie.

Wodór ma być produkowany z energii elektrycznej pochodzącej w 60-procentach z elektrowni fotowoltaicznej. Może zostać do tego wykorzystana uruchomiona w tym roku przez ZE PAK największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Moc elektrowni PV zbudowanej w wielkopolskiej gminie Brudzew liczy 70 MW.


Produkcja wodoru z wykorzystaniem energii odnawialnej ma przełożyć się na redukcję emisji gazów cieplarnianych o 96 proc. w porównaniu z tradycyjnymi procesami wytwarzania H2.

Drugi realizowany w naszym kraju projekt, który otrzymał wsparcie z Funduszu Innowacji, został zgłoszony przez firmę Northvolt i dotyczy uruchomienia produkcji bateryjnych magazynów energii w Gdańsku. Zakład, którego budowę rozpoczęto oficjalnie w ubiegłym tygodniu, ma wytwarzać w skali roku magazyny o pojemności 457 MWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Drugi nabór wniosków o granty z Funduszu Innowacji, w kategorii małych projektów z budżetami do 7,5 mln euro, rozpocznie się 31 marca i potrwa do końca sierpnia 2022 r. Przyznanie grantów w tym naborze ma nastąpić w okolicach drugiego kwartału 2023 r.

W ramach Funduszu Innowacji prowadzone są też konkursy o granty dla dużych projektów, których budżety przekraczają 7,5 mln euro.

Pierwszy nabór wniosków dla tej kategorii posiadał budżet 1 mld euro i dotyczył projektów z obszaru czystych technologii, aby wesprzeć je w przezwyciężaniu ryzyka powiązanego z komercjalizacją i realizacją instalacji demonstracyjnych na dużą skalę.

O wsparcie aplikowało w sumie 311 potencjalnych beneficjentów – najwięcej z Niemiec (57), Hiszpanii (47) oraz Francji (42). Wnioski złożyło także 11 podmiotów z Polski. Obecnie trwa nadal ocena tych wniosków, a granty zostaną przyznane do końca przyszłego roku.

Celem Funduszu Innowacji jest udostępnienie środków dla firm oraz instytucji publicznych, aby zachęcić je do inwestowania w kolejną generację technologii niskoemisyjnych, a także aby zapewnić firmom zlokalizowanym na terenie Unii Europejskiej przewagę w walce o pozycję lidera na globalnym rynku. 

W okresie 2020-2030 z Funduszu Innowacji Bruksela przeznaczy około 10 miliardów euro pozyskanych z aukcji uprawnień do emisji gazów cieplarnianych w ramach systemu handlu emisjami (ETS), stanowiących uzupełnienie dla niealokowanych przychodów z poprzedzającego programu NER 300.

Co istotne, dofinansowanie z Funduszu Innowacji będzie można połączyć z innymi formami wsparcia, w tym z oferowaną przez poszczególne kraje UE pomocą publiczną.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.