Import paneli fotowoltaicznych do Unii Europejskiej stale rośnie

Import paneli fotowoltaicznych do Unii Europejskiej stale rośnie
Fot. stooart, flickr cc

Nowa przemysłowa strategia Unii Europejskiej zakłada odbudowę pozycji europejskiego przemysłu fotowoltaicznego, którą stracił wiele lat temu, nie wytrzymując konkurencji z producentami z Azji. Na razie jednak unijny rynek solarny głównie importuje panele fotowoltaiczne. Wartość eksportu modułów wyprodukowanych w europejskich fabrykach jest kilkukrotnie niższa.  

Zgodnie z uruchomioną wcześniej w tym roku przez przedstawicieli europejskiego sektora fotowoltaicznego oraz Komisję Europejską inicjatywą o nazwie European Solar Initiative, docelowo zlokalizowana w Europie produkcja komponentów elektrowni fotowoltaicznych miałaby pokryć popyt generowany na europejskim rynku fotowoltaicznym do poziomu około 20 GW w skali roku.

Na razie jednak popyt na panele fotowoltaiczne potrzebne do budowy europejskich elektrowni PV pokrywają jednak głównie producenci z Azji, co pokazują najnowsze dane unijnej agencji statystycznej Eurostat.

REKLAMA

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w ubiegłym roku Unia Europejska wydała 11,2 mld euro na import paneli fotowoltaicznych, elektrowni wiatrowych i biodiesla, a największy udział w tej sumie miały zdecydowanie panele PV.

W ciągu ostatnich trzech lat wartość importu modułów PV miała wzrosnąć z niecałych 5 mld euro do 8 mld euro. Natomiast eksport paneli wytwarzanych w europejskich fabrykach okazał się w ubiegłym roku dużo niższy – wyniósł 1,8 mld euro, podczas gdy jeszcze w roku 2015 był bliski sumy 3 mld euro.


Te liczby pokazują, jak europejski rynek PV został zdominowany przez producentów paneli fotowoltaicznych pochodzących głównie z Azji – w przeciwieństwie do drugiej najważniejszej technologii OZE – energetyki wiatrowej.

Import elektrowni wiatrowych na teren Unii Europejskiej w ubiegłym roku nie przekroczył 0,3 mld euro i od lat utrzymuje się na niskim poziomie. Natomiast eksport elektrowni wiatrowych, które dostarczają europejscy producenci, w ubiegłym roku wzrósł do 2,3 mld euro.

REKLAMA

Import biodiesla na teren Unii Europejskiej w ciągu ostatnich pięciu lat wzrósł trzykrotnie – do 2,9 mld euro w ubiegłym roku.

UE instaluje coraz więcej fotowoltaiki

Według europejskiego stowarzyszenia branży energetyki słonecznej SolarPower Europe, w ubiegłym roku w Unii Europejskiej powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 18,2 GW, co oznaczało wzrost o 11 proc. względem mocy uruchomionych w roku 2019.

Na koniec 2020 r. łączna zainstalowana moc fotowoltaiki w Unii Europejskiej miała wzrosnąć do poziomu 137,2 GW.

SolarPower Europe założył w sformułowanym przed rokiem scenariuszu, że w tym roku moc elektrowni fotowoltaicznych w UE wzrośnie o 22,4 GW, w roku 2022 zostanie odnotowany wzrost o 27,4 GW, w roku 2023 o 30,8 GW, a w roku 2024 nawet o 35 GW.

Do 2024 r. liderem unijnego rynku solarnego mają być nadal Niemcy, które mają posiadać wówczas elektrownie PV o mocy 81,5 GW, potencjał PV w Hiszpanii ma wzrosnąć do 29 GW, we Włoszech do 27,6 GW, w Holandii do 24,2 GW, a we Francji do 22,7 GW.

SolarPower Europe prognozuje, że do 2024 r. w Polsce powstaną elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 11,9 GW. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.