Największy europejski producent podniesie ceny paneli fotowoltaicznych
Z pewnością nie tak wyobrażało sobie rozwój produkcji paneli fotowoltaicznych kierownictwo szwajcarskiej firmy Meyer Burger, gdy kilka miesięcy temu rozpoczęto produkcję ogniw i modułów w zakładach będących największymi tego typu obiektami w Europie. Z powodu drożejących komponentów i problemów związanych z koronawirusem Meyer Burger ogranicza produkcję i zapowiada podniesienie cen modułów.
Meyer Burger to działająca od wielu lat na rynku fotowoltaicznym firma, która wcześniej specjalizowała się w dostawach technologii dla przemysłu fotowoltaicznego, a która w tym roku uruchomiła własną produkcję ogniw i modułów w zakładach zlokalizowanych koło Lipska i Drezna.
Kierownictwo firmy przyjęło na ten rok cel osiągnięcia rocznych zdolności produkcyjnych, które w przypadku ogniw i modułów mają wynieść po 400 MW, a w przyszłym roku Meyer Burger chce już posiadać linie umożliwiające produkcję w skali roku ogniw o mocy 1,4 GW i modułów o mocy 1 GW. Natomiast do roku 2026 szwajcarska firma miałaby osiągnąć zdolności produkcyjne na poziomie 5 GW.
Realizacja tych planów może jednak okazać się problemem. Meyer Burger poinformował, że z powodu wielu zachorowań pracowników na COVID oraz dużej liczby pracowników przebywających na kwarantannie, jego linie produkcyjne przynajmniej do końca stycznia będą działać w ograniczonym zakresie. Pracować ma m.in. tylko jedna z dwóch znajdujących się we Freibergu koło Drezna linii, na których produkowane są moduły PV.
Jednocześnie kierownictwo szwajcarskiej firmy zapowiedziało, że wkrótce podniesie ceny paneli fotowoltaicznych. – Z powodu ogólnego wzrostu kosztów, zgodnie z działaniami konkurencji, Meyer Burger podniesie ceny od przyszłego roku – podała w komunikacie firma, nie informując jednak o skali podwyżek.
Jednocześnie Meyer Burger podtrzymuje plany uruchamiania kolejnych linii produkcyjnych we Freibergu oraz w Thalheim, a także rozpoczęcia produkcji w USA, gdzie chce wytwarzać w skali roku moduły o mocy 400 MW.
W ofercie Meyer Burger jest tradycyjny moduł o mocy 380-400 Wp i sprawności 20,7-21,7 proc., moduł typu szyba-szyba o mocy 370-390 Wp i sprawności 20-6-21,8 proc., a także moduł typu „all-black” o mocy 375-395 Wp i sprawności od 20,4 do 21,5 proc.
Rozmiary modułów oferowanych przez szwajcarską firmę wynoszą 1767 x 1041 x 35 mm, ich waga sięga 19,7 kg, a także 24,4 kg w wersji szyba-szyba.
Na swoje moduły Meyer Burger zapewnia 25-letnią gwarancję produktową i dotyczącą gwarantowanej efektywności. W przypadku modułu z tylną szybą gwarancja wynosi w obu przypadkach nawet 30 lat.
Szwajcarzy chcą ponadto w drugiej połowie przyszłego roku wprowadzić do swojej oferty solarne dachówki bazujące na ogniwach wielozłączowych HJT. Ich zastosowanie ma umożliwić osiągnięcie mocy 180 W na m2.
Solarne dachówki Meyer Burger bazują na technologii opracowanej przez niemiecką firmę Paxos. Ich rozmiar ma wynosić 46 x 33 x 3 cm, a waga sięga 2,5 kg. Ich zaletą ma być możliwość odzysku energii cieplnej i wykorzystania jej w domowych systemach grzewczych.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.