Średnio 50 EUR/MWh za energię z fotowoltaiki w Niemczech

Średnio 50 EUR/MWh za energię z fotowoltaiki w Niemczech
Belectric

Federalny regulator rynku energetycznego przeprowadził kolejną aukcję dla inwestorów chcących zabezpieczyć gwarancje sprzedaży energii z farm fotowoltaicznych w Niemczech. Liczba ofert tradycyjnie znacznie przekroczyła dostępny wolumen, a uzyskane w zwycięskich ofertach ceny energii były zbliżone do cen z wcześniejszych aukcji mimo rosnących cen modułów fotowoltaicznych.

W najnowszej aukcji dla inwestorów chcących pozyskać rządowe gwarancje sprzedaży energii z farm fotowoltaicznych o mocy od 750 kW do 20 MW przyznano wsparcie dla instalacji o łącznej mocy 512 MW. Złożonych ofert było znacznie więcej. Łączna moc 232 instalacji, którą w nich uwzględniono, sięgała 986 MW.

W tym wsparciem objęto 133 inwestycje o łącznej mocy 255 MW, które zostaną realizowane w Bawarii. W tym niemieckim landzie naziemną fotowoltaikę można stawiać na gorszej jakości gruntach rolnych, co jest wyjątkiem jeśli chodzi o Niemcy. Na tego rodzaju gruntach powstanie 69 instalacji o mocy 172 MW.

REKLAMA

Aukcję wygrali inwestorzy, którzy zaoferowali ceny w przedziale 45,7 EUR/MWh – 52 EUR/MWh. Średnia cena wyniosła 50 EUR/MWh (ok. 230 PLN/MWh) i była zbliżona do średniej ceny z poprzednich aukcji dla naziemnej fotowoltaiki.

Od tego roku w Niemczech prowadzone są również osobne aukcje dla inwestorów planujących budowę większych, dachowych elektrowni fotowoltaicznych o mocy od 300-750 kW, którym jednocześnie ograniczono możliwości skorzystania z alternatywnego systemu Feed-in Tariff (FiT) w postaci przyznanej z urzędu na 20 lat gwarantowanej taryfy na energię – bez konieczności konkurowania w aukcji.

W przypadku, gdy inwestorzy planujący budowę dachowych systemów PV o mocy 300-750 kW nie przystąpią do aukcji, mogą otrzymać co najwyżej 50 proc. gwarantowanego wynagrodzenia za energię wprowadzoną do sieci, a to oznacza konieczność zwiększenia poziomu autokonsumpcji do przynajmniej 50 proc.

W tym roku federalny regulator rynku energii przeprowadził już pierwszą aukcję dla tej grupy instalacji. Średnia stawka zgłoszona przez inwestorów wyniosła 6,8 eurocentów/kWh (ok. 0,3 zł/kWh) i była wyższa od cen zgłaszanych w aukcjach dla naziemnych farm PV, w których notowane są ceny na poziomie około 5 eurocentów/kWh (ok. 0,23 zł/kWh).

Już 4,5 GW nowych instalacji

REKLAMA

W ostatnim miesiącu, za który dane dotyczące wzrostu mocy PV podaje serwis Energy Charts prowadzony przez instytut Fraunhofer ISE, czyli w październiku, w Niemczech powstały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 412 MW, co jest wynikiem zbliżonym do odnotowanego w pięciu poprzednich miesiącach tego roku.

Największy wzrost zainstalowanych mocy w niemieckiej fotowoltaice Fraunhofer ISE odnotował w marcu i kwietniu, kiedy przybyło odpowiednio 547,1 i 607,2 MW.

Z uwagi na wysoki poziom inwestycji w niemieckiej fotowoltaice w tym roku systematycznie maleją stawki taryfy gwarantowanej dla producentów energii odnawialnej w mniejszych instalacjach PV.

Z początkiem października taryfy gwarantowane dla nowych instalacji zostały zredukowane ponownie o 1,4 proc. i dla dachowych systemów o mocy do 100 kW wynoszą 5,43-7,14 eurocentów/kWh (0,24-0,32 zł/kWh), a w przypadku pozostałych instalacji można zagwarantować sobie na 20 lat taryfę w wysokości 4,89 eurocenta/kWh (0,22 zł/kWh).

W pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku skumulowana moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wzrosła o niemal 4,5 GW i obecnie powinna przekraczać 56 GW.

Jeszcze większe inwestycje w fotowoltaikę zapowiada nowy niemiecki rząd. W umowie koalicyjnej między Zielonymi, SPD i FDP przyjęto cel zwiększenia zainstalowanych mocy w energetyce słonecznej do 200 GW do roku 2030.

Osiągnięciu tego celu ma służyć m.in. wprowadzenie na poziomie federalnym obowiązku montażu fotowoltaiki na dachach nowych domów i obiektów komercyjnych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.