Dobrze zaprojektowana wydajność, czyli o falowniku przyszłości
O falowniku Solplanet nowej serii G2 można napisać wiele, podając liczne argumenty, techniczne i ekonomiczne, przekonujące do jego zakupu. Trzy najważniejsze są następujące: urządzenie jest konkurencyjne cenowo, wydajne, a przy tym wygląda niezwykle efektownie.
Inżynierowie firmy Aiswei stworzyli projekt na miarę nowoczesności. Za nową stylistykę falownikom G2 przyznano nagrodę RedDot Design 2021. To ogromne wyróżnienie produktów, które są jednocześnie estetyczne i funkcjonalne. Projektanci sprytnie połączyli inspiracje, które zaczerpnęli z natury, i panującego trendu minimalizmu.
Futurystyczna elegancja – takie skojarzenie budzi pokrywa falownika w kolorze stalowego błękitu, która śmiało może pełnić funkcję dekoracyjną. Na próżno szukać na niej wadliwych wyświetlaczy, zbędnych przetłoczeń czy niepotrzebnych przycisków.
Pod docenioną przez specjalistów od designu pokrywą znajdziemy równie wartościowe wnętrze. Zastosowane komponenty do budowy falownika pochodzą od renomowanych firm takich jak Texas Instruments, LEM, Zettler czy też Phoenix Contact.
Falowniki serii G2 mają dwa typoszeregi mocy – od 8 do 20 kW, oraz od 30 do 50 kW. Takie moce rozszerzają gamę mniejszych falowników trójfazowych z serii ASW -T (od 3-8 kW). Teraz możemy dopasować optymalną moc urządzenia do potrzeb użytkownika i zainstalowanej mocy modułów fotowoltaicznych, co za tym idzie falowniki pasują nie tylko do naszych gospodarstw domowych, ale także do mikro i średnich firm.
Seria inwerterów G2 charakteryzuje się szerokim zakresem napięć pracy od 120 do 1000 V DC. Pozwala to na zaprojektowanie krótkich łańcuchów – już od 5 standardowych modułów fotowoltaicznych. Ponadto niskie napięcie startowe łańcucha (już od 150 V) pozwala na znacznie szybsze rozpoczęcie pracy falownika wczesnym rankiem, a przy tym nie przechodzi tak szybko w tryb Stand-by przy niewielkiej irradiancji słońca (pochmurne dni). Daje to dodatkowe korzyści mocy w rocznym uzysku instalacji fotowoltaicznej.
Ogromną zaletą nowego modelu jest zwiększona wartość prądu łańcucha (13A!). Pozwala to na podłączenie większości modułów fotowoltaicznych, nawet tych, w których prąd pracy przekracza często 11 A. Dział badań i rozwoju marki (R&D) wychodzi naprzeciw obecnym zapotrzebowaniom rynku fotowoltaicznego na coraz mocniejsze moduły.
Seria G2 została wyposażona w solidne zabezpieczenia chroniące przed uszkodzeniami falownika oraz pozostałych komponentów instalacji. Oprócz standardowej ochrony znajdziemy tu warystorowe ograniczniki przepięć T2 po stronie AC i DC.
Ograniczniki zapewniają pełne bezpieczeństwo w przypadku wyindukowanych napięć podczas wyładowań atmosferycznych. Falowniki G2 pozytywnie przeszły eksperymentalne badania prowadzone przez Tauron Dystrybucję i pracowników naukowych krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Mamy zatem pewność, że falowniki spełniają najwyższe normy nie tylko w chwili produkcji, ale również podczas lokalnych badań w Polsce.
Bezpieczeństwo i wysoka jakość falowników Solplanet potwierdzona jest wymaganymi certyfikatami. W standardowej cenie dostajemy rozszerzoną gwarancję – z 5 do 10 lat (obowiązuje tylko w Polsce) oraz pełne wsparcie firmy FixIT w kwestiach serwisowych i technicznych.
Falowniki G2 można rozbudować o dodatkowe urządzenia Smart lub skomunikować z istniejącym rozwiązaniem BMS w budynku. Jedną z opcji dodatkowych jest możliwość podpięcia zewnętrznego licznika energii, co zapewni nam wpływ na autokonsumpcję energii z instalacji fotowoltaicznej. Przekłada się to na zwiększenie rentowności całej inwestycji. Tutaj warto wspomnieć, że bieżącą kontrolę produkcji energii elektrycznej możemy przeprowadzać nie tylko przez przeglądarkę internetową, ale także za pomocą przejrzystej aplikacji w języku polskim na smarfony (Android i iOS). Aplikacja jest łatwa w obsłudze zarówno dla instalatora, jak i użytkownika końcowego.
Nowa seria inwerterów Solplanet wyposażona jest w moduł komunikacyjny Wi-Fi – niezależnie od modelu falownika. Istnieje możliwość połączenia urządzenia z siecią Ethernet, wystarczy tylko dokupić moduł AiCom dający takie rozszerzenie. Problem ze słabym zasięgiem Wi-Fi lub możliwością podłączenia internetu kablowego rozwiązuje moduł GSM. Pionierskim rozwiązaniem jest przedpłacona na 5 lat karta SIM z pakietem internetu. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku instalacji gruntowych, w których falownik zawieszony pod konstrukcją modułów jest oddalony od sieci Wi-Fi/Ethernet.
Podsumowując zalety serii falowników G2 firmy Solplanet, należy wymienić:
- Szeroki zakres napięcia pracy łańcuchów (150 do 1000 V DC)
- Podwyższony prąd pracy (do 13 A)
- Zabezpieczenie przed wyładowania atmosferycznymi i przepięciami (wbudowane ograniczniki T2 po stronie AC i DC)
- Przebadana jednostka potwierdzona wymaganymi certyfikatami
- Gwarancja w Polsce, która obowiązuje przez 10 lat
- Polska infolinia wsparcia serwisowego dla instalatora i klienta końcowego
- Czytelna i łatwa w obsłudze aplikacja w języku polskim na smartfony (Android i iOS)
- Przedpłacona karta SIM z pakietem internetu na 5-lat (opcja 4G_Stick)
Wnioski są takie, że firma Solplanet prężnie rozwija swoją ofertę, dopasowując produkty do zapotrzebowania rynku fotowoltaicznego. Już wiemy, że niebawem na rynku pojawią się serie falowników hybrydowych, które idealnie wpiszą się w przyszłoroczny trend instalacji off-gridowych. Nowa seria G2 falowników Solplanet jest już dostępna w sprzedaży. Dystrybutorem marki jest firma Emiter z siedzibą w Katowicach.
Łukasz Stolarz
Inżynier ds. instalacji
fotowoltaicznych Emiter Sp. z o.o.
artykuł sponsorowany