Stale rosnące wymiary paneli PV a ich wytrzymałość mechaniczna

Stale rosnące wymiary paneli PV a ich wytrzymałość mechaniczna
PVO International

Panele fotowoltaiczne są coraz większe. Ich wymiary przekroczyły już ponad 2 metry długości i 1 metr szerokości. Ten trend nie osiągnął jeszcze swojego szczytu, gdyż producenci paneli wciąż wprowadzają innowacje w zakresie budowy ogniw oraz coraz większych mocy. PVO International uważnie obserwuje ten trend, starając się zawsze zaproponować rozwiązanie o najwyższej jakości przy satysfakcjonującej inwestora stopie zwrotu. Również Van der Valk Solar Systems ciągle poszerza swoje portfolio, aby nadal dostarczać odpowiednie systemy dla coraz większych paneli. Ważne jest, aby sprawdzić, czy panele fotowoltaiczne nadal pasują do istniejących systemów montażowych.

Wspólnym doświadczeniem PVO International oraz Van der Valk jest pytanie, które powtarzają nasi partnerzy: „Czy panele nie ugną się zbyt mocno, jeśli będą pokryte śniegiem?” lub „Czy mój panel nadaje się do mocowania na krótszym boku?”

W kilku poniższych słowach postaram rozwiać się wszystkie wątpliwości.

REKLAMA

Środek ciężkości i mocowanie na krótszym boku

Ponieważ systemy montażowe i panele fotowoltaiczne są od siebie współzależne, ważne jest, aby producenci paneli, dystrybutorzy oraz producenci systemów montażowych pozostawali w bliskim kontakcie.

Wspólne doświadczenia PVO International oraz Van der Valk spowodowały, iż proponowane rozwiązania techniczne są dostosowane do regionalnych uwarunkowań klimatycznych w szczególności możliwego obciążenia śniegiem oraz wytrzymałości na podmuchy wiatru. Van der Valk konfrontuje oferowane na rynku panele w kontekście tych ww. czynników i uzyskuje ciekawe wyniki. Zacisk na krótszym boku rzadko stanowi problem. Chociaż środek ciężkości panelu leży gdzie indziej w porównaniu z zaciskaniem na długim boku, większość producentów paneli nie miała problemów z zaciskaniem na krótkim boku.

Dzięki współpracy VdV z różnymi producentami paneli wiadomo, jak duży nacisk może wytrzymać każdy typ panelu po zamontowaniu na systemie do dachów płaskich ValkPro+. To ciśnienie jest wyrażone w paskalach [Pa], co odpowiada newtonom na metr kwadratowy [N/m²].

Wszystkie obliczenia są oparte na normie obciążenia wiatrem (NEN_EN_1991-1-4) i śniegiem (NEN_EN_1991-1-3) w połączeniu z testami w tunelu aerodynamicznym wykonanymi przez Peutza i NEN 7250. Obciążenie systemu jest rozłożone na cały panel lub ponad dwa panele słoneczne w układzie wschód-zachód. Ponieważ znana jest powierzchnia panelu, można obliczyć maksymalną liczbę paskali, jaką panel może obsłużyć. Uzyskane wyniki są następnie zweryfikowane przez producenta panelu.

Sprawdzone w projektach w Europie

REKLAMA

Ponieważ systemy montażowe Van der Valk są szeroko stosowane w różnorodnych projektach realizowanych na całym świecie, PVO International wspólnie z producentem systemów montażowych ma możliwość sprawdzenia swoich założeń projektowych w praktyce. Jednym z przykładów jest projekt zrealizowany w Tilburgu (Holandia), gdzie zainstalowano system ValkPro+ wschód-zachód z panelami o wymiarach 2102 x 1040 mm. Nacisk na panel pozostał w granicach normy nawet w najbardziej krytycznych obszarach, takich jak kategoria terenu morskiego i budynki o wysokości 25 metrów. W obu tych warunkach nacisk na panele o długości większej niż 2 metrów nie stanowi problemu w przypadku systemów dachów płaskich ValkPro+.

 

 

Wysokie obciążenie śniegiem

W niektórych rejonach świata projektanci systemów nośnych muszą liczyć się z dużym obciążeniem śniegiem. Przykładem takich regionów jest Skandynawia. Naciski wywierane na panel obciążony śniegiem gwałtownie rosną. Może to oznaczać, że panel wymaga dodatkowego podparcia, aby móc przenieść dodatkowe obciążenia. Oczywiste jest, że dodatkowe podparcie w środku panelu jest bardzo efektywne i pozwala na wykorzystanie w obliczeniach maksymalnej dopuszczalnej siły. Van der Valk Solar Systems przygotował również i takie rozwiązanie, które pozwala na wykorzystanie również większych paneli dostarczanych przez PVO International.

Projekty realizowane przez Van der Valk Solar Systems oraz PVO International

Doradzamy, opracowujemy i produkujemy rozwiązania, aby dostarczane przez nas systemy nośne oraz panele fotowoltaiczne były optymalnie dobrane i zapewniały bezpieczeństwo nawet w przypadku projektów obejmujących duże panele słoneczne w krytycznych obszarach. ‘

Jeżeli interesują Cię szczegóły oferowanych przez nas rozwiązań technicznych, skontaktuj się z nami pod numerem +31 (0)174 – 25 49 99 lub wyślij e-mail na adres sales@valksolarsystems.com lub pod numerem +48 606 803 482 i adresem e-mail: mailto:michal.siembab@pvo-int.com.

artykuł sponsorowany