Czołowy polski fundusz private equity wchodzi w OZE

Czołowy polski fundusz private equity wchodzi w OZE
Tomasz Mrowczyk, Griffin Real Estate

Griffin Real Estate, wiodąca polska firma inwestycyjna typu private equity, będzie inwestować na krajowym rynku energii odnawialnej poprzez przejęcie większościowego pakietu udziałów w spółce PAD-RES, która rozwija portfel projektów wiatrowych i fotowoltaicznych o mocy około 500 MW. O planach związanych z inwestycjami na rynku OZE portalowi Gramwzielone.pl opowiedział Tomasz Mrowczyk, Senior Partner w Griffin Real Estate odpowiedzialny za rozwój platformy inwestycyjnej PAD-RES.

Dlaczego Griffin Real Estate zainteresował się wejściem w rozwój farm fotowoltaicznych i wiatrowych? Jaka ma być jego rola na rynku źródeł odnawialnych?

Tomasz Mrowczyk, Griffin Real Estate: – Inwestycja Griffin Real Estate w odnawialne źródła energii jest przede wszystkim umotywowana zmianami, jakie planowane są w pozyskiwaniu energii w Polsce oraz ma jednocześnie sens z ekonomicznego punktu widzenia. Polska jest szóstym największym producentem energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Jednocześnie w 2020 roku jedynie 22 proc. energii wyprodukowanej w Polsce pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Zgodnie z wytycznymi polityki klimatycznej UE, a także z obecnie obowiązującą Polityką energetyczną Polski do 2040, udział energii wyprodukowanej przez OZE w 2040 r. powinien wynosić już 40 proc.

REKLAMA

W związku z odchodzeniem od produkcji energii z paliw kopalnych, moce wytwórcze będą zapewniane przede wszystkim przez nowopowstałe OZE, w tym fotowoltaikę oraz energię wiatrową. Ta zmiana źródeł energetycznych w Polsce będzie wymagać wielomiliardowych nakładów inwestycyjnych, które w istotnej części zostaną pokryte przez zewnętrznych inwestorów.

Jednocześnie rozwój technologiczny pozwolił na znaczne obniżenie kosztów budowy odnawialnych źródeł energii. W przypadku wielkoskalowych instalacji fotowoltaicznych w latach 2010-2020 zanotowano nawet 85 proc. redukcję kosztów. Dzięki temu budowa farm fotowoltaicznych jest opłacalna nawet bez systemu aukcyjnego, a koszt wyprodukowania MWh energii jest konkurencyjny w porównaniu do konwencjonalnych źródeł wytwórczych. W związku z dużym uzależnieniem polskiej gospodarki od paliw kopalnych i rekordowo wysokich cen uprawnień do emisji CO2, OZE w perspektywie długoterminowej są również szansą na obniżenie ceny energii dla ostatecznych odbiorców.

Inwestycje w OZE pozwalają nam na aktywny udział w transformacji energetycznej Polski, a z drugiej strony – dostrzegamy ekonomiczne korzyści tego przedsięwzięcia.

Czy projekty PAD-RES, których Griffin stał się współwłaścicielem, będą kierowane na aukcje czy planowana jest ich realizacja również poza systemem wsparcia? Jaki model sprzedaży energii jest obecnie najlepszy?

– Część projektów w portfelu PAD-RES ma już zabezpieczone wsparcie w systemie aukcyjnym. Warto zauważyć, że rola systemu wsparcia mocno ewoluowała – z poprawiającego rentowność projektów stał się systemem poprawiającym bankowalność projektów.

Mając na uwadze rosnące ceny energii oraz perspektywy ich dalszego wzrostu, coraz ciekawsze stają się alternatywne rozwiązana sprzedaży energii – czyli umowy typu PPA (Power Purchase Agreement) lub cPPA (Corporate Power Purchase Agreement), które oferują dużo lepsze ceny. Jednocześnie zawarcie umowy z wiarygodnym podmiotem również pozwala na zabezpieczenie finansowania bankowego. Ostatnio popularny staje się model hybrydowy – łączący aukcje z PPA.


Czy rola joint venture w zakresie projektów realizowanych przez PAD-RES ma się skończyć na przygotowaniu i sprzedaży gotowych projektów? Na jaki zwrot z inwestycji liczy Griffin?

– Inwestycja w PAD-RES obejmuje projekty fotowoltaiczne i farmy wiatrowe na różnym etapie zaawansowania, zarówno w fazie rozwoju, jak i „gotowe do budowy”, o łącznej mocy ponad 500 MW. Tym samym PAD-RES znajduje się już obecnie wśród liderów rozwijającego się w Polsce sektora energii odnawialnej. Uzyskanie silnych finansowych partnerów bez wątpienia przyczyni się do dalszego wzrostu firmy. Naszym początkowym priorytetem będzie rozwój istniejącego portfolio, planujemy jednak również pozyskiwanie nowych projektów i inwestycje typu greenfield.

W każdej prowadzonej przez nas inwestycji staramy się maksymalizować zwroty, przy akceptowalnym poziomie ryzyka. Niewątpliwie przejęcie pakietu kontrolnego w firmie PAD-RES, która ukierunkowana jest na rozwój w sektorze energetycznym, stwarza dla nas nowe możliwości inwestowania kapitału i generowania zysków w tym szybko rozwijającym się segmencie gospodarki.

REKLAMA

Jak obecnie wyglądają możliwości pozyskania finansowania dla projektów OZE? Na jakie elementy projektów zwracają uwagę banki i co może utrudnić zabezpieczenie kredytów?

– Banki coraz lepiej rozumieją, że projekty OZE oferują atrakcyjny poziom zwrotu w stosunku do ryzyka, więc finansowanie bankowe w formule project finance jest łatwiejsze do uzyskania niż jeszcze kilka lat temu.

Obserwujemy również większą obecność zagranicznych banków. Ponadto instytucje finansowe coraz liczniej ogłaszają swoją politykę zrównoważonego rozwoju i długoterminowe cele ESG. To wpływa na łatwiejszy dostęp do finansowania dla firm, które są zainteresowane rozwijaniem projektów z sektora energii odnawialnej. Widzimy również możliwości w zakresie finansowania podporządkowanego oraz zielonych obligacji, które są bardzo ciekawe i bez wątpienia warte uwagi.

Na krajowym rynku OZE mówi się coraz więcej o trudnościach związanych z dostępem do warunków przyłączenia do sieci i oczekiwaniem na realizację przyłączeń. Czy ten problem dotyka również działalności PAD-RES? 

– Uzyskanie przyłączeń do sieci nadal jest wyzwaniem dla przedsiębiorstw z rynku energii odnawialnej. Coraz trudniej zdobyć jest warunki przyłączeniowe, a w niektórych lokalizacjach jest to po prostu niemożliwe. Mamy jednak nadzieję, że wraz z modernizacją polskiej sieci energetycznej sytuacja ta będzie ulegać poprawie.

Jako Griffin Real Estate również będziemy mierzyć się z tym wyzwaniem, ponieważ nasza inwestycja w projekty PAD-RES zakłada także budowę nowych projektów, w których konieczne będzie uzyskanie warunków przyłączenia. Mamy jednak nadzieję, że nie wpłynie to istotnie na nasze plany, i że w ciągu najbliższych 5 lat w naszym portfelu znajdować się będą projekty RTB (z pozwoleniem na budowę) o mocy 1 GW.

Czy planowane jest również przygotowanie magazynów energii przy szykowanych farmach fotowoltaicznych i wiatrowych? Jak Griffin Real Estate postrzega szanse biznesowe związane z tą technologią?

– Niewątpliwie, w związku z rosnącą liczbą dostawców zielonej energii, w przyszłości konieczne będą inwestycje w magazyny energii. Ceny baterii drastycznie spadają w ostatnich latach i wydaje się, że za kilka lat ta technologia może mieć bardzo duże zastosowanie w sektorze.

Obecnie nie planujemy większych inwestycji w tym zakresie, natomiast przy jednej z farm rozważamy niewielki projekt pilotażowy i wykorzystanie magazynów energii.

Czy planowane są również przez Griffin inne przedsięwzięcia w obszarze energetyki odnawialnej poza współpracą z PAD-RES? 

– Naszym priorytetem obecnie jest dalszy rozwój portfolio PAD-RES, z naciskiem na projekty fotowoltaiczne. Znacznie niższe niż 10 lat temu koszty budowy farm fotowoltaicznych, głównie dzięki rozwojowi technologii, efektowi skali, coraz lepszym łańcuchom dostaw i rosnącemu doświadczeniu deweloperów, sprawiają, że jako inwestor widzimy ogromny potencjał tego rynku.

Jednak transformacja w całym sektorze energetycznym dla nas jako inwestorów generuje kolejne możliwości inwestycyjne. Obecnie analizujemy kilka obszarów związanych z energetyką odnawialną, natomiast jest jeszcze za wcześnie, żeby o nich mówić.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.