Audyt powykonawczy jako konieczny etap budowy farm PV – dlaczego warto?
Obecna sytuacja na rynku energii sprzyja inwestowaniu w farmy solarne. Obserwujemy trend wzrostowy cen energii elektrycznej na TGeBase. Dlatego też wielu inwestorów podejmuje zdecydowane działania w celu szybkiej realizacji inwestycji elektrowni słonecznych.
Nie jest to jednak takie proste. Budowa elektrowni opartej o energię słoneczną jest procesem złożonym i wymaga szeregu specjalistycznych kompetencji – od robót ziemnych po prace elektroinstalacyjne. Wniosek? Na polskim rynku tylko nieliczne firmy wykonawcze dysponują wystarczającym zapleczem technicznym, kadrowym i doświadczeniem, aby kompleksowo i optymalnie realizować proces inwestycyjny w formule TURN-KEY (pod klucz).
Czym grożą usterki przy budowie farm PV?
Oczekiwana przez inwestorów stopa zwrotu z inwestycji związana jest wprost z wydajnością operacyjną, czyli wskaźnikami produkcji energii z instalacji PV. Te z kolei wynikają ze zgodności realizacji prac budowlanych z projektem, użytymi komponentami oraz jakością wykonanych prac. Usterki i nieprawidłowości powstałe na etapie budowy, niewykryte na pierwszym etapie po uruchomieniu farmy fotowoltaicznej, mogą być opłakane w skutkach.
Dlaczego? Po pierwsze, są przyczyną realnej straty finansowej. Po drugie, mogą wiązać się z nieprzyjęciem roszczeń gwarancyjnych przez producentów komponentów instalacji fotowoltaicznych, być pokłosiem poważnych awarii całej bądź części instalacji farmy PV. Po trzecie, mogą negatywnie wpływać na wydajność produkcji energii elektrycznej.
Audyt powykonawczy farm PV – powoli to już konieczność
Boom na rynku firm budowlanych (EPC) jest w ostatnich latach wyraźny. Rosnący popyt odbija się zarówno na terminach realizacji inwestycji, które są coraz bardziej odległe, jak również na spadku jakości usług, jako że wielu wykonawców korzysta z usług niewykwalifikowanych podwykonawców.
Brakuje także profesjonalnego przygotowania inwestycji, odpowiedniego kontraktowania oraz nadzoru generalnego wykonawcy nad realizacją poszczególnych etapów prac. Jest to coraz poważniejszy problem i wpływa na spadek jakości oddanych do użytku instalacji. I to pomimo dostępności coraz lepszych technologii oraz pokaźnych środków przeznaczonych na inwestycję ze strony inwestorów.
Jak można temu skutecznie zapobiec? Dobrą praktyką, nie tylko wśród światowych liderów ale również grupy początkujących w branży inwestorów, jest realizacja tzw. audytów powykonawczych oferowanych przez niezależne i wyspecjalizowane w tej dziedzinie firmy.
Celem takiego audytu jest potwierdzenie, że inwestycja została zrealizowana zgodnie z uzgodnionym projektem wykonawczym i parametrami technicznymi, obowiązującymi przepisami prawa, oczekiwaniami inwestora, a co najważniejsze ze sztuką budowlaną, czyli zgodnie z najnowszym stanem wiedzy oraz należytą starannością.
Ocena niezależnej jednostki pozwala nie tylko na weryfikację poprawności wykonania prac budowlanych i elektrycznych, ale może być także podstawą do optymalizacji pracy elektrowni PV .
Audyt powykonawczy farm PV. Jak go wykonać od A do Z?
– Widzimy rosnące zainteresowanie usługą audytu powykonawczego w ostatnim roku. Dla naszych klientów wykonujemy go tuż po oddaniu przez wykonawcę EPC obiektu. Audyt ma potwierdzić poprawność, a jednocześnie pokazać nieprawidłowości w realizacji wszystkich prac budowlanych, instalatorskich, konstrukcyjnych i elektrycznych oddanego obiektu. Sprawdzamy nie tylko poprawność wykonania obiektów, ale także – jeśli klient sobie tego życzy – proponujemy ewentualne zmiany optymalizujące wydajność operacyjną instalacji – mówi Janusz Kalina, prezes Rova Systems z Krakowa. I dodaje: – Podczas audytu oceniamy obiekt kompleksowo. Sprawdzane są nie tylko stacje transformatorowe, falowniki i panele ale także infrastruktura towarzysząca.
Janusz Kalina wymienia, jaki powinien być zakres audytu, aby był miarodajny. Powinien on obejmować zarówno sprawdzenie dokumentacji technicznej, w tym między innymi stringplanu pod kątem połączenia paneli oraz konfiguracji pod kątem maksymalizacji uzysku. Ponadto należy wykonać audyt techniczny na obiekcie i dokonać weryfikacji:
- jakości powłoki ochronnej konstrukcji
- napięć oraz prądów stringów paneli
- stanu paneli za pomocą kamery termowizyjnej
- jakości przyłączy elektrycznych falowników
- połączenia oraz kalibracji mierników pogodowych
- sprawności systemów chłodzących
- poziomu wilgoci w stacji
- zgodności nastaw zabezpieczeń z projektem wykonawczym
- poziomu oleju
- temperatury transformatora
- aktualności oprogramowania falowników
- nastaw zabezpieczeń falowników
- historii błędów falowników
- zabezpieczeń sieci LAN pod kątem cyberbezpieczeństwa
Rekomendujemy wykonać także pomiary rezystancji izolacji stringów oraz stanu transformatora.
– Audyt zrealizowany przez przeszkolonych do tego typu prac inżynierów z ROVA Systems da inwestorowi odpowiedź, czy wszystkie cele projektu zostały zrealizowane zgodnie z założeniem i czy produkt końcowy jest tym, którego oczekiwał. Ponadto audyt daje pewność i bezpieczeństwo pracy w dłuższym okresie. Instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją na lata, a więc ma funkcjonować prawidłowo i być niemalże bezobsługowa – dodaje prezes Rova Systems.
artykuł sponsorowany