Fotowoltaika odpowiedzią na spodziewane podwyżki cen prądu
Początkowe inwestycje w fotowoltaikę zdeterminowane były fascynacją i chęcią wypróbowania kolejnej technologii, zaoferowanej przez XXI wiek w odpowiedzi na konieczność dbania o środowisko. Od wielu lat jednak obserwujemy kolejne podwyżki cen energii elektrycznej dostarczanej przez zakłady energetyczne, a montaż fotowoltaiki staje się świetnym sposobem uwolnienia się od wysokich rachunków za prąd.
Prognozy są jednoznaczne
Szacuje się, iż w 2020 roku przeciętne gospodarstwo domowe zapłaciło za prąd średnio o 12 proc. więcej niż w roku 2019. Trend wzrostowy w zakresie cen za energię elektryczną niestety nie ustępuje i należy spodziewać się, że w 2022 roku ceny wzrosną o co najmniej 10 proc. Czy można spodziewać się, że prognozowane wzrosty kosztów energii kiedykolwiek zwolnią lub wręcz trend się odwróci? Niestety jest to bardzo złudne, a osoby uważnie obserwujące rynek energetyczny bez zawahania mogą to potwierdzić.
Większość zakładów energetycznych w naszym kraju wytwarza prąd, wykorzystując spalanie węgla, a unijna polityka klimatyczna oraz polska transformacja energetyczna mają za zadanie przeciwdziałać emisji CO2. Na producentów energii elektrycznej wykorzystujących węgiel do wytwarzania prądu nałożone są limity emisji CO2. Klimatyczne restrykcje są główną przyczyną ciągłych podwyżek cen prądu, których uniknąć można tylko jednym sposobem, nie rezygnując przy tym z zapewnienia gospodarstwu dopływu energii elektrycznej.
Podwyżki cen prądu szansą dla branży OZE?
Spodziewane, dotkliwe podwyżki cen prądu w kolejnych latach przyczynią się do kontynuacji boomu na fotowoltaikę, przyciągając kolejnych inwestorów, co w ogromnym stopniu warunkuje rozwój branży odnawialnych źródeł energii. Fotowoltaika jest szansą na coraz większą (z uwagi na rosnące ceny) oszczędność na rachunkach za prąd, pozwalając na częściowe uniezależnienie się od zakładów energetycznych. Korzystny wpływ fotowoltaiki na środowisko, przy tym również wspieranie unijnej polityki klimatycznej oraz polskiej transformacji energetycznej, sprawiło że polski rząd, Unia Europejska oraz branża finansowa, stworzyły szereg możliwości dodatkowo zachęcających do zainwestowania w fotowoltaikę.
Przede wszystkim, potencjalni inwestorzy (zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i przedsiębiorcy), mogą skorzystać z wielu źródeł finansowania fotowoltaiki – instytucje finansowe oferują szeroką ofertę kredytów i leasingów finansowych oraz operacyjnych. Tworzonych jest coraz więcej ofert specjalnie dedykowanych fotowoltaice i cechujących się bardzo korzystnymi warunkami spłaty. Mało tego, osobom inwestującym w fotowoltaikę przysługują ulgi podatkowe (ulga termomodernizacyjna, ulga dla rolników), a ponadto można skorzystać z dofinansowań z takich programów jak Czyste Powietrze, Energia Plus czy też najpopularniejszego w Polsce programu Mój Prąd.
W samej branży OZE, mimo licznych firm nastawionych wyłącznie na zyski i nieposiadających odpowiednich kompetencji, można znaleźć wykonawców instalacji fotowoltaicznych, którzy mają na swoim koncie wiele profesjonalnie zrealizowanych inwestycji, zadowolonych klientów i tym samym doświadczenie i odpowiednią wiedzę, by dopasować i zamontować dla nas instalację słoneczną, która posłuży efektywnie długie lata. Nierzadko można trafić na bardzo korzystne oferty i promocje, dotyczące na przykład ubezpieczenia instalacji w cenie jej wykonania lub spłaty instalacji dopiero po kilku miesiącach, co otrzymamy choćby w firmie Stilo Energy. Jakość wykonania jest kluczowa dla poprawnego działania instalacji, dlatego odcinając się od podwyżek prądu przy wykorzystaniu fotowoltaiki, warto to zrobić tylko przy pomocy doświadczonych ekspertów w tej dziedzinie.
artykuł sponsorowany