Enea zaczyna program Fotowoltaika dla każdej gminy
Enea Nowa Energia wybuduje farmę fotowoltaiczną w gminie Gózd w woj. mazowieckim. Inwestycja jest pierwszym z projektów, które Enea Nowa Energia zamierza zrealizować w ramach programu Fotowoltaika dla każdej gminy. Na razie Enea nie posiada jeszcze żadnej elektrowni PV.
Enea Nowa Energia, która jest częścią Grupy Kapitałowej Enea, podpisała z gminą Gózd umowę na dzierżawę 2 ha gruntu. Spółka na takim obszarze chce postawić farmę fotowoltaiczną o mocy 2 MW.
Złożono już wniosek o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, a kolejnym etapem inwestycji będzie uzyskanie wymaganych zgód i pozwoleń administracyjnych, w tym decyzji o warunkach zabudowy.
Umowa pomiędzy Eneą Nowa Energia a gminą Gózd jest pierwszym dokumentem dzierżawy podpisanym w ramach realizowanego przez spółkę programu Fotowoltaika dla każdej Gminy. Jego celem są inwestycje w rozwój odnawialnych źródeł energii na terenach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, które będą prowadzane we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego.
Jeśli inwestycja zostanie sfinalizowana, farma fotowoltaiczna w gminie Gózd, będzie pierwszym tego rodzaju obiektem w grupie Enea.
Na razie Enea Nowa Energia nie ma wśród swoich aktywów żadnej farmy fotowoltaicznej. Spółka posiada 21 stopni wodnych z obiektami towarzyszącymi, na których usytuowane są elektrownie wodne o mocy zainstalowanej od 132 kW do 24,8 MW. Te obiekty są usytuowane są na rzekach Brda, Wda, Gwda, Rega, Drawa, Myśla, Obra i Wełna.
Ponadto Enea Nowa Energia posiada elektrociepłownię biogazową Liszkowo o mocy zainstalowanej 2,12 MW, farmy wiatrowe Darżyno o mocy zainstalowanej 6,3 MW, Bardy o mocy zainstalowanej 50,02 MW oraz FW Lubno I i Lubno II o mocy zainstalowanej 7,65 MW każda.
Na aktywa OZE w Grupie Enea składa się także przejęty w 2016 roku od Engie ogromny blok biomasowy w Elektrowni Połaniec o mocy 230 MW.
W planach Enei jest także budowa elektrowni fotowoltaicznej na terenach kopalni LW Bogdanka. W tym zakresie w I półroczu 2021 r. zakończono procedurę wyłonienia wykonawcy.
Ponadto w ostatnim raporcie finansowym Enei jest mowa o rozwoju projektów fotowoltaicznych o mocy nawet 2 GW na gruntach należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.