Branża apeluje o korzystniejszą stawkę w rozliczeniach prosumentów

Branża apeluje o korzystniejszą stawkę w rozliczeniach prosumentów
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Firmy i organizację reprezentujące rynek energetyki prosumenckiej zainicjowały akcję #PrawoDoCzystejEnergii, ostrzegając, że zmiany w zasadach rozliczeń prosumentów, które znalazły się w uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii ograniczą liczbę inwestycji w przydomowe instalacje fotowoltaicznenie tylko z uwagi na nowe, potencjalnie mniej korzystne zasady rozliczeń, ale także ze względu na liczne niejasności w nowych przepisach. Zdaniem autorów kampanii, potrzebne jest przyjęcie korzystniejszej dla prosumentów stawki w nowym systemie rozliczeńtzw. net-billingu i wprowadzenie dłuższego okresu przejściowego.

W nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, która została w ubiegłym miesiącu przyjęta przez Sejm, wpisano zakończenie aktualnego systemu rozliczeń prosumentów w formie opustów dla nowych instalacji z dniem 1 kwietnia 2022 r.

Prosumenci, którzy do tego czasu rozpoczną procedurę przyłączania mikroinstalacji do sieci, mają zachować prawo do korzystania z systemu opustów w obecnej formie w okresie do 15 lat. Jednak osoby, którym nie uda się do tego czasu rozpocząć procedury przyłączeniowej, muszą się liczyć z nowymi zasadami w formie tzw. net-billingu zakładającego rozliczanie nadwyżek energii wprowadzonej do sieci po cenie z rynku hurtowego – początkowo po średniej cenie miesięcznej, a od połowy 2024 r. po cenie godzinowej.

REKLAMA

Z powodu zmian w rozliczeniach prosumentów, które uchwalił Sejm i które czekają teraz na rozpatrzenie przez Senat, firmy i organizacje związane z energetyką prosumencką połączyły siły, inicjując wspólne działania promocyjne mające budować świadomość społeczną na temat zagrożeń, jakie mogą przynieść planowane zmiany.

Apel popierają tysiące firm z branży PV. Wśród nich są między innymi najwięksi producenci komponentów do instalacji PV, dystrybutorzy oraz firmy instalatorskie.

Celem ogólnopolskiej kampanii #PrawoDoCzystejEnergii obecnie jest zebranie głosów pod petycją mającą pomóc przyszłym właścicielom instalacji PV w jasnym rozliczaniu oddawania i pobierania energii z sieci.

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV, które zainicjowało akcję #PrawoDoCzystejEnergii, podkreśla, że nowy schemat rozliczeń jest co prawda sprawdzony i stosowany w wielu krajach, jednak w uchwalonej przez Sejm ustawie znalazło się wiele szczegółów wymagających dopracowania.


Eksperci branży fotowoltaicznej z SBF Polska PV wskazują, że zmiany prawne uchwalone przez Sejm utrudnią rozliczanie oddawanej energii i szacowanie zwrotu z inwestycji.

REKLAMA

Ich zdaniem główną wadą nowego systemu rozliczeń jest stawka zakupu zielonej energii wprowadzanej do sieci, która byłaby nie tylko znacznie niższa od ceny zakupu energii, ale dodatkowo zmienna, kształtowana w sposób niekorzystny dla prosumenta w relacji do innych podmiotów na rynku.

To przekłada się na utrudnioną możliwość ustalenia czasu zwrotu z inwestycji w instalację odnawialnych źródeł energii oraz może spowodować zniechęcenie społeczne dla tego typu przedsięwzięć. Tymczasem podstawowym celem ustawy powinien być jasny system rozliczeń dla prosumentów w celu pogłębienia zaufania społecznego dla wykorzystania odnawialnych źródeł energii w formule rozproszonej i obywatelskiej – czytamy w petycji przygotowanej przez organizatorów kampanii #PrawoDoCzystejEnergii.

Dodatkowo, zdaniem SBF Polska PV, net-billing w proponowanym kształcie nie będzie mógł być zastosowany wobec prosumenta energii odnawialnej w terminach przewidzianych w ustawie z uwagi na wyzwania infrastrukturalne, w szczególności niedostosowanie układów pomiarowo-rozliczeniowych w punkcie poboru – zarówno po stronie sprzętowej, jak i oprogramowania wykorzystywanego przez operatorów systemu dystrybucyjnego i spółki obrotu.

Organizatorzy akcji #PrawoDoCzystejEnergii postulują wprowadzenie w systemie net-billingu gwarancji wynagradzania prosumentów oddających nadwyżki energii do sieci po stawce nie niższej od ceny zakupu energii.

– W myśl proponowanych przepisów depozyt prosumencki byłby zasilany wartością giełdową energii bez dodatkowych obciążeń podatkowych czy świadectw pochodzenia. Z kolei należności za energię elektryczną będą regulowane z depozytu prosumenckiego po dodaniu kosztów podatkowych i świadectw pochodzenia. Wprowadzenie takiej zasady dodatkowo pogarsza ekonomikę rozliczenia prosumenta – czytamy w petycji przygotowanej przez autorów kampanii.

Podkreślono niekorzystne dla prosumentów rozwiązanie zakładające utratę większej części nadwyżki występującej na wirtualnym koncie prosumenta – tzw. depozytu prosumenckiego – w przypadku niewykorzystania go w rocznym okresie.

– Projekt poselski zakłada możliwość odebrania po roku zaledwie 20 proc. pozostałych w depozycie nadwyżek wartości energii. Zasada ta jest niesprawiedliwa społecznie, szczególnie że korzyści finansowe dla prosumenta są pochodną rynkowej ceny energii. To prosument ponosi pełne ryzyko zmienności ceny i zmienności korzyści finansowych. Wprowadzenie niskich i w dodatku zmiennych cen zakupu energii od prosumenta w połączeniu z możliwością utraty części wartości wyprodukowanej energii jest elementem dyskryminującym Prosumentów względem dużych spółek energetycznych, a także instalacji przemysłowych z zagwarantowaną w aukcjach stałą ceną energii dodatkowo waloryzowaną wskaźnikiem inflacji – oceniają autorzy akcji #PrawoDoCzystejEnergii.

Jednocześnie organizatorzy kampanii wnioskują o przeprowadzenie oceny skutków regulacji nowych przepisów w celu potwierdzenie ich wpływu na rynek energetyki prosumenckiej, a także o wydłużenie okresu przejściowego dla nowego systemu rozliczeń prosumentów do 31 grudnia 2023 r. Wprowadzenie właśnie takiego okresu dopuszcza unijne prawo.

Na potrzeby akcji #PrawoDoCzystejEnergii powstała strona prawodoczystejenergii.polskapv.pl, na której publikowane są informacje o działaniach związanych ze zmiamami w zasadach rozliczeń prosumentów. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.