PGE zbuduje elektrownie PV z zabezpieczoną ceną ok. 253 zł/MWh
PGE Energia Odnawialna rozpoczęła budowę pięciu elektrowni fotowoltaicznych. To część portfela projektów, dla których spółce udało się zabezpieczyć wsparcie w ostatniej aukcji.
W aukcji dla projektów o mocy do 1 MW przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w czerwcu tego roku PGE Energia Odnawialna skutecznie złożyła oferty na sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 19 MW.
Projekty PGE Energia Odnawialna uzyskały wsparcie w postaci gwarantowanej ceny sprzedaży energii elektrycznej na poziomie nie wyższym niż 253,37 PLN/MWh. Oznacza to, że spółka otrzymała gwarancję, że w ujęciu realnym cena ta się nie zmieni przez 15 lat. W przypadku projektów PGE wsparcie obejmie energię wytwarzaną w latach 2023-2037.
Obecnie PGE Energia Odnawialna jest już w trakcie budowy pierwszych pięciu farm fotowoltaicznych, każda o mocy do 1 MW. Do końca roku na farmie PV Bedlno Radzyńskie 2 w województwie lubelskim pojawią się moduły PV. Natomiast w projektach Brzeźnik w województwie mazowieckim oraz PV Kaleń 1, PV Wrzeszczewice 1 i PV Wrzeszczewice 2 w województwie łódzkim zostaną zamontowane kable, inwertery, stacje transformatorowe i konstrukcje wsporcze. Zgodnie z harmonogramem wszystkie instalacje zostaną ukończone w drugiej połowie 2022 r.
Spółka informuje, że w tych projektach zastosuje moduły o jednostkowej mocy 535 W. To ponad dwa razy więcej niż ma każdy z paneli na Górze Żar, gdzie znajduje się pierwsza farma fotowoltaiczna w portfelu PGE, która powstała w 2015 r.
Zgodnie ze strategią Grupy, PGE ma osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. Jednym z elementów planu inwestycyjnego jest Program PV. Jego celem jest zbudowanie do 2030 r. instalacji słonecznych o łącznej mocy około 3 GW. Na razie w portfelu największego polskiego koncernu energetycznego są operacyjne aktywa PV o mocy wynoszącej jednak tylko około 5 MW, czyli ok. 0,1 proc. celu na 2030 r.
W celu budowy kolejnych elektrowni fotowoltaicznych PGE Energia Odnawialna zabezpieczyła blisko 2500 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy blisko 2000 MW. W przyszłości na tych terenach uruchomione zostaną zarówno jednomegawatowe instalacje, jak i znacznie większe przedsięwzięcia.
Nowe inwestycje spółki realizowane będą na gruntach własnych Grupy PGE, gruntach należących do samorządów, instytucji kościelnych, spółek skarbu państwa, ale również dzierżawionych od prywatnych właścicieli.
PGE Energia Odnawialna zamierza finansować projekty poprzez system aukcyjny oraz w oparciu o długoterminowe umowy sprzedaży energii elektrycznej (PPA).
Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów produkujących energię odnawialną wynosi 2326,25 MW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.