Projekty instalacji fotowoltaicznych w świetle zmian wprowadzonych w Prawie budowlanym
Od 19 września 2020 r. obowiązują nowe przepisy Prawa budowlanego. Głównym celem zmian było uproszczenie, doprecyzowanie i przyspieszenie procesu budowlanego. Wpływają one na zakres prac projektowych wymaganych przy realizacji inwestycji fotowoltaicznych.
Poniższy artykuł opisuje zmiany w zakresie formy projektu budowlanego, które z uwzględnieniem ustanowionego okresu przejściowego obowiązują bezwzględnie od dnia obowiązywania nowych przepisów. Oznacza to, że od niedawna projekt budowalny należy składać tylko i wyłączenia według nowych wytycznych ujętych w Prawie budowlanym.
Przez cały okres od 19 września 2020 r. do 19 września 2021 r. to inwestor mógł podejmować decyzję na temat formy składanego projektu budowlanego. W związku z wygaśnięciem okresu przejściowego, inwestor składając projekt budowlany musi dostosować się do zmian zawartych w Prawie Budowlanym.
Prawo budowlane: co się zmieniło?
Jedną z najważniejszych zmian w prawie budowlanym jest podział projektu budowlanego na trzy części. Głównym celem podziału projektu budowlanego jest przyspieszenie procesu administracyjnego. Zgodnie z art. 34 Prawa Budowlanego projekt budowlany został podzielony na trzy elementy:
- projekt zagospodarowania działki lub terenu,
- projekt architektoniczno – budowlany,
- projekt techniczny.
Zgodnie z §7.1 Rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie szczegółowe zakresu i formy projektu budowlanego każdy z trzech elementów projektu budowlanego zawiera:
- stronę tytułową,
- spis treści,
- część opisową,
- część rysunkową.
Projekt zagospodarowania działki lub terenu
Część rysunkowa projektu zagospodarowania działki lub terenu sporządzona na aktualnej mapie do celów projektowych lub jej kopii w swoim zakresie obejmuje:
a) określenie granic działki lub terenu,
b) usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, w tym sieci uzbrojenia terenu oraz urządzeń budowlanych sytuowanych poza obiektem budowlanym,
c) sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków,
d) układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich,
e) informację o obszarze oddziaływania obiektu.
Projekt architektoniczno-budowlany
Projekt architektoniczno-budowlany w swoim zakresie obejmuje:
a) układ przestrzenny oraz formę architektoniczną istniejących i projektowanych obiektów budowlanych,
b) zamierzony sposób użytkowania obiektów budowlanych, w tym liczbę projektowanych do wydzielenia lokali, z wyszczególnieniem lokali mieszkalnych,
c) charakterystyczne parametry techniczne obiektów budowlanych,
d) opinię geotechniczną oraz informację o sposobie posadowienia obiektu budowlanego,
e) projektowane rozwiązania materiałowe i techniczne mające wpływ na otoczenie, w tym środowisko, f) charakterystykę ekologiczną,
g) informację o wyposażeniu technicznym budynku, w tym projektowanym źródle lub źródłach ciepła do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej,
h) opis dostępności dla osób niepełnosprawnych, o których mowa w art. 1 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzonej ©Kancelaria Sejmu s. 55/139 05.10.2021 w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r., w tym osób starszych – w przypadku obiektów budowlanych, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4,
i) informację o minimalnym udziale lokali mieszkalnych, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4a – w przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych,
j) postanowienie udzielające zgody na odstępstwo, o którym mowa w art. 9, jeżeli zostało wydane.
Projekt techniczny
Projekt techniczny w swoim zakresie obejmuje:
a) projektowane rozwiązania konstrukcyjne obiektu wraz z wynikami obliczeń statyczno-wytrzymałościowych,
b) charakterystykę energetyczną – w przypadku budynków,
c) projektowane niezbędne rozwiązania techniczne oraz materiałowe,
d) w zależności od potrzeb – dokumentację geologiczno-inżynierską lub geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych,
e) inne opracowania projektowe.
W jaki sposób realizować proces związany z zatwierdzeniem projektu budowlanego?
W celu uzyskania pozwolenia na budowę, inwestor zobowiązany jest do przedłożenia przed właściwym organem administracji publicznej projektu zagospodarowania działki lub terenu, wraz z projektem architektoniczno-budowlanym. Projekt techniczny na tym etapie nie jest weryfikowany przez organ wydający pozwolenie na budowę.
Projekt techniczny należy dołączyć w chwili zawiadomienia o zakończeniu budowy lub złożenia wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Co ważne, projekt techniczny musi być zgodny z projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym dlatego w przypadku zmian wprowadzonych od chwili uzyskania pozwolenia na budowę może okazać się konieczne wykonanie zamiennego projektu budowlanego w celu uzyskania zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę.
Istotną zmianą wprowadzoną w prawie budowlanym jest podział obowiązków i kompetencji pomiędzy organ administracji publicznej, a projektanta. Składowe, które weryfikuje organ administracji publicznej przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę to projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany. Natomiast projekt techniczny nie będzie podlegał weryfikacji i zatwierdzeniu przez organ administracji.
Reasumując, wprowadzone zmiany w znaczącym stopniu wpłynęły na kształt i formę projektu budowlanego, a także cały proces administracyjny. Jednak w tak dynamicznej branży, jaką jest energetyka słoneczna, dostosowanie się do tempa zmian to oznaka profesjonalizmu i elastyczności.
Dlatego zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby podjęciem współpracy na każdym etapie projektowania instalacji fotowoltaicznych do kontaktu z naszą firmą.
Sun Hunter tworzą projektanci, elektroenergetycy, projekt managerowie, inspektorzy nadzoru, eksperci prawa energetycznego, budowlanego i środowiskowego. Przez 9 lat zaprojektowaliśmy instalacje o mocy ponad 1 GW.
Sun Hunter
artykuł sponsorowany