Hymon chce zaoferować prosumentom blockchain

Hymon chce zaoferować prosumentom blockchain
Hymon

Spółka Hymon Fotowoltaika w ramach projektu o nazwie Chain4Energy będzie pracować nad rozwiązaniami umożliwiającymi zarządzanie energią za pomocą aplikacji opartych na technologii blockchain.

W ubiegłym miesiącu tarnowska spółka Hymon Fotowoltaika podpisała list intencyjny z firmą Ovoo, który zakłada wspólny rozwój i komercjalizację rozwiązań w obszarze zarządzania energią opartych na technologii blockchain za pomocą dedykowanej aplikacji.

Jak tłumaczy Hymon, blockchain to zdecentralizowany i zaszyfrowany cyfrowy rejestr, który służy do przechowywania oraz przesyłania informacji o transakcjach zawartych w Internecie. Rozwiązania oparte na blockchain mają upraszczać proces rejestrowania transakcji i śledzenia zasobów w sieci użytkowników.

REKLAMA

Blockchain może być wykorzystywany do obsługi różnych transakcji, bezpośrednio pomiędzy zainteresowanymi stronami, bez udziału instytucji zaufania publicznego – w tym np. transakcji zawieranych na rynku energii. Dlatego jedną z wielu branż, które dostrzegły potencjał tej technologii, jest branża energetyczna. Blockchain doskonale nadaje się do rozliczania transakcji kupna-sprzedaży energii pomiędzy odbiorcami i małymi producentami takimi jak prosumenci. 

Projekt, w którym weźmie udział Hymon, składa się z trzech etapów. Jego efektem ma być opracowanie systemów do zarządzania energią, obejmujących instalacje fotowoltaiczne, ich monitoring oraz certyfikację energii odnawialnej.

W pierwszym etapie stworzona platforma ma umożliwiać obsługę klientów Hymon. Obejmie takie kwestie jak podpisywanie i rozliczanie umów, zawierać będzie także historię rozliczeń. Platforma ma pozwolić na automatyzację procesów, ale także pomiar produkcji, zużycia oraz magazynowania energii wytworzonej dzięki OZE.


REKLAMA

Etap drugi zakłada powstanie sieci o nazwie Blockchain proof of Green Energy, która pozwoli na tokenizację produkcji energii, tworzenie społeczności energetycznych czy finansowanie budowy instalacji i farm PV. Z wykorzystaniem tokenów energii użytkownicy mają np. ładować samochody elektryczne.

W trzecim etapie projekt Chain4Energy ma zaowocować stworzeniem pełnego ekosystemu, umożliwiając obsługę portfela tokenów.

Tarnowska spółka jest jednym z liderów krajowego rynku dachowych elektrowni fotowoltaicznych.

W ubiegłym roku Hymon Energy zrealizował instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy około 76 MW, z czego 50,4 MW wykonano w mikroinstalacjach do 10 kW, a 24 MW w mikroinstalacjach o mocy od 10-50 kW. Farmy fotowoltaiczne i instalacje PV od 50 kW do 500 kW stanowiły łącznie około 2 MW zainstalowanej mocy.

Łączna liczba modułów zainstalowanych przez firmę z Tarnowa w 2020 roku wyniosła blisko 168 tys. 

Hymon w ubiegłym roku osiągnął przychody w wysokości 306 mln złotych, a w tym roku planuje zwiększyć je do 500 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.