Energa przejmuje projekty fotowoltaiczne

Energa przejmuje projekty fotowoltaiczne
Energa

Spółka Energa OZE przejęła farmy fotowoltaiczne o mocy 6 MW zrealizowane w ramach większego projektu o nazwie PV Wielbark, który jest zlokalizowany w Borkach Wielbarskich w woj. warmińsko-mazurskim. W ciągu dwóch lat planowane jest zakończenie procesu akwizycji całego projektu PV Wielbark obejmującego łącznie moc 62 MW.

Do końca roku Energa OZE planuje nabyć kolejne projekty w ramach inwestycji PV Wielbark o łącznej mocy 6 MW i wtedy będzie dysponowała instalacjami fotowoltaicznymi o mocy 12 MW zajmującymi powierzchnię ponad 27 hektarów.

Zakup kolejnych projektów ma odbywać się sukcesywnie w miarę ich budowy, a realizacji ostatniej transakcji i zwiększenia zainstalowanej mocy do 62 MW, na co złoży się w sumie 56 projektów, spółka spodziewa się w 2023 roku. Łączna powierzchnia farmy fotowoltaicznej PV Wielbark wyniesie około 119 ha.

REKLAMA

W projekcie PV Wielbark zostanie wykorzystanych w sumie około 140 tys. paneli fotowoltaicznych, których jednostkowa moc wyniesie w większości 530 W. Instalacje będą obsługiwane przez 337 inwerterów.

Cała farma fotowoltaiczna ma produkować rocznie około 62 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu około 31 tys. gospodarstw domowych.

Daniel Obajtek, prezes grupy PKN Orlen, do której należy Energa, podkreśla, że zwiększanie mocy zainstalowanych w fotowoltaice to krok na drodze do realizacji strategii ORLEN2030.

 – Inwestycje w odnawialne źródła wytwarzania energii realizujemy wieloaspektowo, nie tylko poprzez budowę własnych obiektów, ale także poprzez nabywanie atrakcyjnych biznesowo aktywów. PV Wielbark to obecnie jedna z największych budowanych inwestycji fotowoltaicznych w Polsce. Docelowo ma dysponować mocą zainstalowaną około 62 MW, z czego ok. 54 MW posiada wsparcie w ramach aukcji OZE, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność tej inwestycji – mówi Daniel Obajtek.

REKLAMA

Energa jest w trakcie realizacji również innych projektów farm fotowoltaicznych. 

W województwie wielkopolskim, w sąsiedztwie należącej do Energi farmy wiatrowej Przykona, powstaje farma fotowoltaiczna PV Gryf o mocy około 20 MW.

W przyszłym roku planowane jest też uruchomienie kolejnych pięciu mniejszych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej 4,2 MW, które będą zlokalizowane w województwach: warmińsko-mazurskim (dwie farmy w Samolubiu i jedna w Pierzchałach), kujawsko-pomorskim (Czernikowo) oraz wielkopolskim (Przykona).

Wszystkie sześć budowanych obecnie farm fotowoltaicznych Energi ma zapewnione wsparcie w systemie aukcyjnym.

Po zrealizowaniu tych projektów, a także po sfinalizowaniu zakupu PV Wielbark, moc zainstalowana w fotowoltaice w portfelu Energi wzrośnie z obecnych około 5,5 MW do ok. 92,5 MW i mają one wytwarzać w skali roku 92 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 46 tys. gospodarstw domowych.

Kolejne farmy fotowoltaiczne Energi mogą powstać w gminie Przykona, gdzie realizowany jest projekt PV Gryf. Do dyspozycji jest tam 300 hektarów zrekultywowanych po odkrywce węgla brunatnego, co według szacunków Energi może pozwolić na uruchomienie w sumie 160 MW mocy zainstalowanej w OZE, z czego 120 MW mogłoby pochodzić z fotowoltaiki.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.