Forum Energii proponuje net-billing ze stałą ceną energii

Forum Energii proponuje net-billing ze stałą ceną energii
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Odnosząc się do prac nad nowymi zasadami funkcjonowania prosumentów, Forum Energii zaproponowało system rozliczeń, który częściowo jest zgodny z rządowymi propozycjami, jednak posiada jedną istotną różnicę. O ile zdaniem ekspertów think-tanku, proponowany przez resort klimatu net-billing to dobry kierunek, to jednak uwzględnione w rządowej propozycji wynagrodzenie prosumentów po bieżącej cenie rynkowej to dla nich zbyt duże ryzyko.

Eksperci Forum Energii przygotowali raport „Mikroinstalacje na zakręcie. Jak zapewnić przyszłość energetyce rozproszonej w Polsce?”, w którym proponują rozwiązania mające zapewnić dalszy rozwój rynku energetyki prosumenckiej.

Autorzy raportu podkreślają, że przygotowywane obecnie zmiany zasad rozliczeń prosumentów to „operacja na żywym organizmie, dlatego potrzebna jest chirurgiczna precyzja we wprowadzaniu zmian: transparentny proces, jasne intencje oraz czas, który pozwoli powstałym firmom oraz spółkom energetycznym przygotować się do zmian”.

REKLAMA

Tymczasem, jak komentuje Forum Energii, niepokój wśród uczestników rynku sięgnął zenitu w związku z zapowiedziami szybkiej zmiany zasad rozliczeń prosumentów, a problemy techniczne i regulacyjne oraz brak jasnych deklaracji, jak dalej powinna się rozwijać energetyka rozproszona, budzą uzasadnione obawy o przyszłość branży.

W najnowszym raporcie Forum Energii określa rolę, jaką pełni energetyka rozproszona, formułuje rekomendacje dotyczące systemu wsparcia oraz działania konieczne do tego, aby sieci dystrybucyjne mogły pełnić funkcję wspierającą, a nie hamującą rozwoju energetyki obywatelskiej.

– Korzyści płynące z dynamicznego przyrostu mikroinstalacji OZE są duże: energetyka rozproszona wspiera transformację polskiej energetyki w kierunku neutralności klimatycznej, wzmacnia bezpieczeństwo dostaw energii latem i pomaga w walce ze smogiem, gdy następuje elektryfikacja ogrzewnictwa. Dodatkowo, angażuje społeczeństwo w transformację energetyki, a także jest skutecznym sposobem na uniknięcie gwałtownych podwyżek cen energii elektrycznej czy ogrzewania, szczególnie kiedy gospodarstwo domowe korzysta z pompy ciepła – zwraca uwagę Tobiasz Adamczewski, kierownik ds. OZE w Forum Energii.

Eksperci think-tanku oceniają, że dalszy rozwój energetyki rozproszonej będzie wymagał zmian regulacyjnych prowadzonych na kilku polach jednocześnie. Ich zdaniem w pierwszej kolejności potrzebne są deklaracje dotyczące rozwoju energetyki fotowoltaicznej, w tym prosumenckiej np. na poziomie 2 GW rocznie. Operatorzy sieci dystrybucyjnych muszą się przygotować na dalszy rozwój mikroinstalacji, a prosumenci powinni partycypować w kosztach rozwoju sieci – co w tym momencie się nie dzieje. Konieczne jest przygotowanie przez OSD planów inwestycyjnych pod kątem rozwoju nie tylko PV, ale np. samochodów elektrycznych.

W najnowszej analizie Forum Energii wskazuje także na rozwiązania, które pomogłyby operatorom sieci w zarządzaniu większą ilością energii ze źródeł rozproszonych. 

REKLAMA

Forum Energii podkreśla potrzebę podjęcia działań, które przełożą się na modernizację systemu dystrybucyjnego. Konieczny jest dynamiczny rozwój inteligentnych liczników już dostosowanych do komunikacji między urządzeniami pobierającymi i wytwarzającymi energię u prosumenta oraz OSD. Potrzebne są także inwestycje w lokalne magazyny energii, kable o większym przekroju czy automatykę stacji transformatorowych.

Niezbędne jest ponadto utworzenie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE), które umożliwi szeroki dostęp do danych systemowych przez uczestników rynku. Zgodnie z założeniami ostatniej nowelizacji Prawa energetycznego, system CSIRE ma być gotowy w 2024 r.

Oprócz działań inwestycyjnych po stronie OSD, dalszą integrację energetyki obywatelskiej w sieci powinna wspierać zmiana systemu wsparcia prosumentów. Reforma musi nastąpić do roku 2024, żeby wdrożyć unijne przepisy o sposobie rozliczania energii z mikroinstalacji.

Jak podkreśla Forum Energii, nowy system wsparcia powinien zachęcać do większej konsumpcji energii w trakcie jej wytwarzania i umożliwić osobne rozliczanie się za energię oddaną i pobraną z sieci. Autorzy raportu zaznaczają, że ważne jest, aby przy okazji zmiany systemu wsparcia nie wylać dziecka z kąpielą i nie doprowadzić do niekontrolowanego upadku wielu tysięcy firm.

Jaki system rozliczeń prosumentów proponuje Forum Energii? Rozwiązaniem rekomendowanym w raporcie jest net-billing, ale nie z uwzględnieniem bieżącej, rynkowej ceny energii – jak chce Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ale ze stałą stawką, którą inwestor otrzyma za wprowadzoną do sieci energię np. przez 15 lat. 

– Prosument miałby pewność co do okresu zwrotu inwestycji, co zachęca do wydatkowania pieniędzy z budżetu domowego. Stała cena to mniejsze ryzyko po stronie inwestora i gwarancja dla regulatora, że nie nastąpi nadmiarowe wsparcie. Jednocześnie zachęca do większej autokonsumpcji, co jest pożądane z punkty widzenia zarządzania siecią – mówi Tobiasz Adamczewski.

Według Forum Energii w takim modelu ceny stałe powinny być ustalane z wyprzedzeniem i na poziomie zachęcającym do inwestycji bez konieczności dodatkowego wsparcia z programów pobocznych – unikając dodatkowych kosztów administracyjnych.

Autorzy raportu wskazują także na potrzebę podjęcia innych działań, które umożliwią lepsze wykorzystanie potencjału energetyki prosumenckiej. Chodzi o wdrożenie taryf dynamicznych za dystrybucję i pobór energii, umożliwienie agregowania prosumentów w celu sprzedaży usług elastyczności na rynku energetycznym, a także wsparcie regulacyjne w tworzeniu społeczności energetycznych, które mogłyby wspólnie inwestować i optymalizować wykorzystywanie energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.