Huawei z kontraktem na największy off-gridowy magazyn energii na świecie

Huawei z kontraktem na największy off-gridowy magazyn energii na świecie
Huawei

Chiński koncern podpisał kontrakt na realizację ogromnego bateryjnego magazynu energii, który ma umożliwić przejście na zasilanie w 100 procentach energią odnawialną kompleksu, który powstanie nad Morzem Czerwonym.

Chociaż na świecie prowadzone są projekty zakładające budowę jeszcze większych bateryjnych magazynów energii, ogromna jednostka bateryjna, która powstanie nad Morzem Czerwonym, ma być największym na świecie bateryjnym magazynem pracującym w środowisku off-grid, a więc bez połączenia z centralnym systemem elektroenergetycznym.

Magazyn energii, który Huawei zrealizuje w ramach inicjatywy o nazwie Red Sea Project, ma osiągnąć pojemność 1300 MWh (chińska firma nie podaje planowanej mocy).

REKLAMA

Ogromny magazyn ma być częścią lokalnej sieci elektroenergetycznej, która będzie zasilana energią mającą pochodzić z wielkiej farmy fotowoltaicznej o mocy 400 MW. 

Inwestorem jest saudyjski koncern energetyczny ACWA Power, natomiast generalnym wykonawcą będzie firma SEPCOIII.

Dla chińskiego giganta będzie to największy projekt z obszaru magazynowania energii. Huawei ma już jednak spore doświadczenie w realizacji instalacji w tym obszarze. Firma chwali się zrealizowanymi magazynami o pojemności wynoszącej już 8 GWh.

REKLAMA

Huawei podkreśla, że projekt wpisuje się w saudyjską strategię określaną jako Saudi Vision 2030, której celem jest dekarbonizacja gospodarki Arabii Saudyjskiej.

Elementem Saudi Vision 2030 jest także m.in. budowa ogromnego kompleksu fotowoltaicznego i wiatrowego, wspomaganego magazynami energii, dzięki któremu możliwe ma być zasilanie wyłącznie zieloną energią Neom – saudyjskiego miasta przyszłości, które ma powstać również nad Morzem Czerwonym na powierzchni 26,5 tys. km2 i którego koszt budowy ma sięgnąć astronomicznej kwoty 500 mld dolarów.

Cel Arabii Saudyjskiej to zwiększenie udziału zielonej energii w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej do 50 proc. do roku 2030. Resztę mają zapewniać elektrownie gazowe.

Wcześniej w tym roku saudyjskie władze ogłosiły wyniki kolejnej aukcji dla fotowoltaiki, która jest kluczową technologią mającą umożliwić osiągnięcie celów strategii energetycznej Arabii Saudyjskiej.

W wyniku tej aukcji podpisano umowy na odbiór energii z inwestorami, którzy mają wybudować elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 3,6 GW.

Najniższa stawka za energię przyjęta w umowach na energię z fotowoltaiki wyniosła tylko 10,4 USD/MWh, czyli jedynie ok. 40 PLN/MWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.