Perowskity w polskim pawilonie na EXPO w Dubaju
Nasz pawilon na wystawie Expo 2020 w Dubaju jest jednym z kilku pawilonów, w których umieszczono rozwiązania z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami. To za sprawą technologii dostarczonej przez firmę Saule Technologies, która uruchomiła w tym roku we Wrocławiu pierwszą na świecie linię do produkcji ogniw fotowoltaicznych z perowskitu.
W przeciwieństwie do tradycyjnych ogniw fotowoltaicznych bazujących na krzemie krystalicznym, ogniwa perowskitowe opracowane przez Saule Technologies świetnie sprawdzają się w warunkach sztucznego oświetlenia, czego polska firma dowiodła zwiększając sprawność tego rodzaju ogniwa przy sztucznym oświetleniu do ponad 25 proc.
Ogniwa z perowskitu, które dostarczyło Saule Technologies, zostały zainstalowane na Expo w Dubaju właśnie wewnątrz jednego z pomieszczeń i umożliwiają gościom odwiedzającym polski pawilon naładowanie urządzeń elektronicznych.
– Podczas Expo 2020 Dubai przedstawiamy rozwiązanie smart furniture – instalację fotowoltaiczną do ładowania telefonów. To tylko jedno z tysiąca możliwych zastosowań ogniw perowskitowych, wybrane, aby zaprezentować potencjał tej technologii osobom i instytucjom z całego globu. W maju otworzyliśmy linię produkcyjną. Jako pierwsi na świecie rozpoczęliśmy komercjalizację ogniw perowskitowych. 24 sierpnia zaprezentowaliśmy pierwszą instalację łamaczy światła na bazie perowskitów u pierwszego klienta – firmy Aliplast z Lublina. Jesteśmy gotowi realizować kolejne projekty komercyjne – mówi Piotr Krych, CEO Saule S.A.
Instalacja wykonana na EXPO w Dubaju przez Saule Technologies składa się z 20 pionowych liniowych elementów o łącznej powierzchni 2 m2.
Dzięki technologii druku ink-jet cienkie i elastyczne ogniwa perowskitowe są zintegrowane bezpośrednio z elewacją pawilonu i dostosowane do jego stylu architektonicznego.
Umieszczona na polskim pawilonie instalacja o łącznej mocy nominalnej ok. 200 W zapewnia usługę ładowania smartfonów za pomocą 8 portów USB i dołączonych kieszeni na telefon, ułatwiających przechowywanie urządzeń podczas ich ładowania.
Jak podaje Saule Technologies, przy stale optymalnych warunkach instalacja tej wielkości mogłaby ładować jednocześnie do 40 urządzeń, ponieważ dla standardowego telefonu potrzebna jest moc od 5 W.
Polska firma zapewnia, że w przyszłości tego typu rozwiązania z kategorii „smart furniture” będą powszechnie stosowane w biurach, restauracjach, centrach handlowych czy lotniskach. Perowskity mają być idealnym źródłem energii dla urządzeń IoT (Internet of Things), czyli drobnych urządzeń elektronicznych podłączonych do sieci.
Fot. Saule Technologies.
Pomiary laboratoryjne wykonane przez zespół dr Uliego Würfela w niemieckim instytucie Fraunhofer ISE, o których efektach przed tygodniem poinformowało Saule, wykazały, że ogniwa fotowoltaiczne polskiej firmy mogą pracować z imponującą wydajnością 25,5 proc. w warunkach eksploatacji przy zastosowaniach IoT.
Pomiary wykonano przy oświetleniu białym, światłem LED o zimnej barwie i natężeniu 1000 luksów, co odzwierciedla rzeczywiste środowisko komercyjnego zastosowania tych urządzeń.
Saule Technologies już realizuje pierwsze projekty w tym obszarze, takie jak elektroniczne etykiety cenowe.
Saule podkreśla, że ogniwa perowskitowe są lekkie, elastyczne i łatwe w transporcie. Można je także produkować w różnych kolorach i kształtach. Dzięki ich unikalnym właściwościom, liczba możliwych zastosowań ogniw perowskitowych jest praktycznie nieograniczona.
Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy i członek rady nadzorczej Saule S.A., zapewnia, że już teraz zainteresowanie technologią perowskitów jest gigantyczne.
– Należy się spodziewać, że niebawem ogniwa perowskitowe wkroczą do naszej przestrzeni – staną się nieodłącznym elementem architektury, budownictwa, urządzeń elektronicznych oraz każdego elementu, który potrzebuje energii. To już nie jest etap laboratorium i nadziei wynalazców. To początek wielkiej komercjalizacji, w której Columbus jako największy akcjonariusz Saule, chce odegrać jedną z kluczowych ról – komentuje Dawid Zieliński.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o