Meyer Burger pokazał solarne dachówki

Meyer Burger pokazał solarne dachówki
Meyer Burger

Jednym z bardziej oryginalnych produktów, które zaprezentowali producenci paneli fotowoltaicznych podczas odbywających się w ubiegłym tygodniu w Monachium targów Intersolar, były solarne dachówki szwajcarskiej firmy Meyer Burger.

Meyer Burger to działająca od wielu lat na rynku fotowoltaicznym firma, która wcześniej specjalizowała się w dostawach technologii dla przemysłu fotowoltaicznego, a która w tym roku uruchomiła własną produkcję ogniw i modułów w zakładach zlokalizowanych koło Lipska i Drezna.

Oprócz modułów, których wysoką wydajność mają zapewnić zastosowane w ogniwach Meyer Burger technologie Smart Wire i HJT, szwajcarska firma wprowadza na rynek solarne dachówki, które po raz pierwszy pokazała w ubiegłym tygodniu podczas targów Intersolar.

REKLAMA

Solarne dachówki Meyer Burger bazują na technologii opracowanej przez niemiecką firmę Paxos. Ich rozmiar ma wynosić 46 x 33 x 3 cm, a waga sięga 2,5 kg.

Dodatkową zaletą dachów wykonanych z solarnych dachówek Meyer Burger ma być możliwość odzysku energii cieplnej i wykorzystania jej w domowych systemach grzewczych. Ma to zapewnić zastosowany system wentylacji i odprowadzania ciepła powstającego na solarnych dachówkach. Badania dotyczące odzysku ciepła z solarnych dachówek ma obecnie prowadzić uniwersytet w Kolonii.


Możliwa do osiągnięcia moc z metra kwadratowego solarnego dachu ma wynosić na obecnym rozwoju nowego produktu 145 W, jednak cytowany przez niemiecki PV Magazine przedstawiciel firmy zakłada, że dzięki zastosowaniu technologii ogniw Meyer Burger możliwe jest zwiększenie mocy do 180 W.

Na razie klienci muszą poczekać na dostępność nowego produktu. Solarne dachówki Meyer Burger mają trafić do seryjnej produkcji w drugiej połowie 2022 roku. Szwajcarska firma produkuje już jednak od kilku miesięcy klasyczne moduły fotowoltaiczne, które również pokazała na Intersolar.

To trzy modele modułów fotowoltaicznych bazujących na 120 monokrystalicznych ogniwach połówkowych wykonanych z wykorzystaniem technologii Heterojunction (HJT).

REKLAMA

W ofercie Meyer Burger jest tradycyjny moduł o mocy 380-400 Wp i sprawności 20,7-21,7 proc., moduł typu szyba-szyba o mocy 370-390 Wp i sprawności 20-6-21,8 proc., a także moduł typu „all-black” o mocy 375-395 Wp i sprawności od 20,4 do 21,5 proc.

Rozmiary modułów oferowanych przez szwajcarską firmę wynoszą 1767 x 1041 x 35 mm, ich waga sięga 19,7 kg, a także 24,4 kg w wersji szyba-szyba.

Na swoje moduły Meyer Burger zapewnia 25-letnią gwarancję produktową i dotyczącą gwarantowanej efektywności. W przypadku modułu z tylną szybą gwarancja wynosi w obu przypadkach nawet 30 lat.

Meyer Burger

Cel Meyer Burger na ten rok to zbudowanie rocznych zdolności produkcyjnych, które w przypadku ogniw i modułów mają wynieść po 400 MW, a w przyszłym roku Meyer Burger chce już posiadać linie umożliwiające produkcję w skali roku ogniw o mocy 1,4 GW i modułów o mocy 1 GW. Natomiast do roku 2026 szwajcarska firma chce osiągnąć zdolności produkcyjne na poziomie 5 GW.

Z informacji przekazanych ostatnio przez szwajcarską firmę wynika, że panele fotowoltaiczne Meyer Burger będzie produkować również w USA, gdzie mają obecnie trwać poszukiwania lokalizacji pod nową fabrykę.

W Stanach Zjednoczonych szwajcarska firma ma wytwarzać moduły bazujące na ogniwach wykonanych w technologiach heterojunction (HJT) i Smart Wire.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.