Perowskitowe ogniwa Olgi Malinkiewicz ze świetną sprawnością przy sztucznym świetle
Niemiecki instytut Fraunhofer ISE wykazał wysoką sprawność ogniwa fotowoltaicznego wykonanego z perowskitu, które dostarczyła polska firma Saule Technologies. Co ciekawe, wysoką sprawność zbadano przy sztucznym świetle, co otwiera zupełnie nowe możliwości, jeśli chodzi o zastosowanie technologii rozwijanych przez zespół Olgi Malinkiewicz.
Instytut Fraunhofer ISE, będący jedną z najważniejszych na świecie jednostek badających technologie ogniw i paneli fotowoltaicznych, wykazał, że sprawność przetwarzania światła w energię elektryczną na ogniwie z perowskitu wykonanym przez Saule Technologies w warunkach eksploatacji przy zastosowaniach w obszarze Internetu Rzeczy (Intetnet of Things, IoT) wyniosła 25,5 proc.
Pomiary ogniwa fotowoltaicznego wykonanego z perowskitu wykonano przy oświetleniu białym, światłem LED o zimnej barwie i natężeniu 1000 luksów, co odzwierciedla rzeczywiste środowisko komercyjnego zastosowania tych urządzeń.
Wyniki badań otwierają nowe możliwości biznesowe dla Saule Technologies. Elastyczne, perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne produkowane przez polską firmę mają nadawać się do zasilania urządzeń elektronicznych w pomieszczeniach, w warunkach słabego światła, co – jak podkreśla Saule – czyni je idealnym rozwiązaniem do zastosowań z obszaru Internetu Rzeczy.
Za pośrednictwem IoT sieć internetowa wychodzi poza komputery i smartfony, obejmując szerszy zakres urządzeń, które gromadzą, generują i przesyłają pomiędzy sobą informację.
Polska firma podkreśla w komunikacie na temat wyników badania wykonanego przez Fraunhofer ISE, że jej technologia jest gotowa do wykorzystania na rynku i że jako pierwsza na świecie była w stanie przenieść proces produkcji ogniw perowskitowych z etapu badań na pełnowymiarową linię produkcyjną.
Moduły perowskitowe wytwarzane na foliach polimerowych w temperaturach do 100 st. C, które już powstają na linii produkcyjnej Saule we Wrocławiu, mają osiągać maksymalny rozmiar 1 m2, przy czym można je łączyć w procesie laminacji, dzięki czemu ich rozmiar może być skalowany.
Dr Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i dyrektor ds. technologii w Saule Technologies, podkreśla, że jej firma będzie budować nowe fabryki tak szybko, jak to możliwe, ponieważ zainteresowanie perowskitowymi urządzeniami fotowoltaicznymi dynamicznie rośnie.
– Nasza pierwsza fabryka już dziś drukuje urządzenia perowskitowe odpowiednie dla sektora IoT. Po pomyślnym rozpoczęciu etapu komercjalizacji jesteśmy gotowi, by zwiększyć skalę naszej działalności. Nadszedł czas na budowę nowych fabryk o znacznie wyższych zdolnościach produkcyjnych na całym świecie. Prognozuje się, że rynek IoT w 2025 r. będzie warty 1,1 biliona dolarów. Jesteśmy na to przygotowani – komentuje Olga Malinkiewicz.
Saule Technologies liczy, że potencjał technologii fotowoltaicznych na bazie perowskitów wyjdzie daleko poza rynek IoT, a pierwsze komercyjne wdrożenia pomogą tej technologii osiągnąć pełne możliwości w szerszym zakresie zastosowań.
Ogniwa fotowoltaiczne polskiej firmy mają również służyć jako źródła energii dla sektora fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (Building Integrated Photovoltaics, BIPV). Przykładem jest rozwiązanie wprowadzane na skalę komercyjną przez firmę Skanska. Obejmuje ono pokrywanie elewacji budynków biurowych półprzezroczystymi ogniwami słonecznymi na bazie perowskitów dostarczanych przez Saule Technologies.
Właściwości ogniw perowskitowych, a więc bardzo niska waga i elastyczność folii, na których będą nadrukowywane, sprawia, że mogą one być w przyszłości także źródłem dodatkowego zasilania pojazdów napędzanych energią elektryczną.
Fot. Saule Technologies.
Rekordowa sprawność
Wynik sprawności ogniwa od Saule Technologies, który potwierdził Fraunhofer ISE, jeden z najlepszych wyników w dotychczasowej historii rozwoju technologii fotowoltaiki bazującej na perowskitach, przy czym trzeba pamiętać, że został uzyskany w warunkach sztucznego światła.
Wynik 25,5 proc. uzyskany na ogniwie Saule jest równy oficjalnemu, aktualnemu rekordowi sprawności ogniwa perowskitowego, który znajdziemy w bazie prowadzonej przez amerykański federalny instytut National Renewable Energy Laboratory (NREL).
Uwzględniony na liście NREL rekord sprawności ogniwa z perowskitu również na poziomie 25,5 proc. należy do zespołu tworzonego przez naukowców z koreańskiego instytutu UNIST oraz szwajcarskiej uczelni EPFL.
Wyższy wynik na ogniwie zawierającym perowskity, jeden z najlepszych, jeśli chodzi o wszystkie technologie fotowoltaiczne, udało się osiągnąć brytyjskiej firmie Oxford PV. Sprawność na poziomie 29,5 proc. została jednak potwierdzona na ogniwie nie bazującym na pojedynczej warstwie, ale zawierającym obok warstwy perowskitu również tradycyjną warstwę krzemu krystalicznego.
W najnowszej informacji Saule nie podaje rozmiaru ogniwa, które zbadał Fraunhofer ISE, ani tego, jak wygląda degradacja opracowanych ogniw w warunkach pracy wewnątrz czy na zewnątrz pomieszczeń. Zapytaliśmy o to spółkę. Po otrzymaniu odpowiedzi uzupełnimy ten artykuł o uzyskane informacje.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.