Duńczycy wprowadzają fotowoltaiczne dachówki

Duńczycy wprowadzają fotowoltaiczne dachówki
Dansk Solenergi ApS

Duńska firma Dansk Solenergi ApS opracowała dachówki solarne, które mogą zastąpić standardowe systemy fotowoltaiczne. Oferowana przez Duńczyków dachówka jest dostępna w różnych kolorach tak, aby dopasować się do oczekiwań inwestora. Producent aktualnie wykazuje roczne zdolności produkcyjne na poziomie 40 MW, natomiast już zapowiada ich rozszerzenie w przyszłym roku.

Dansk Solenergi ApS zajmuje się projektowaniem i produkcją różnego rodzaju rozwiązań z zakresu energetyki słonecznej. Na koncie firmy jest ponad 1000 projektów na całym świecie, zaczynając od małych systemów fotowoltaicznych po dużej skali parki słoneczne. Firma zrealizowała projekty m.in. na terenie Europy, Ameryki Południowej, Afryki, Azji, na Bliskim Wschodzie, nawet na Grenlandii.

Teraz duńska firma do gamy oferowanych rozwiązań dołączy solarne dachówki, które zastępując tradycyjne materiały do pokrycia dachów, będą jednocześnie wytwarzać energię elektryczną.

REKLAMA

Jak czytamy na portalu PV Magazine, słoneczna dachówka ma posiadać moc wyjściową 175 W oraz sprawność konwersji promieniowania słonecznego na poziomie 14,2 proc.

Pojedyncza dachówka składa się 72 ogniw o wymiarach 125 x 125 mm wykonanych w jednej z najbardziej popularnych technologii PERC. Technologia ta polega na umieszczeniu w spodniej części ogniwa fotowoltaicznego wstawki izolatora, która odpowiada za ograniczenie przedostawania się elektronów do tylnej części modułu, gdzie byłyby zamieniane na energię cieplną zamiast na energię elektryczną. Odbite od warstwy izolatora, naładowane ujemnie ładunki wracają do pasma przewodnictwa i zwiększają sumaryczną ilość produkowanej energii elektrycznej.

Wymiary dachówki oferowanej przez Duńczyków to 1610 x 810 x 6 mm przy wadze 13,6 kg. Napięcie w obwodzie otwartym wynosi 44,1 V, a prąd zwarciowy wynosi 5,3 A. Dachówka może być stosowana w systemach PV o maksymalnym napięciu 1000 V. Współczynnik temperaturowy Pmax wynosi 0,34 proc./°C. Dachówka posiada certyfikat IP65 i jest całkowicie wodoodporna. Wierzchnia strona jest wykonana z hartowanego szkła, które może być jeszcze bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu z dachówką ceramiczną. Producent udziela swoim klientom 12-letniej gwarancji produktowej oraz 25-letniej gwarancji na wydajność urządzenia.


REKLAMA

Jak czytam na stronie Dansk Solenergi ApS, zaproponowane rozwiązanie nadaje się do zastosowania zarówno na dachach domów jednorodzinnych jak i na budynkach użyteczności publicznej np. kościołach. Cechą wyróżniającą dachówki duńskiego producenta jest to, że oferuje on swój produkt w różnych kolorach oraz wzorach co zwiększa szansę na idealne dopasowanie koloru dachówki do całego projektu.

Zdaniem producenta system fotowoltaiczny wykonany z dachówek słonecznych może wytworzyć nawet do 98,4 proc. energii w porównaniu do typowych paneli fotowoltaicznych. Jednocześnie podkreśla on jedną z największych zalet produktu, jaką jest możliwość wybudowania dachu od razu zintegrowanego z elektrownią domową, bez potrzeby przysłaniania połaci panelami.

Dansk Solenergi ApS razem z dachówkami solarnymi dostarcza dedykowany system montażowy, który – jak wyjaśnia na swojej stronie internetowej – umożliwia instalatorowi bardzo sprawny montaż systemu. Po przygotowaniu dachu do nowej instalacji montaż może zająć jeden dzień przy założeniu dobrych warunków atmosferycznych. Jednocześnie wpływ na ostateczny czas montażu ma także stopień komplikacji projektu.

Aktualne swoje zdolności produkcyjne Dansk Solenergi ApS określa na 40 MW rocznie, czyli w przybliżeniu jest w stanie wyprodukować panele i solarne dachówki o powierzchni do 85 000 m2. Jak czytamy w PV Magazine, duński producent planuje w przyszłym roku zwiększyć produkcję, a także jest w trakcie rozmów z dużymi firmami, aby dodatkowo rozwinąć swoją działalność.

W planach jest również rozwój samej technologii. W przyszłości producent chce zaimplementować rozwiązanie polegające na ukryciu elektrod z tyłu ogniwa. Już dziś tego typu rozwiązania stosuje Maxeon (ex-Sunpower) w modułach fotowoltaicznych Maxeon3, a także LG w panelach NeON R.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.