Najwięksi producenci paneli fotowoltaicznych biją na alarm

Najwięksi producenci paneli fotowoltaicznych biją na alarm
Longi Solar

Pięciu czołowych producentów paneli fotowoltaicznych wskazuje na rosnące problemy, z którymi mierzy się obecnie przemysł PV, a które wynikają ze wzrostu kosztów komponentów potrzebnych do produkcji paneli PV.

Longi Solar, JinkoSolar, Trina Solar, JA Solar oraz Risen Energy, a więc ścisła czołówka producentów paneli fotowoltaicznych we wspólnym stanowisku zwróciła uwagę na coraz większe problemy pojawiające się w łańcuchu dostaw dla przemysłu fotowoltaicznego.

Przyczyną jest zwłaszcza niedobór i ogromny wzrost kluczowego składnika potrzebnego do produkcji płytek, z których wytwarzane są ogniwa fotowoltaiczne, czyli krzemu. Jego ceny tylko w ostatnim tygodniu wzrosły niemal o 1/10. W efekcie cena polikrzemu wykorzystywanego przez przemysł PV podskoczyła do rekordowego poziomu ok. 35 USD/kg i jest już kilkukrotnie wyższa niż jeszcze na początku tego roku.

REKLAMA

W liście, o którym informuje PV Tech, czołowi chińscy producenci wskazują też na wzrost pozostałych komponentów potrzebnych do produkcji paneli fotowoltaicznych – szkła solarnego o ponad 18 proc. r/r, a także folii wykorzystywanej do produkcji modułów, której cena miała wzrosnąć o około 35 proc.

Jednocześnie, jak podkreślają autorzy listu, ceny modułów fotowoltaicznych od początku roku wzrosły „tylko” o 9 proc., co oznacza, że ich producenci musieli wziąć na siebie koszty związane z zakupem komponentów, nie przerzucając ich w aż takim stopniu na swoich klientów.


Taka sytuacja zdaniem Longi Solar, JinkoSolar, Trina Solar, JA Solar oraz Risen Energy może prowadzić do poważnych zaburzeń w przemyśle PV, co zagrozi realizacji zaplanowanych inwestycji. Już teraz z powodu problemów logistycznych wykorzystanie linii produkcyjnych w fabrykach paneli PV miało spaść poniżej 70 proc.

REKLAMA

Producenci modułów, którzy podpisali się pod listem, wzywają jednocześnie do podjęcia konkretnych działań.

Ich zdaniem konieczne jest administracyjne ograniczenie inwestycji na chińskim rynku PV w czwartym kwartale br. Właśnie o tej porze roku Chińczycy z reguły uruchamiają najwięcej nowych elektrowni PV, aby zdążyć przed wprowadzoną na przełomie roku redukcją wsparcia.

Producenci modułów wzywają inwestorów do przesunięcia w czasie, w miarę możliwości, realizacji zaplanowanych inwestycji.

Ich zdaniem konieczna jest ponadto bliższa współpraca firm działających w przemyśle fotowoltaicznym, aby zoptymalizować jego funkcjonowanie w obecnych, trudnych warunkach.

Europejskie stowarzyszenie sektora fotowoltaicznego SolarPower Europe oszacowało kilka miesięcy temu, że w tym roku na całym świecie powstaną elektrownie fotowoltaiczne o mocy 163 GW w porównaniu do instalacji o mocy 138,2 GW zrealizowanych w ubiegłym roku.

Ostatnie wydarzenia na rynku fotowoltaicznym pokazują jednak, że sformułowane wcześniej optymistyczne prognozy dotyczące inwestycji na globalnym rynku PV będą musiały zostać skorygowane.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.