Brytyjska armia zaoszczędzi dzięki fotowoltaice

Brytyjska armia zaoszczędzi dzięki fotowoltaice
Solarparc

Brytyjska armia uruchomiła swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną. Inwestycja została zrealizowana na terenach należących do szkoły wojskowej w Leconfield w hrabstwie East Riding of Yorkshire.

Na gruntach należących do wojska w Leconfield zainstalowano w sumie ponad 4 tysiące paneli fotowoltaicznych, których łączna moc wynosi 2,3 MW i które zajęły powierzchnię ponad 4 hektarów. W projekcie wykorzystano moduły o jednostkowej mocy 550 W. Wykonawcą instalacji była firma należąca do koncernu energetycznego Centrica.

Elektrownia fotowoltaiczna ma zmniejszyć zużycie energii z sieci, które generują wojskowe obiekty w Leconfield, o około 1/3. Wkrótce jednak fotowoltaika zacznie przynosić oszczędności także w innych obiektach należących do brytyjskiej armii. 

REKLAMA

W przygotowaniu jest już budowa kolejnych trzech farm fotowoltaicznych, które zasilą infrastrukturę wojskową. Ich uruchomienie ma nastąpić do lata przyszłego roku.

Wszystkie cztery farmy fotowoltaiczne osiągną moc 4,4 MW i mają dać brytyjskiej armii oszczędności sięgające w skali roku około 1 miliona funtów, czyli około 5,3 mln zł. Dodatkową korzyścią jest ograniczenie emisji CO2 szacowanej na około 2 tys. ton.  

W sumie brytyjska armia chce uruchomić ponad 80 elektrowni fotowoltaicznych, które mają zostać zrealizowane w ciągu siedmiu lat.


REKLAMA

Takie jest założenie projektu o nazwie Prometeusz, w ramach którego armia Wielkiej Brytanii chce wydać w ciągu dekady na inwestycje w odnawialne źródła energii w sumie 200 mln funtów.

Długofalowym celem brytyjskiej armii jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r., co jest zbieżne z narodową strategią energetyczną, którą przyjął rząd Wielkiej Brytanii.

Wczoraj brytyjski premier Boris Johnson w odpowiedzi na odnotowany ostatnio na Wyspach drastyczny wzrost cen energii wyznaczył nowy, ambitny cel – całkowite zaspokajanie zapotrzebowania na energię elektryczną Wielkiej Brytanii energią pochodzą ze źródeł odnawialnych i atomu do roku 2035.

Udział źródeł odnawialnych w brytyjskim miksie wytwarzania energii elektrycznej wzrósł w ubiegłym roku do 43 proc. w porównaniu z poziomem 37 proc. odnotowanym rok wcześniej. W tym 13 proc. pochodziło z morskich farm wiatrowych i 11 proc. z farm wiatrowych na lądzie.

Brytyjska energetyka wiatrowa wytworzyła w ubiegłym roku w sumie 75,7 TWh energii elektrycznej, natomiast fotowoltaika, której łączny zainstalowany potencjał w 2020 r. przekroczył poziom 13 GW, wprowadziła do brytyjskich sieci 13,4 TWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.