Niemcy ograniczyli budowę dużych instalacji PV na dachach
Sierpień okazał się kolejnym miesiącem, w którym nasi zachodni sąsiedzi utrzymali wysoką dynamikę inwestycji w fotowoltaice. Jednocześnie widać, że inwestorzy za Odrą, którzy mają do zagospodarowania pod fotowoltaikę duże powierzchnie na dachach, ograniczają instalowane na nich moce.
Według najnowszych danych instytutu Fraunhofer ISE, w sierpniu w Niemczech zarejestrowano nowe elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 434,5 MW i jest to wynik nieco wyższy od zanotowanego w lipcu (433,9 MW) oraz czerwcu (428,2 MW). Lepszy wynik niemiecki rynek PV w tym roku odnotował tylko w marcu i kwietniu, kiedy zainstalowano rekordowe 546,7 MW oraz 610,7 MW.
W efekcie na koniec sierpnia łączna moc elektrowni fotowoltaicznych, które w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku zainstalowali Niemcy, sięgnęła 3,61 GW, a łączna moc wszystkich elektrowni PV wzrosła do około 57,2 GW.
Z systemów fotowoltaicznych o mocy 434,5 MW, które federalny regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur zarejestrował w sierpniu, instalacje o mocy 294 powstały w segmencie do 750 kW, poza systemem aukcyjnym. Miesiąc wcześniej w tej grupie zarejestrowano instalacje o mocy 308,7 MW.
Informując o tych wynikach, niemiecki PV Magazine zaznacza, że mogą one jeszcze zostać skorygowane przez Bundesnetzagentur, jak miało to miejsce z wynikami za poprzednie miesiące 2021 r.
Komentując wyniki niemieckiego rynku fotowoltaicznego z sierpnia, PV Magazine odnotowuje zarejestrowanie w tamtym miesiącu 30 dachowych elektrowni PV, których moc wynosi niemal 300 kW.
Ta granica nie jest przypadkowa. O ile wcześniej Niemcy ograniczali moc dachowych instalacji fotowoltaicznych do 750 kW, aby zmieścić się w systemie taryfy gwarantowanej, o tyle teraz ta granica została obniżona do 300 kW.
Wynika to z ostatnich zmian w niemieckiej ustawie o OZE, w wyniku których segment instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 300 kW został częściowo wyłączony z możliwości aplikowania o gwarantowaną stawkę za energię, jeśli inwestor nie przystąpi do aukcji.
W przypadku, gdy inwestorzy planujący budowę dachowych systemów PV o mocy 300-750 kW nie przystąpią do aukcji, mogą otrzymać co najwyżej 50 proc. gwarantowanego wynagrodzenia za energię wprowadzoną do sieci, a to oznacza konieczność zwiększenia poziomu autokonsumpcji do przynajmniej 50 proc.
W tym roku federalny regulator rynku energii przeprowadził już pierwszą aukcję dla tej grupy instalacji. Średnia stawka zgłoszona przez inwestorów wyniosła 6,8 eurocentów/kWh (ok. 0,3 zł/kWh) i była wyższa od cen zgłaszanych w aukcjach dla naziemnych farm PV, w których notowane są ceny na poziomie około 5 eurocentów/kWh.
Stawki za energię, które przysługują inwestorom uruchamiającym mniejsze instalacje fotowoltaiczne w Niemczech i którzy są obejmowani z urzędu systemem Feed-in Tariff (FiT), są w tym roku systematycznie redukowane w związku z przekraczaniem zapisanego w niemieckiej ustawie o OZE wzrostu nowych mocy.
Z początkiem października taryfy gwarantowane dla nowych instalacji zostały zredukowane ponownie o 1,4 proc. i dla dachowych systemów o mocy do 100 kW wynoszą 5,43-7,14 eurocentów/kWh (0,24-0,32 zł/kWh), a w przypadku pozostałych instalacji można zagwarantować sobie na 20 lat taryfę w wysokości 4,89 eurocenta/kWh (0,22 zł/kWh).
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.