Moduł fotowoltaiczny wyprodukuje energię elektryczną i ciepło
Holenderska firma Triple Solar opracowała moduł fotowoltaiczny w technologii PVT, który obok energii elektrycznej wytworzy ciepło mogące wspomagać pracę pompy ciepła. Według producenta, moduł jest w stanie wyprodukować z jednej kilowatogodziny energii elektrycznej nawet 5,6 kWh energii cieplnej. Rozwiązanie jest przeznaczone zarówno dla domów jednorodzinnych jak i większych obiektów.
Holenderska firma Triple Solar zajmuje się dostarczaniem rozwiązań z zakresu zrównoważonego ogrzewania domów, kładąc nacisk na maksymalne ograniczenie emisji CO2 zarówno w trakcie produkcji modułów PVT jak i w okresie ich eksploatacji. Jak czytamy na stronie firmy, wszystkie komponenty są produkowane w Europie i transportowane w możliwie najbardziej neutralny dla środowiska sposób do fabryki zlokalizowanej na terenie Holandii. Triple Solar podkreśla, że podejmuje współpracę jedynie z jednostkami pracującymi w sposób społecznie odpowiedzialny i zrównoważony.
Przedstawiony moduł fotowoltaiczny PVT różni się od tradycyjnych modułów fotowoltaicznych. Przód panela PVT jest podobny do tradycyjnego modułu i jest zbudowany z ogniw krzemowych służących do wytwarzania prądu elektrycznego. Spodnia część modułu to wymiennik ciepła. Jak tłumaczy producent, taka budowa modułu pozwala w sposób maksymalny wykorzystać energię słoneczną, zamieniając ją częściowo w energię elektryczną, a także generując ciepło, które może wspomagać pracę pompy ciepła.
Moduł jest dostępny w dwóch rozmiarach i wariantach mocy nominalnej: 2131×1055×65 mm o mocy 450 W oraz 1791×1055×65 mm o mocy 375 W. Jak czytamy w PV Magazine, panel o mocy 450W jest o 10 proc. większy od poprzedniej generacji modułów i zapewnia o 15 proc. wyższą moc wyjściową w porównaniu do poprzedników. Efekt ten został osiągnięty dzięki przejściu producenta na wykorzystanie ogniw fotowoltaicznych o większej powierzchni. Producent oferuje klientom 10-letnią gwarancję produktową oraz przewidywaną żywotność na okres 30 lat.
Na stronie internetowej Triple Solar możemy znaleźć informację, że jego produkty charakteryzują się bardzo wysokim współczynnikiem wydajności systemu (SPF). Jak twierdzi producent, dobrze dobrany system Triple Solar oprócz wysokiej wydajności gwarantuje inwestorowi szybki zwrot poniesionych nakładów finansowych. SPF o wartości 5,6 jest możliwy do osiągnięcia przy wykorzystaniu modułu PVT do ogrzewania pomieszczeń, a SPF równy 3,8 według producenta da się osiągnąć przy wykorzystaniu modułu PVT do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.
Triple Solar
Oznacza to, że średnio w ciągu roku z każdej kWh energii elektrycznej powstaje nawet 5,6 kWh ciepła. Wartości te zostały zmierzone przez holenderską Organizację Zastosowań Nauki (TNO) i zostały zapisane w deklaracji zgodności produktu.
Oprócz zastosowań domowych holenderskie moduły są dedykowane także do większych projektów. W dzielnicy Leidsche Rijn w holenderskim mieście Utrecht na jednym z nowoczesnych osiedli mieszkaniowych zrealizowano zrównoważony projekt polegający na wybudowaniu systemu 40 indywidualnych pomp ciepła firmy NIBE w połączeniu z 280 panelami PVT od Triple Solar. Panele PVT nie tylko wytwarzają energię elektryczną, ale także odzyskują ciepło ze światła słonecznego i powietrza atmosferycznego. Ponadto na dachach budynków zostało zainstalowanych około 400 konwencjonalnych paneli fotowoltaicznych, aby generować dodatkową energię elektryczną dla mieszkańców.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o