Longi wprowadza panel fotowoltaiczny z technologią zero-busbar
Chiński producent Longi Solar wprowadza na rynek panel fotowoltaiczny, który posiada sprawność ponad 22 proc. Nowy moduł wyróżnia także brak szyn zbiorczych.
Nowy moduł fotowoltaiczny od Longi Solar, o nazwie Hi–RO Onyx, nie posiada rekordowej mocy, która jest osiągana w przypadku innych, wprowadzanych ostatnio do sprzedaży modułów i która zaczyna zbliżać się do 700 W.
Zamiast tego Longi zaoferuje moduł o mocy 400 W. Nowa propozycja obecnie największego na świecie producenta modułów fotowoltaicznych jest bowiem skierowana do rynku dachowej fotowoltaiki, w której większe rozmiary i waga modułów, konieczne do uzyskania wyższej mocy, mogą być wadą.
Przeznaczenie do zastosowań w dachowej fotowoltaice sprawia, że chiński producent zdecydował się na wprowadzenie alternatywnej wersji modułu Hi–RO Onyx, tzw. all-black, która ma poprawić estetykę instalacji montowanych na dachach. W tym przypadku maksymalna moc modułu ma być nieco niższa, wynosząc 390 W.
Hi–RO Onyx jest wykonany z połówkowych ogniw monokrystalicznych i ma go charakteryzować wysoka sprawność wynosząca 22,2 proc. Spadek sprawności modułu ma wynosić w pierwszym roku 1,5 proc., a w kolejnych latach 0,5 proc.
Co ciekawe, nowy moduł został wykonany w technologii określanej jako zero-busbar i nie posiada szyn zbiorczych, które są charakterystyczne dla innych modułów bazujących na ogniwach krystalicznych.
Nowy panel fotowoltaiczny ma charakteryzować współczynnik temperaturowy na poziomie -0,29 proc. na 1 st. C.
Na razie chińska firma nie przekazała innych danych na temat nowego modułu, w tym jego rozmiarów czy wagi.
Moduł Hi–RO Onyx jest prezentowany po raz pierwszy podczas odbywających się w tym tygodniu w Holandii targów Solar Solutions. Miejsce premiery nowego modułu nie jest przypadkowe. Najpierw ma on trafić na rynki północnej Europy.
Hi–RO Onyx to kolejna nowość produktowa, którą w tym roku wprowadza na rynek Longi Solar.
Kilka miesięcy temu chiński producent ogłosił wprowadzenie do oferty dwustronnego modułu o nazwie Hi-MO N, w którym wykorzystano ogniwa typu N wykonane z zastosowaniem technologii TOPCon. Rozmiar zastosowanych w tym module ogniw wynosi 182 mm x 182 mm, czyli jest zgodny z nowym standardem promowanym przez chińską firmę. Nowe moduły Hi-MO N mają osiągać w seryjnej produkcji moc nominalną rzędu 570 W, a ich sprawność ma sięgać 22,3 proc.
Wcześniejsza generacja dwustronnych modułów fotowoltaicznych od Longi Solar, określana jako Hi-Mo 5, posiada sprawność 20,4-21,3 proc. dla wersji złożonej z 66 ogniw, a także 20,7-21,3 proc. dla modułu wykonanego z 72 ogniw. W pierwszym przypadku moduły Hi-Mo 5 mają osiągać moc 480-500 W, a w drugim ma ona wynosić od 525 W do 545 W.
Longi Solar w ubiegłym roku sprzedał moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 24,53 GW, poprawiając wynik z wcześniejszego roku aż o 223,9 proc. Tym samym Longi został zdecydowanym liderem globalnego rynku fotowoltaicznego pod względem sprzedaży modułów za 2020 r.
W pierwszej połowie 2021 r. producent bazujący już wyłącznie na technologii monokrystalicznej sprzedał moduły o mocy 17,01 GW, z czego 16,6 GW trafiło do projektów realizowanych poza grupą. Oznacza to wzrost sprzedaży w porównaniu do pierwszej połowy zeszłego roku o 152 proc.
Przychody ze sprzedaży Longi Solar za pierwszą połowę 2021 roku wyniosły 35,1 mld juanów (ok. 5,46 mld USD), rosnąc o 74,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Zysk netto wyniósł 4,99 mld juanów (0,78 mld USD), co oznacza wzrost rok do roku o 21,3 proc.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.