JinkoSolar: Klienci akceptują wyższe ceny paneli PV

JinkoSolar: Klienci akceptują wyższe ceny paneli PV
JinkoSolar

Czołowy chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych w komentarzu na temat ostatnich wyników finansowych wielokrotnie podkreśla odnotowany w tym roku w przemyśle PV wzrost kosztów produkcji. O ile kierownictwo chińskiej firmy zapewnia, że branża przystosowała się do wzrostu cen, to jednak wyraźnie widać, że nie wyszedł on na dobre JinkoSolar. Odnotowany przez chińskiego producenta zysk za drugi kwartał była aż o 80 proc. niższy w porównaniu z zyskiem wypracowanym rok wcześniej.

JinkoSolar w 2020 roku był drugim największym na świecie producentem paneli fotowoltaicznych pod względem sprzedaży. Wyniosła ona 18,7 GW, co oznaczało wzrost o ponad 31 proc. w stosunku do sprzedaży z 2019 r. Więcej paneli fotowoltaicznych – o mocy aż 24,5 GW – sprzedał tylko Longi Solar.

Natomiast w rankingu największych producentów za I połowę 2021 r., który przedstawiła firma InfoLink, JinkoSolar spadł na czwarte miejsce. Więcej modułów w tym czasie mieli sprzedać Longi Solar, Trina Solar i JA Solar.

REKLAMA

JinkoSolar podał teraz, że w minionym kwartale sprzedał produkty fotowoltaiczne o łącznej mocy 5,203 GW, z czego 3,976 GW przypadło na moduły, a 1,227 GW na płytki krzemowe i ogniwa. Sprzedaż chińskiej firmy za drugi kwartał okazała się niższa o 2,8 proc. kwartał do kwartału oraz 16,4 proc. rok do roku.

JinkoSolar osiągnął w ostatnim kwartale przychody na poziomie 1,23 mld USD – niższe w porównaniu do wcześniejszego kwartału o 0,2 proc. oraz o 6,2 proc. w zestawieniu z analogicznym kwartałem zeszłego roku.

Kwartalny zysk netto firmy wyniósł 10,3 mln USD i był niższy aż o 79,2 proc. rok do roku, chociaż marża firmy spadła tylko nieznacznie – z 17,9 proc. przed rokiem do 17,1 proc.

 


REKLAMA

W komentarzu na temat wyników za ostatni kwartał kierownictwo firmy podkreśla notowany w tym roku wzrost kosztów w przemyśle PV, jednak zapewnia, że rynek przystosował się już do nowych warunków.

– Ceny w łańcuchu dostaw pozostają wysokie, ale stosunkowo stabilne. Widzimy ogólną akceptację dla wyższych cen, które utrzymują się w drugiej połowie tego roku. Popyt na moduły stopniowo odradza się, a nasza produkcja w trzecim kwartale była z miesiąca na miesiąc zwiększana – komentuje Xiande Li, CEO chińskiej firmy.

Kierownictwo JinkoSolar podkreśla przy tym podjęte ostatnio działania, które mają zabezpieczyć odpowiedni poziom dostaw krzemu. Służyć ma temu nawiązane partnerstwo z firmą Tongwei w zakresie uruchomienia produkcji wysokiej czystości krzemu w ilości 45 tys. ton, a także podpisanie umowy na zakup krzemu przez 5 lat od niemieckiego Wacker Chemie AG, który zapewni dostawy ze swoich fabryk w Niemczech i USA.

JinkoSolar w minionym kwartale rozbudował ponadto o 7 GW zdolności produkcyjne ogniw w nowym standardzie 182 mm. Proporcja sprzedaży tego rodzaju ogniw ma wzrosnąć do 50 proc. całkowitej sprzedaży ogniw Jinko w drugiej połowie tego roku.

Ponadto chiński producent ma pracować nad rozszerzeniem produkcji wydajniejszych ogniw typy N. W maju tego roku ogłosił osiągnięcie rekordu sprawności pełno wymiarowego ogniw typu N na poziomie 25,25 proc.

Na koniec pierwszego półrocza zdolności produkcyjne JinkoSolar wynosiły 27 GW (płytki krzemowe), 12 GW (ogniwa fotowoltaiczne, w tym 940 MW w ogniwach typu N) oraz 31 GW jeśli chodzi o moduły.

Do końca tego roku mają one zostać zwiększone odpowiednio do 32,5 GW (płytki), 24 GW (ogniwa) oraz 33 GW (moduły).

W całym 2021 roku JinkoSolar chce sprzedać płytki, ogniwa i moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 25-30 GW.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.