Photon Energy i RenCraft uruchomiły elektrownię PV za 3,36 mln zł

Photon Energy i RenCraft uruchomiły elektrownię PV za 3,36 mln zł
Photon Energy

Konsorcjum Photon Energy i RenCraft zrealizowało zlecenie od koszalińskiego przedsiębiorstwa wodociągowego na zaprojektowanie oraz wybudowanie elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,95 MWp. Projekt o wartości 3,36 mln zł został sfinansowany w całości przez klienta.

Instalacja od ponad miesiąca dostarcza czystą energię elektryczną do oczyszczalni ścieków należącej do Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Koszalinie, pomagając miastu zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i obniżyć koszty energii.

Przemysław Kowalski, prezes RenCraft, podkreśla, że był to trudny projekt z uwagi na wysokie wymagania klienta oraz proces realizacji w czasie trwania pandemii COVID-19.

REKLAMA

– Pomimo to, wraz z zespołem Photon Energy, udało nam się dostarczyć unikalne rozwiązania, począwszy od nietypowego układu elektrowni fotowoltaicznej (instalacja wschód-zachód), poprzez najnowocześniejszy system interfejsów zasilania sieci średniego napięcia, aż po zastosowanie opartego na chmurze systemu SCADA w celu optymalizacji automatycznego zużycia wytworzonej energii – komentuje Przemysław Kowalski.

Jest to czwarty projekt zrealizowany wspólnie przez Photon Energy i RenCraft. Pierwsza instalacja fotowoltaiczna o mocy 311 kWp, służąca do zasilania oczyszczalni ścieków i przedsiębiorstwa wodociągowego w Rudzie Śląskiej, została uruchomiona już w 2012 roku. Była to wówczas największa dachowa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce.

Photon Energy Solutions, spółka zależna Grupy Photon Energy, będzie również świadczyć usługi serwisowe elektrowni PV w Koszalinie w okresie gwarancyjnym 60 miesięcy od daty uruchomienia instalacji. W obszarze serwisowania spółka posiada portfel elektrowni PV o mocy ponad 300 MWp.  


REKLAMA

Photon Energy działa w naszym kraju także jako deweloper elektrowni fotowoltaicznych. Na koniec pierwszej połowy 2021 roku Photon rozbudował portfel znajdujących się w trakcie przygotowania projektów na Węgrzech, w Polsce oraz w Rumunii do 386 MWp, w tym od grudnia zeszłego roku przybyło 187 MWp. Wyłącznie w naszym kraju deweloper miał zwiększyć moc realizowanych projektów do 93 MW w porównaniu do zaledwie kilku MW na koniec 2020 r. 

Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie spółka zamknęła drugi kwartał 2021 r. z przychodami ze sprzedaży na poziomie 9,855 mln EUR (wzrost o 11 proc. r/r) dzięki 16,1-proc. r/r wzrostowi przychodów ze sprzedaży czystej energii elektrycznej wygenerowanej przez własne moce wytwórcze. W pierwszym kwartale tego roku Photon wypracował przychody rzędu 4,57 mln euro.

Photon odnotował kwartalny wynik EBITDA na poziomie 3,898 mln euro. We wcześniejszym kwartale spółka wypracowała EBITDA 170 tys. euro, a w analogicznym kwartale przed rokiem było to 4,035 mln euro.

Natomiast 2020 rok Photon Energy zakończył z całkowitymi przychodami w wysokości 28,258 mln euro, co oznaczało spadek o 6,3 proc. rok do roku.  Notowany na GPW deweloper jednak poprawił w 2020 r. swój roczny wynik EBITDA do 8 440 mln euro, czyli o 6,3 proc. rok do roku.

Mimo wzrostu wyniku EBITDA Photon odnotował w 2020 roku stratę w wyniku EBIT w wysokości 0,142 mln euro w porównaniu z zyskiem rzędu 5,382 mln euro w 2019 roku. Tę stratę firma tłumaczyła zwiększonymi kosztami związanymi z dewelopmentem nowych projektów fotowoltaicznych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.