Energa rozpoczyna budowę swojej największej farmy PV
Realizacja projekty PV Gryf, nowej farmy fotowoltaicznej w portfelu spółki Energa OZE, weszła na etap budowy, w którym zainstalowanych zostanie około 40 tys. paneli fotowoltaicznych. Inwestycja jest realizowana w bezpośrednim sąsiedztwie należącej do Energi farmy wiatrowej Przykona o mocy 30 MW.
Energa informuje, że logistyka związana z dostawą i montażem paneli fotowoltaicznych na miejsce inwestycji w wielkopolskiej gminie Przykona potrwa około dwa miesiące.
Po zainstalowaniu modułów inwestycja wejdzie w końcową fazę – testów, odbiorów, a także pozyskania końcowych pozwoleń na wyprowadzenie mocy i na użytkowanie farmy. Planowany termin uruchomienia farmy fotowoltaicznej PV Gryf to grudzień 2021 r.
Do budowy farmy fotowoltaicznej wykorzystywane zostaną monokrystaliczne moduły o jednostkowej mocy 540 W wykonane w technologii half cut.
Za nadzór nad poprawną realizacją inwestycji w oparciu o świadczenie usługi inżyniera kontraktu odpowiedzialna jest spółka Energa Green Development.
PV Gryf, wraz z sąsiadującą z nią bezpośrednio farmą wiatrową Przykona, zlokalizowana jest na 300 hektarach gruntów zrekultywowanych po odkrywce kopani węgla brunatnego Adamów.
Energa zakłada, że na tym terenie mogą powstać źródła odnawialne o łącznej mocy zainstalowanej ok. 160 MW. Oznacza to, że po uruchomieniu farmy PV Gryf i z działającą już od roku farmą wiatrową Przykona w tej lokalizacji będzie można zainstalować jeszcze 100 MW mocy w aktywach OZE.
Farma fotowoltaiczna PV Gryf znalazła się wśród zwycięzców rozstrzygniętej w grudniu 2020 roku aukcji na sprzedaż energii elektrycznej w koszyku dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych o mocy powyżej 1 MW. Dzięki temu Energa OZE może liczyć na stały poziom przychodów ze sprzedaży energii do 2036 roku.
Jak na razie Energa posiada dwie farmy fotowoltaiczne – w Gdańsku i Czernikowie pod Toruniem – które łącznie posiadają 5,4 MW mocy i które zostały zrealizowane jeszcze w wygaszonym dla nowych inwestycji w 2016 roku systemie zielonych certyfikatów. Obie instalacje wytworzyły w ubiegłym roku około 5 GWh energii elektrycznej.
Obecnie Energa rozpoczyna ponadto budowę pięciu mniejszych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy niemal 5 MW. W przypadku dwóch projektów w Samolubiu w woj. warmińsko-mazurskim oraz po jednym w Przykonie (woj. wielkopolskie) i Czernikowie (woj. kujawsko-pomorskie) ich uruchomienie planowane jest na przyszły rok. Piąta inwestycja o mocy 0,7 MW, zlokalizowana w Pierzchałach w woj. warmińsko-mazurskim, oczekuje na wydanie polecenia rozpoczęcia prac budowlanych, a jej uruchomienie planowane jest również na przyszły rok.
Dla projektów o mocy 5 MW Energa zabezpieczyła sprzedaż energii w ostatniej aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w czerwcu br.
Na początku tego roku Energa informowała o planach budowy w ramach projektu o nazwie Mitra farmy fotowoltaicznej, które moc docelowo mogłaby wynieść nawet 100 MW. Te projekt jest na razie na etapie pozyskiwania decyzji administracyjnych.
W planach spółki jest też przejęcie projektów fotowoltaicznych o mocy 62 MW, z czego dla 54 inwestycji o łącznej mocy 54 MW zabezpieczono gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.